Dalić: Ovo je za povijest. Nakon srebra i bronce vrijeme je za zlato!

•
  •
  •
  •

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić održao je konferenciju za medije nakon što su Vatreni u uzbudljivom okršaju pobijedili Nizozemsku(4-2) i izborili plasman u finale Lige nacija.

“Čestitke dečkima na sjajnoj utakmici, ovo je pobjeda za hrvatski narod. Ovo kako su se oni borili na gostujućem terenu, koji je ustvari bio domaći, je nestvarno. Hvala navijačima  koji su napravili sjajnu atmosferu.

Hrvatska ima još jednu medalju. Osam treninga su dečki odradili, bili su sjajni, oni znaju da je iznad svih Hrvatska i sve za Hrvatsku istrpe. Ovo je jedna od najvećih pobjeda u mojoj karijeri, ovo je za povijest”

Nakon prvog pogotka nismo pali, makar taj prvi dio nije bio na visokoj razini, ali opet smo pokazali mentalnu snagu, karakter. Još je teže bilo ostati staložen i pribran nakon drugog nizozemskog pogotka, u 96. minuti, ali na to smo već navikli.

Napravili smo sjajnu stvar, čudo – imamo srebro, broncu, a sada imamo šansu biti i zlatni. Pobijediti Nizozemsku na terenu na kojemu nisu izgubili zadnjih 23 godine, zadnjih 30 utakmica, to je veličanstveno i mogu samo uživati”

Predvodnik Modrić

“Luka je naš kapetan, prva violina i ključni igrač. Odigrao je 120 minuta, nije posustao i velika je snaga ove reprezentacije. Možemo mu se samo diviti. Nije ništa kalkulirao na pripremama, kao ni ostali – nitko nije htio na godišnji odmor, niti raditi transfere, nego su ostali i dali maksimum i pokazali kako se bori za Hrvatsku, a on je predvodnik. Bilo bi sjajno da bude nagrađen zlatnom medaljom. On će sam donijeti odluku o budućnosti, a mi smo s njime puno bolji i mlađi bi igrači s njime puno napredovali”

Nije moglo biti loše

“Nama je osnovna ideja bila pojačamo bokove, otvorimo put Perišiću i Juranoviću koji bi stvarali višak u sredini. Ivanušec je zaigrao nakon sjajne polusezone, a ‘kupio’ me kad je priznao da nije zaslužio ići na Svjetsko prvenstvo, što znači da razmišlja svojom glavom, pametan je, svjestan pada, nakon kojega se vratio poštenim radom i pristupom.

U zadnjih deset minuta htjeli smo zatvoriti utakmicu, stavili smo i trećeg stopera da pokušamo ne primiti pogodak, no nismo potom htjeli čuvati 2:2. Bilo je logično staviti Petkovića jer smo željeli ići po pobjedu. Već na treningu smo vidjeli da će on biti pravi, i to mu se vratilo. Nakon osam dana ovakvih treninga nije moglo biti loše, igračima ništa nije smetalo, i zaslužili su ovu fantastičnu pobjedu”

Finale

“Bilo bi sjajno uzeti trofej, makar je velika stvar biti i među četiri najbolja u Europi, među nogometnim silama i mi smo konstanta. Bila bi nam to nagrada koju smo zavrijedili igrom, ponašanjem i kvalitetom. Rušimo rekorde i stereotipe, pokazujemo karakter, a ne bude li zlato, dobro je i srebro”

Perišićeva reakcija

“Poremetio nas je taj pogodak za 2:2, no prije produžetka oduševila me Perišićeva reakcija, koji je krenuo prema klupi i rekao da se smirimo, da će sve biti dobro. Svojom je gestom pokazao koliko vjeruje u momčad, a znate i koliko ja vjerujem u nju.

Ne znam više koji nam je ovo produžetak koji smo riješili u svoju korist, kao da smo navikli. Nismo se puno nervirali, već smo pokušali uspostaviti igru iz drugog poluvremena. No, nećemo upasti u euforiju, idemo korak po korak prema zlatu”