Vadim Šišimarin, 21-godišnji narednik ruske vojske, pripadnik 4. tenkovske pukovnije iz Moskve, kojemu se sudilo za ratne zločine u Ukrajini, osuđen je na doživotnu kaznu zatvora.
Osuđen je zbog ubojstvo 62-godišnjeg civila Oleksandra Šelipova u selu Čupahivka na sjeveroistoku Ukrajine 28. veljače 2022. godine. Na suđenju se izjasnio krivim i priznao da je ubio Šelipova nakon što mu je naređeno da ga ustrijeli.
Narednik Šišimarin je bio zapovjenik tenka u 4. ruskoj tenkovskoj diviziji Kantemirovskaja koja slovi kao elitna gardijska postrojba ruske vojske
Presudu je u ponedjeljak izrekao sudac Serhii Ahafonov u prepunoj sudnici, s desecima ukrajinskih i stranih televizijskih kamera naguranih u malu prostoriju.
Tužitelji su rekli da je Šišimarin bio u automobilu s drugim ruskim vojnicima, od kojih mu je jedan naredio da puca u Šelipova, jer je bio svjedok da su pucali na automobil, a zatim ga ukrali.
Sudac je rekao da iako Šišimarin surađivao s istragom i izrazio kajanje, sud nije mogao prihvatiti njegovu tvrdnju da nije namjeravao ubiti Šelipova kada je pucao na njega.
Šišimarin je zarobljen pri oružanom okršaju sa stanovnicima sela koji su se za borbu protiv Rusa bili naoružali lovačkim puškama. Tvrdi da mu je naređeno da ubije Šelipova jer su vidjeli da je umirovljenik, koji je prolazio na biciklu, imao mobitel u ruci, uočio tenkovsku jedinicu u bijegu i možda je htio dojaviti ukrajinskim trupama gdje se nalaze.
Vadim Shishimarin sentenced to life in prison in Kyiv just now. He looks like a child. Wonder if the people who ordered him into Ukraine will ever be standing in the dock… pic.twitter.com/EZaRxMUGxU
— Shaun Walker (@shaunwalker7) May 23, 2022
Šelipovov je ubijen je iz automobila u vožnji, nakon što je Šišimarin, napustio tenk i bježao u ukradenom Volkswagen Passatu. Razbio je prozor auta i Šelipovu ispalio tri do četiri metka u glavu.
Na pitanje suca Serhija Ahafonova osjeća li se krivim tiho je odgovorio:
– Da.
Sudac Serhij Agafonov je rekao da je Šišimarin, izvršavajući “kriminalnu zapovijed” vojnika višeg čina, ispalio nekoliko hitaca iz automatskog oružja u glavu žrtv. Ubijeni Šelipov bio je civil i nije predstavljao nikakvu prijetnju”.
Na ročištu je svjedočio i 20-godišnji Ivan Matisov, još jedan zarobljeni ruski vojnik koji je bio u istom automobilu sa Šišimarinom. Potvrdio je da je treći vojnik “zapovjedničkim tonom viknuo” Šišimarinu da puca u Šelipova, ali prema riječima oba vojnika, taj treći čovjek nije bio viši časnik.
Odjeven u plavu i sivu trenirku s kapuljačom, u tišini je promatrao sudski postupak iza kaljenog stakla i nije pokazivao emocije kada mu je pročitana presuda.
Suđenje u predmetima tako brzo, dok sukob još traje, krajnje je neobično i može kršiti elemente Ženevskih konvencija, kažu pravni stručnjaci. Međutim, Ukrajina je brzu pravdu postavila kao prioritet, djelomično kao upozorenje ruskim postrojbama koje još uvijek okupiraju dijelove zemlje da se mogu suočiti s pravdom za sve zločine koje počine.
Suđenje ima ogroman simbolički značaj za Ukrajinu, koja je optužila Rusiju za zvjerstva i brutalnost prema civilima tijekom invazije i rekla da je identificirala više od 10.000 mogućih ratnih zločina.
Kremlj još nije komentirao presudu. Ranije je rekao da nema informacija o suđenju i da izostanak diplomatske misije u Ukrajini ograničava sposobnost Rusije da pruži pomoć.
M.M. /Foto: epa