Kroz dvije godine trajanja projekta „Povećanje dostupnosti izvaninstitucijskih socijalnih usluga za ovisnike“, UP 02.2.2.12.006 Zajednice Susret održano je pet edukacija i konferencija, a završna, šesta edukacija će se održati u lipnju.
Edukacije i konferencija namijenjene su stručnjacima koji se bave sa osobama sa problemima ovisnosti. Njih 19 završilo je edukaciju o socijalnim uslugama izvan institucija i mogućnosti suradnje s nadležnim ministarstvima, 10 je završilo edukaciju o širenju, razvoju i uvođenju novih socijalnih usluga kroz financiranje Europskog socijalnog fonda, dok ih je 9 je završilo edukaciju o upravljanju vremenom, prioritetima i rizikom u pomirenju obiteljskog i poslovnog života primjenjivu za izmještene korisnike.
Dvanaest (12) stručnjaka završilo je Edukaciju o načinima pristupu ovisnicima na prijelazu iz institucionalne skrbi u izvaninstitucionalnu ,a njih 8 završilo je edukaciju o načinima prevencije institucionalizacije ovisnika.
Na konferenciji o potrebi uključivanja ovisnika u društvo kroz pružanje socijalnih usluga u zajednici u svrhu jačanja procesa deinstitucionalizacije sudjelovalo je 19 stručnjaka.
Prevencija institucionalizacije ovisnika provodi se protekle dvije godine kroz projekt „Povećanje dostupnosti izvaninstitucijskih socijalnih usluga za ovisnike“ koji završava 1.srpnja ove godine, a provodi ga Dom za ovisnike ZAJEDNICA SUSRET u partnerstvu s Humanitarnom organizacijom „Zajednica Susret“.
Projekt je vrijedan 3.020.098,48 kuna, a financira ga u stopostotnom iznosu Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.- 2020. (85%) i Državni proračun Republike Hrvatske (15%).
Projekt je usmjeren na deinstitucionalizaciju kao proces oporavka ovisnika i sprečavanje njihove institucionalizacije. Između ostalih aktivnosti, Zajednica Susret ovim projektom pomaže ovisnicima da produlje resocijalizaciju kroz boravak u organiziranom stanovanju. Oni koji su prošli terapijsku zajednicu mogu se kroz organizirano stanovanje uz podršku socijalnog mentora osamostaliti za daljnji život.
Proces deinstitucionalizacije kroz osnivanje organiziranog stanovanja (stambene zajednice) u Kaštel Novom dokazao je poboljšanu kvalitetu života i produljen životni vijek jedanaestorici (11) korisnika kojima je kroz različite socijalne usluge osigurano da, kao bivši ovisnici, izvan institucija postanu radno i funkcionalno sposobni članovi društva.