AFERA: Dio novinara HINA-e javno podržao nezakonito izabranu ravnateljicu!?

24 svibnja, 2017 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Radničko vijeće Hine, Sindikat novinara Hrvatske – podružnica Hina i Ogranak HND-a u Hini uputili su otvoreno pismo domaćim i međunarodnim institucijama povodom skorašnjeg izbora ravnatelja Hine u kojem poziva Upravno vijeće da odabere kandidata koji će Hinu nastaviti razvijati kao neovisni javni medij, a ne kao državnu novinsku agenciju i koji će biti sposoban osigurati kontinuitet pozitivnog i urednog financijskog poslovanja.



Iako u pismu ne spominju svog favorita, iz konteksta pisma više je nego jasno da zagovaraju sadašnju v.d ravnateljicu Branku Gabrijelu Valentić, čije je imenovanje, u prosincu 2012.,bilo protuzakonito jer nije ispunjavala uvjete natječaja. Ne samo protuzakonito nego i skandalozno jer je na mjesto ravnateljice Hine došla s pozicije glasnogovornika Hrvatske stranke umirovljenika, što je u demokratskim društvima nedopustivo.

Novinarima Hine, a ni članovima Upravnog vijeća, tada nije smetalo da glasnogovornica stranke vladajuće koalicije dođe na čelo javnog servisa. Zamislimo situaciju da glasnogovornik HDZ-a dođe na mjesto ravnatelja HRT-a, drugog važnog javnog servisa.

U pismu se njeni prethodnici optužuju za loše upravljanje Agencijom, a ona je “u zadnje četiri godine stabilizirala poslovanje” te naglašavaju “malo je vjerojatno da će netko tko nije upoznat s poslovnim procesima u Hini učiniti bolje za agenciju od nekog tko je sudjelovao u njezinoj izgradnji”.

Kad je Valentićka došla iz HSU-a u Hinu nisu zagovarali da treba doći netko iz sustava, ( među kandidatima je bio i Nenad Bach, urednik gospodarstva u Hini), a njenim dolaskom troškovi su povećani za oko 600 tisuća kuna godišnje.

Zanimljiv je još jedan detalj. Hina je javna ustanova, financira se iz proračuna (manjim dijelom i od prodaje usluga), zagovaraju da stav da trebaju biti izuzeti od kriterija o visini plaća zaposlenika čije se plaće isplaćuju iz proračuna.

Nakon objave teksta nazvalo nas je nekolikoj novinara Hine koji su nas upozorili da većina novinara ne stoji iza pisma, iako je potpisano od tri ključne organizacije u nacionalnoj novinskoj Agenciji.

U Radničkom vijeće je troje novinara, od kojih je jedan i kandidat za ravnatelja (Nenad Bach), a za ogranak HND-a u Hini novinari Hine ne znaju kad se sastao ni kad je tu odluku donio.  U pismu navode da ih podržava i Sindikat novinara Hine, a simptomatično je da nema potpisa predsjednika Sindikata novinara iz čega se izvlači zaključak da je pismo nastalo u sinergiji podrške ravnateljici na odlasku i nekolicini njezinih istomišljenika koji se bore za pozicije u Hini.

Otvoreno pismo novinara Hine prenosimo u cijelosti.

Poštovani članovi Upravnog vijeća Hine,

obraćamo vam se kao predstavnici radnika Hine – javnog medijskog servisa čiji uspjeh prvenstveno ovisi o angažmanu njezinih zaposlenika, izravno odgovornih za medijski sadržaj kao finalni agencijski proizvod.

Kroz ova turbulentna vremena Hina je imala svojih uspona i padova, jer kao javna ustanova nije uvijek mogla ostati imuna na vanjske potrese, posebno one ekonomske. No, zajedničkim angažmanom radnika i menadžmenta uspjeli smo prebroditi tešku ekonomsku krizu u koju smo zapali prije nekoliko godina.

Na zadovoljstvo radnika Hina je trenutno stabilna, na zdravim financijskim temeljima i respektabilnim rejtingom na medijskoj sceni. Naši korisnici nas, unatoč pokojoj pogrešci, percipiraju kao pouzdan i pravodoban medijski servis što je ključan preduvjet za daljnji rast i razvoj agencije.

Današnje tehnološko društvo informacije čini dostupnijima nego ikada, no u moru objavljenih ‘informacija’ mnogo je tzv. alternativnih činjenica kojima se dezinformira ili čak uznemirava javnost.

Dužnost je odgovornog medija, a posebno javnog servisa, objektivno, nepristrano, kvalificirano i pravodobno informirati javnost kako bi građani mogli donositi odluke od javnog značaja za hrvatsko društvo, ali i Republiku Hrvatsku u cjelini. Bez kvalitetnih i vrhunskih profesionalaca, u ovom slučaju novinara i urednika, Hina ne može ispuniti tu svoju zakonsku obvezu.

Zbog hiperinflacije informacija u hrvatskom medijskom prostoru koje prednost daju senzacionalizmu, populizmu, klijentelizmu i trivijalizaciji doslovno svega, Hina mora ostati na visini svog važnog zadatka. Odnosno, ostati imuna na bilo kakvo podilaženje najnižim porivima i vjerna visokim profesionalnim standardima informiranja javnosti.

Za tako odgovornu zadaću novinari moraju imati slobodu izražavanja i biti lišeni egzistencijalnog grča. U ne tako davnoj prošlosti zbog neracionalnog i nesavjesnog ponašanja tadašnjeg menadžmenta Hina je bila na rubu ponora, kako financijski tako i profesionalno. U to vrijeme smo izgubili i mnoge klijente koji su naše usluge otkazali jer su ih smatrali sporima, lošima i nepouzdanima.

U demokratskom duhu na kojem počiva novinarska struka, u interesu je Radničkog vijeća, Sindikata novinara i ogranka Hrvatskog novinarskog društva u Hini prenijeti interese zaposlenika Upravnom vijeću pred kojom je izazovan zadatak odabira novog menadžmenta naše tvrtke.

Na prvom nam je mjestu sloboda izražavanja, objektivna i profesionalna urednička i novinarska kreacija. To nam je, uostalom, zakonska obveza, jer Hinu dobrim dijelom financiraju porezni obveznici. Da bi sve to bilo moguće i menadžment treba biti jednako predan toj misiji. Osim toga mora imati viziju Hinina daljnjeg rasta i razvoja, ulaganja u tehnologiju radi brže i kvalitetnije distribucije našeg sadržaja. Također je važna i vizija kako monetizirati komercijalne mogućnosti Hininih informativnih servisa, jer ne može isključivo ovisiti o proračunskim sredstvima.

Zbog obaveza i važnosti za promicanje demokratske kulture dijaloga i tolerancije u društvu koje pred javne medije stavljaju preporuke i dokumenti Vijeća Europe Hina mora razvijati i poticati različite oblike društveno odgovornog poslovanja.

Drugim riječima, građanima i zainteresiranoj javnosti nuditi sadržaje koje komercijalni mediji smatraju neatraktivnima, ‘neklikabilnima’, poput informacija o obrazovanju, problematici mladih, ekologiji, održivom razvoju, zdravstvu, kulturnoj baštini, ljudskim pravima, mogućnostima i regulativi Europske unije koja se tiču prava i obveza i hrvatskih građana, kao članova te velike zajednice naroda.

Primjerice, zbog velikog problema nezaposlenosti među mladima, koji muči ne samo našu zemlju već i Europsku uniju, u proteklom razdoblju uspjeli smo pokrenuti besplatni servis o mladima, s informacijama koje bi mogle pridonijeti njihovoj radnoj aktivaciji ili daljnjoj edukaciji odnosno profesionalnom usmjerenju. Kvalitetu našeg rada prepoznali su i u Europskoj uniji pa je projekt dvije godine za redom dobio sredstva iz europskih fondova.

Podsjećamo da Vijeće Europe definira ulogu javnih elektroničkih medija kao ključnih za razvoj pluralističkoga otvorenog demokratskog društva. Od javnih medijskih servisa očekuje se da zauzmu čelnu poziciju u modernom medijskom sustavu i služe svim zajednicama u društvu. Sukladno tome, javni medijski servisi su (barem bi trebali biti) referentna točka za društvenu koheziju i integraciju svih pojedinaca.

Kao javni medijski servis čije je djelovanje uređeno posebnim zakonom Republike Hrvatske i Hinina je uloga pridonijeti razvoju pluralističkog i otvorenog demokratskog društva. Te specifične i društveno odgovorne funkcije svakodnevno moraju biti svjesni zaposlenici, ali i uprava Hine.

Smatramo da Hina, nakon prethodne krize i teškog restrukturiranja, a potom u zadnje četiri godine stabilizacije poslovanja, zaslužuje ravnatelja/icu s kvalitetnom koncepcijom i programom rada koji će jamčiti daljnji napredak agencije i jačanje njena utjecaja na medijskom tržištu.

Malo je vjerojatno da će netko tko nije upoznat s poslovnim procesima u Hini učiniti bolje za agenciju od nekog tko je sudjelovao u njezinoj izgradnji pa od Upravnog vijeća očekujemo da odabere kandidata s najboljim programom u kojem su navedeni konkretni razvojni prijedlozi. Također, smatramo da u programu budućeg ravnatelja/ice treba biti navedena jasna perspektiva položaja zaposlenih, kao i osnovni okviri politike plaća.

Posebna je odgovornost budućeg vodstva Hine da svojim javnim djelovanjem, kako prošlim tako i budućim, ne naruši ugled nacionalne novinske agencije te da privatne interese nikada ne pretpostavi interesima javnog medijskog servisa.

Stoga pozivamo Upravno vijeće da pri izboru ravnatelja/ice odabere kandidata koji će Hinu nastaviti razvijati kao neovisni javni medij, a ne kao državnu novinsku agenciju i koji će biti sposoban osigurati kontinuitet pozitivnog i urednog financijskog poslovanja.

Nikako ne bi bilo dobro Hinu tretirati kao državni medij, a njezine novinare, urednike, fotografe, tehničare i druge radnike kako državne namještenike jer bi to bio udar na njihovu stvaralačku slobodu i neovisnost.

Nudeći suradnju i odgovorno partnerstvo, od buduće uprave očekujemo striktno poštivanje kolektivnog ugovora i otvaranje razgovora o daljnjem unapređenju materijalnog i profesionalnog položaja zaposlenika.

S poštovanjem,

Andrej Matijašević, predsjednik Radničkog vijeća (izabranog u cijelosti s liste SNH)

Damir Margetić, predsjednik ogranka HND-a

Izvor: Sindikat novinara Hrvatske


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->