Bolan poraz Hrvatske u Poljskoj: Kobne zadnje tri minute utakmice

•
  •
  •
  •

Hrvatska košarkaška reprezentacija je na gostovanju u Gdanjsku kod Poljske upisala novi poraz 74:79 ( (21-21, 15-10, 22-23, 16-25) u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje se sljedeće godine održava u Kini.

Nastavljaju se razočaranja za ljubitelje košarke u Lijepoj našoj. Reprezentacija već jako dugo čeka na seniorsku medalju s velikog natjecanja, a kako sada stvari stoje teško da će Hrvatska u budućnosti uopće biti dio nekakve velike smotre.

Kako sve to izgleda na parketu bolje nismo ni zaslužili. Hrvatska i uz pomoć svojih najvećih zvijezda (Bogdanović, Šarić, Zubac, Žižić…), protiv drastično oslabljenih suparnika upisuje poraze kao što je to bio slučaj u petak (Litva) te u ponedjeljak (Poljska).

Hrvatski su košarkaši odigrali još jednu utakmicu u kojoj su se mučili u napadu, u određenim trenucima djelovali potpuno bezidejno, a obrana je previše puta olako popuštala. Uz gomilu pogrešaka s jedne i druge strane Hrvatska je uspjela na poluvrijeme otići s pet koševa prednosti.

Najlošija vijest u tom trenutku bila je ozljeda Bojana Bogdanovića četiri minute prije završetka druge četvrtine, kad mu je nakon jednog polaganja Ponitka nenamjerno stao na nogu. Ipak, Bogdanović je uspio, dobrim dijelom šepajući igrati u nastavku utakmice.

Na početku drugog dijela, kad je Bogdanović otvorio dva šuta na trici za Šarića to se činilo dobrim rješenjem. No, kako se Hrvatska nije uspijevala nikakako izdići iznad tih pet koševa prednosti, prema kraju utakmica činilo se da su naši košarkaši sve sporiji i u kretnjama i razmišljanju.

S druge strane briljirao je Waczynski koji je tricama zatrpavao hrvatski koš, a domaću reprezentaciju je do najvećih osam koševa prednosti (75:67), također tricom, u 37. minuti odveo Amerikanac A. J. Slaughter.

U tom trenutku ni govor tijela, ni način na koji su igrali izabranici Dražena Anzulovića, nije odavao dojam da bi mogli iz Gdanjska otići s prijeko potrebnom pobjedom. No, u samo 70 sekundi naši su košarkaši ubacili sedam koševa. Tricu je ubacio Stipčević, dva bacanja i polaganje pogodio je Bogdanović i Hrvatska je stigla na samo -1 (74:75).

Na ulazu u posljednju minutu Bogdanović je otvorio šut za Stipčevića, ali on nije uspio dobaciti do obruča šut za tricu. Ipak, iskupio se dobrom obrambenom reakcijom. Imala je Hrvatska još jedan napad za vodstvo, ali je Simonu ispala lopta u aut.

Na 13 sekundi prije kraja Bogdanović je napravio nesportsku pogrešku, a Slaughter pogodio oba bacanja za 77:74. Tek tri sekunde prija kraja Šarić je uspio napraviti osobnu pogrešku i tako je Poljska stigla do pobjede koja ju ostavlja u ravnopravnoj utrci za plasman na Svjetsko prvenstvo, a Hrvatsku gurnula daleko od Kine.

Hrvatska je tako doživjela i drugi poraz u nekoliko dana, iako je u sastavu imala četvoricu NBA igrača, koji su bili najbolji dio momčadi. Bogdanović je završio sa 22 koša i pet asistencija, Dario Šarić je ubacio 17 poena, uz sedam skokova, ali i šest izgubljenih lopti, Ante Žižić je imao 13 koševa i osam skokova, a Zubac i Stipčević su ubacili po osam poena.

Poljsku je do pobjede vodio odlični šuter Adam Waczynski koji je ubacio 21 koš gađajući trice 4/6. Adam Hrycaniuk je postigao 14 koševa uz devet skokova, po 12 poena ubacili su Mateusz Ponitka i A. J. Slaughter.

U preostale četiri utakmice naša će reprezentacija biti bez NBA igrača i u takvom sastavu će joj, ovisno i o drugim rezultatima, trebati najmanje tri pobjede kako bi konkurirala za treće mjesto.

Košarkaši Litve postali su četvrta reprezentacija koja je osigurala nastup na Svjetskom prvenstvu 2019., ali su trebali čak dva produžetka za pobjedu nad Nizozemskom 95:93 (84:84, 75:75) pred svojim navijačima u Siemens Areni u Vilniusu.
Čovjek odluke bio je Mantas Kalnietis koji je pogodio tricu za 95:92 pet sekundi prije kraja drugog produžetka. Litva je u osnovnom dijelu utakmice uspjela prokockati vodstvo 73:59 u posljednje četiri minute, ali je na kraju ipak vrlo sretno došla do pobjede i maksimalnih 8-0.

Italija je također u neizvjesnoj završnici pobijedila na gostovanju u Mađarskoj sa 69:63 i tako pomogla našoj reprezentaciji u borbi za treće mjesto.

U 9. kolu, koje je na rasporedu 29. studenoga, Hrvatska će ugostiti Mađarsku, Italija je domaćin Litvi, a Nizozemska Poljskoj.