Američki veleposlanik u Sloveniji Brent Hartley u razgovoru za ljubljanski tjednik Reporter izrazio je čuđenje blagim reakcijama Slovenije na napad nervnim otrovom u Velikoj Britaniji i poručio da bi Ljubljana morala donijeti dugoročnu procjenu što je njezin interes – demokratske vrijednosti Zapada ili ruski model društva.
U razgovoru za tjednik blizak konzervativnoj oporbi, Hartley je izrazio čuđenje odlukom Slovenije da se ne pridruži većini članica EU-a i saveznica u NATO savezu koje su se nakon napada u Salisburyju na bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripala i njegovu kćer Juliju odlučile na izgon dijela osoblja iz ruskih diplomatskih predstavništava, čime su se solidarizirale s Velikom Britanijom zbog napada iza kojega, po ocjeni EU-a i SAD-a, vjerojatno stoji Putinova Rusija.
Hartley je ocijenio da se diplomatskoj inicijativi većine europskih država, članica NATO saveza i nekih partnerskih država trebala pridružiti i Slovenija, te da za to još ima vremena.
‘Rusi su pokazali da su spremni na djelovanje koje destabilizira Europu ili druge regije u svijetu. Od velike je važnosti da međunarodna zajednica uputi jasnu poruku Moskvi da su takvi postupci potpuno neprihvatljivi’, kazao je Hartlery, dodavši da se i dalje treba nadati da će se odnosi s Rusijom popraviti.
Na pitanje o navodno naklonjenom odnosu Slovenaca prema Rusima, kazao je da je toga svjestan i da ga šokira ‘proruska orijentacija većeg dijela Slovenaca’, prenijela je Slovenska tiskovna agencija STA.
Za razliku od većine članica EU-a koje su su se odlučile za otkazivanje gostoprimstva dijelu osoblja u ruskim diplomatskim misijama, Slovenija je svog veleposlanika u Moskvi pozvala na ‘konzultacije’, no mediji navode da je on ionako već bio u domovini zbog praznika i da se radilo o vrlo blagom simboličkom solidariziranju s Velikom Britanijom.
Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec kazao je prošlog tjedna da predsjedniku vlade Miri Ceraru nije predlagao izgon nekog od ruskih diiplomata jer incident u Salisburyju još nije istražen te da je to za sada nerasvijetljen i pomalo bizaran slučaj.
‘Slovenija je samostalna država, ali bi morala donijeti dugoročnu procjenu što je njezin interes – demokratske vrijednosti Zapada ili ruski model društva’, kazao je Hartley.
Na pitanje o slovensko-hrvatskom graničnom prijeporu i sporu oko arbitzraže, Hartley je ponovio da se SAD ‘ne želi opredjeljivati o graničnom pitanju dviju naših saveznica u NATO savezu i dviju članica EU-a’, dodavši da SAD potiče obje države da postignu dogovor o tome.
MP/Hina/Foto:pxll