•
  •
  •
  •

Gorjet će Milano! Gorjet će San Siro, pardon – Giuseppe Meazza! Skoro pa bukvalno, jer slijedi dvomeč Intera i Milana u polufinalu Lige prvaka.  Bit će žestoko i 10. i 16. svibnja kada će prvo rossoneri, a onda neroazuri biti formalni domaćini na zajedničkom stadionu.

Dvoboj  Milana i Intera zove se Derbi Della Madonnina, ( Derbi male Djevice), a ime je dobio po kipu Gospe koji se nalazi na Il Duomo, centralnom milanskom trgu. Della Madonnina jedan je od najvećih derbija u Europi i svijetu, a sada će još biti obogaćen zvjezdicama Lige prvaka.

El Clasico, sudar Barcelone i Reala je poznatiji i moćniji, ali u mečevima Intera i Milana, a oba kluba su nogometni velikani, radi se o klubovima iz istog grada koji k tome dijele isti stadion. Slični derbiji su između Lazija i Rome ili  Manchester Uniteda i Manchester Cityja, ali nemaju autoritet koji je zaslužila Della Madonina.

Neće ovo biti prvi okršaj Intera i Milana za europski trofej. U četvrtfinalu Lige prvaka igrali su već u sezoni 2004/2005. I tada je Milano zaista gorio!

Navijači su izazvali prekid na obje utakmice, a fotografija Materazzija i Rui Coste, naslonjenih jedan na drugog dok gledaju bakljadu, postala je antologijska.

Milan je tada slavio u oba susreta bez primljenog gola, s tim da druga utakmica nije završena na travnjaku nego za zelenim stolom. Prvi meč je nastavljen nakon kraćeg prekida, slavio je Milan  2:0. Drugi meč je prekinut kod 1:0 za rossonere pa je utakmica registrirana 3:0 za Milan.

Zbog čega je Derbi della Madonnina jedinstven u Europi pa i u svijetu?

Jedan razlog je upravo Europa. Grad Milano jedini se može pohvaliti s dva klupska prvaka Europe. To nisu uspjeli ni veliki nogometni gradovi poput Madrida, Londona, Rima ili Manchestera. Atletico iz Madrida se već nekoliko godina ozbiljno približava tome da postane drugi klub iz glavnog grada Španjolske s osvojenim “ušatim trofejom”.

Ove godine Milanu bi se mogao pridružiti  Manchester je se City plasirao u polufinale i ozbiljan je kanddiat za osvajanje trofeja.

Milan je je u sezoni 2004/2005.  bio blagoslovljen igračima  Dida, Paolo Maldini, Cafu, Jaap Stam, Alessandro Nesta, Andrea Pirlo, Kaka, Clarence Seedorf, Gennaro Gattuso, Andriy Shevchenko i Hernan Crespo i slovio  kao najbolja momčad u Europi.

Glatko su došli do finala Lige prvaka, a onda su  poznatom i kao “Čudo u Istanbulu”, uz veliki sudački poguranac, izgubili na penale 3:2 od Liverpoola.

Milan je poveo je već u prvoj minuti susreta pogotkom kapetana Paola Maldinija. Hernán Crespo je postigao još dva pogotka do kraja poluvremena i bilo je 3:0. U drugom poluvremenu, Steven Gerrard, Vladimír Šmicer i Xabi Alonso su postigli tri pogotka u šest minuta i vratili Liverpool u igru, bilo je 3:3.

Rezultat je ostao isti i u produžetcima, a na penela je Liverpool dobio 3:2, a ključni penal Andrija Ševčenka obranio je Liverpoolov vratar Jerzy Dudek.