DINAMO – ASTANA 5:1 Dinamova petarda na otvaranju Konferencijske lige

•
  •
  •
  •

Dinamo je na startu natjecanja u skupini C Lonferencijske lige  svladao Astanu s 5:1 dok je u drugoj utakmici u grupi češka Viktoria Plzeň pobijedila kosovski Ballkani s 1:0. U sljedećem kolu, 5. listopada, Dinamo će gostovati kod Ballkanija, dok će Astana dočekati Viktoriju.

Dinamovi nogometaši silovito su ”umarširali” u Konferencijsku ligu, s čak pet postignutih pogodaka ispratili kazahstanskog prvaka Astanu i ovu ugodnu maksimirsku večer začinili slavljeničkom pjesmom navijača s tribina, ali i samih igrača s travnjaka.

Bila je ovo večer u kojoj je svoje premijerne minute za prvu Dinamovu momčad upisao povratnik u zagrebački sastav, iskusni Tibor Halilović, koji je u igračku karijeru zakoračio nakon što je prošao kompletnu Dinamovu školu. A, svoj debitantski nastup začinio je i pogotkom. Prve je minute u svom povratničkom mandatu dočekao i maksimirski napadač Sandro Kulenović.

Zanimljiv je “štiklec” da je Dinamo ujedno ove večeri bio i najefikasnija momčad u kompletnom Uefinu itineraru predviđenom za četvrtak. Ove je večeri na rasporedu bila 31 utakmica od kojih 16 u Europa ligi i 15 u Konferencijskoj ligi.- Jedino su Bayer Leverkusen i Ludogorec slavili s četiri gola razlike kao i Dinamo, ali s 4:0, dok je zagrebačka momčad jedina zabila pet pogodaka.

Astana je kreirala gusti, “armirani” obrambeni blok s osnovnom idejom kako odbiti Dinamove nalete, dok se napadačkim rješenjima pokušala posvetiti u drugom dijelu kad se našla u rezultatskom zaostatku.

Dinamo je uspio probiti suparnički bedem u samom smiraju prvog poluvremena kad je Robert Ljubičić s lijeve strane utrčao u kazneni prostor pri čemu mu je gostujući napadač, Dembo Darboe, nagazio stopalo.

Darboe kao jedini istureni igrač u Astaninoj momčadi nije se, eto, snašao u njemu stranoj, stoperskoj ulozi, a poljski sudac Pawel Raczkowski je nakon pregleda VAR-a pokazao na jedanaesterac. Loptu je na bijelu točku namjestio Bruno Petković i silovito torpedirao pod samu gredu za vodstvo u 43. minuti.

Poljski djelitelj pravde svirao je kazneni udarac i početkom drugog dijela, a ovaj put mu nije trebala ni pomoć VAR-a. Sadegh Moharrami zavrnuo je s desna, gostujući lijevi bek Jan Vorogovskij u ključnom trenutku odgurnuo Mahira Emrelija.

Loptu je dočekao Martin Baturina, gađao glavom s vrha peterca, ali je vratar Josip Čondrić u padu nogom uspio spriječiti pogodak. No, sudac je u tom trenutku već “isukao” dlan pokazujući prema bijeloj točki. Ponovno je zalet uzeo Petković i novim snažnim udarcem “proparao mrežu” za 3:0 u 53. minuti.

Samo pet minuta kasnije maksimirske su tribine ponovno eruptirale. Marko Bulat maestralno je izveo slobodan udarac s 18 metara s lijeve strane: desnom nogom prebacio je “živi zid” i plasirao loptu u same rašlje.

Gosti su smanjili u 78. minuti kad je desni bek Kamo Hovhanisjan utrčao u kazneni prostor i precizno pogodio suprotni donji kut.

Na scenu je tada stupio Antonio Marin tako što je u 85. minuti u istoj akciji prvo sa šest metara pogodio vratara da bi u nastavku ipak povisio vodstvo. Bogdan Mihajličenko zavrnuo je s lijeva, a Marin glavom skrenuo loptu u gol.

Priču je filigranskim potezom u sučevoj nadoknadi vremena zaključio debitant Halilović koji je povukao napad pa s dvadesetak metara s lijeva vješto naciljao sami bliži donji kut.

Dinamo – Astana 5:1

Dinamo: Nevistić – Moharrami, B. Šutalo, Perić, Ljubičić (83. Mihajličenko) – Mišić; Emreli (65. Menalo), Bulat (65. Halilović), Baturina, Vidović (74. Marin) – Petković (74. Kulenović)

Trener: Sergej Jakirović

Astana: Čondrić – Hovhanisjan, Bejsebekov (45. Harojan), Tomašević, Amanović, Vorogovskij (62. Dosmagambetov) – Tomasov, Ebong, Lončar (62. Kuat), Ourega (84. Jovančić) – Darboe (84. Aimbetov)

Trener: Grigorij Babajan

Sudac: Pawel Raczkowski (Poljska), Gledatelja: 10.005

Strijelci: 1:0 Petković (43. – 11 m), 2:0 Petković (53. – 11 m), 3:0 Bulat (58.), 3:1 Hovhanisjan (78.), 4:1 Marin (85.), 5:1 Halilović (90+3.)

Hina/Foto: GNK Dinamo