Ivan Đakić, sin HDZ-ovog saborskog zastupnika Josipa Đakića, priveden je nakon što je Facebooku objavio sliku na kojoj ustaša u crnoj odori pozira uz odrubljenu glavu osobe s četničkim znakovljem.
Uz jezivu fotografiju sin HDZ-ovog zastupnika je napisao: “Svim ‘prijateljima’ srbićima sretan božić”. Iako je svoju morbidnu poruku brzo obrisao, njegova se objava proširila društvenim mrežama.
Policija je prvo izvijestila da je Đakić priveden na obavijesni razgovor, a nakon razgovora izvijestili su da se nad njim provodi kriminalističko istraživanje.
Neslužbena je informacija da će policija će Ivana Đakića prijaviti za kazneno djelo iz prvog stavka 325. članka Kaznenog zakona za javno poticanje na mržnju prema nacionalnoj osnovi za što m prijeti kazna zatvora do tri godine.
Ivan Đakić ekspresno je isključen iz HDZ-a, a njegov otac Josip Đakić javno se ispričao kazavši da je fotografija koju je objavio njegov sin sramotna i uvredljiva.
Po objavi ove fotke postavilo se pitanje tko su nesretnici na fotografija. Pupovac kaže da “ustaša drži glavu srpskog vojnika”, dio medija navodi da “ustaša drži odrubljenu glavu Srbina”, a najveći pak opisno da “osoba u ustaškoj odori drži odrubljenu glavu osobe s četničkim znakovljem.
Pri tome treba biti vrlo oprezan jer je na Internetu prisutan veliki broj manipulacija. Nisu rijetki primjeri zamjene znakovlja na odorama vojnika pa se događalo da istom fotografijom ilustrira pokolj koji su činili ustaše, partizani ili četnici.
Posljednjih godina pojavio se veliki broj fotografija pokolja koje su SS trupe počinile nad Židovima u Ukrajini, a koje se pripisuju partizanima u logorima Tezno ili Kočevski rog. Slično je i s partizanske strane pri čemu iste fotografije koriste kao potvrda zločina ustaša nad zarobljenim partizanima.
Kad je riječ o fotografiji koju je objavio Ivan Đakić s velikom vjerojatnošću može se potvrditi da je riječ o Maksu Luburiću koji drži odrubljenu glavu četničkog vojvode Pavla Đurišića, komandanta crnogorskih četnika. Fotografija je nastala u travnju 1945. godine.
Fotografiju smo, radeći neke druge povijesne teme, otkrili u većem broju publikacija i u svima je isti opis: Maks Luburić i Pavle Đurišić.
Po nekim izvorima fotografija je nastala na području Lijevče polja, 12. travnja 1945.. nakon što su ustaše razbile četnike, a po drugim izvorima slika je nastala 21. travnja 1945. godine u logoru u Staroj Gradiški
Po toj priči Đurišić je i skupina četničkih oficira su likvidirani kao osveta za brojne zločine koje su on i njegovi četnici počinili nad Muslimanima u istočnoj Bosni i na Sandžaku kad su zapalili 33 muslimanska sela i ubili 400 muslimanskih boraca i oko 1 000 žena i djece.
Pavle Đurišić bio je četnički vojvoda, rođen u Crnoj Gori 1909. godine.
Tijekom 1943. postrojbe pod njegovim zapovjedništvom počinile su brojne pokolje nad muslimanima Bosne, Hercegovine i Sandžaka. Jedan od najranijih događaja bio je niz pokolja muslimana u jugoistočnoj Bosni u prosincu 1941. i siječnju 1942. osobito na području Foče gdje je ubijeno preko 2 000 ljudi. Još neke provale četničkog terora nad muslimanima Foče zbile su se u kolovozu 1942.
Najgori se teror prema muslimanima odvijao u Sandžaku i jugoistočnoj Bosni u siječnju i veljači 1943. “Akcije čišćenja” provedene su najprije u Bijelom Polju, pa u Čajničama, pa u Foči, pa u Pljevlji. Četnički gubici bili su minimalni, a muslimana je stradalo desetak tisuća.
Prema izvješću Pavla Đurišića Draži Mihailoviću od 10. siječnja spaljena su 33 muslimanska sela, ubijeno je 400 muslimanskih boraca i oko 1 000 žena i djece nasuprot 14 mrtvih i 26 ranjenih četnika.
Po Đurišićevom izvješću od 13. veljače ubijeno je oko 1 200 muslimanskih boraca i oko 8 000 staraca, žena i djece. Četnički gubici u toj akciji bili su 22 mrtva i 32 ranjena. Uništena je sva imovina osim stoke, žita i sijena koji su zaplijenjeni. Gubici muslimana bili bi veći da veliki broj njih nije na vrijeme pobjegao s tog područja, pretežno u Sarajevo.
Te “akcije čišćenja” bile su djelomično provođenje plana koji se posebno spominje u Mihailovićevoj direktivi od 20. prosinca 1941. Đurišiću i Lašiću, a odnosi se na čišćenje Sandžaka od muslimana i Bosne od muslimana i katolika.
Likvidiran je nakon okršaja s ustašama na Lijevče polju kraj Banjaluke 12. travnja 1945. zarobljavaju ga i ubijaju ustaše u okolici Banje Luke. Drugi pak tvrde da je ubijen 21. travnja u logoru u Staroj Gradišci.
M. Marković/Foto:Facebook/public domain