BABO SREDIO TALIJANE: Hrvatska izborila važnu pobjedu i ostala u igri za SP

•
  •
  •
  •

Hrvatska košarkaška reprezentacija u susretu je 5. kola skupine D prvog kruga kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje će se održati u Kini sljedeće godine kao gost u Trstu svladala Italiju sa 78:72 (21:24, 20:15, 24:13, 13:20).

Hrvatska je do vrlo važne pobjede u Trstu stigla uz pomoć trojice svojih NBA igrača, Bojana Bogdanovića, Darija Šarića i Ivice Zubca.

Najbolji je bio Bogdanović koji je postigao 26 poena, Zubac je dodao 12, a Šarić 9. U sastavu Italije Pietro Aradori je ubacio 15, a Christian Burns i Awudu Abass po 14 poena.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena ključnom se pokazala treća četvrtine u kojoj je Hrvatska odličnom obranom uspjela dolaziti do laganih koševa u napadu kojima je pobjegla na 15 poena prednosti (65:50). Sedam minuta prije kraja bilo je najvećih 16 razlike za Hrvatsku (73:57), no tada je uslijedio pad u igri naše reprezentacije pa su Talijani minutu i pol prije kraja smanjili na 76:70. Srećom, tada su i Talijani propustili nekoliko napada za dodatno smanjenje razlike.

Mogla je Hrvatska i lakše do pobjede, no Bogdanović je netipično za njega promašio oba slobodna bacanja 34 sekunde prije kraja pa je Aradori nakon skoka u napadu smanjio na 76:72 22 sekunde prije isteka vremena. Srećom, Zubac je potom bio precizan s linije slobodnih bacanja i postavio konačnih 78:72.

Ranije u četvrtak Nizozemska je na svom terenu svladala Rumunjsku sa 77:52.

Kolo pije kraja na vrhu skupine je Italija s omjerom pobjeda i poraza 4-1, slijede Nizozemska, Hrvatska i Rumunjska sa po 2-3.

U posljednjem kolu u nedjelju Hrvatska će gostovati kod Rumunjske u Cluju od 18 sati, dok će istovremeno Nizozemska ugostiti Italiju u Groningenu.

U drugi krug kvalifikacija plasirat će se tri prvoplasirane reprezentacije iz skupine.

Za Hrvatsku su igrala trojica NBA igrača, Bogdanović, Šarić i Zubac, dok kod Talijana nisu igrali košarkaši iz najjače lige svijeta.

Za hrvatske košarkaše je navijala i Janica Kostelić, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za šport.