•
  •
  •

Nogometaši zagrebačkog Dinama čak 49 godina su čekali kako bi ‘prezimili’ u Europi, a u tih gotovo pola stoljeća Hajduk je sedam puta izborio proljeće u Europi, a Varteks i Rijeka po jednom.

Posljednji hrvatski klub koji je ‘prezimio’ u Europi bio je Varteks u sezoni 1998/99. izborivši plasman u četvrtfinale Kupa kupova što je zlatnim slovima upisano u povijest varaždinskog sporta.

Bila je to posljednja godina u kojoj se igrao Kup kupova, a talijanski velikan Lazio, u kojem je tada igrao Alen Bokšić ostat će upisan u povijest kao posljednji klub koji je podigao taj trofej. Rimljani su u finalu sa 2-1 pobijedili Mallorcu, koja je u četvrtfinalu izbacila Varteks.

Varaždinci nisu morali u kvalifikacije, pa su u 1. kolu igrali protiv Rudara iz Velenja. Dvije pobjede po 1-0 bile su dovoljne za prolaz. U drugom kolu Varteks je izvukao Heerenveen. Nizozemci su u prvom susretu slavili sa 2-1, a identičnim rezultatom je Varteks bio bolji u uzvratu, pa je odlučivao produžetak.

Na koncu su Varaždinci slavili sa 4-2 uz dva gola Miljenka Mumleka (67, 117) i Faika Kamberovića (80, 99) i izborili ‘europsko proljeće’. Bila je to utakmica prepuna drame u kojoj je Heerenveen vodio 1-0 i tri minute prije kraja produžetka imao rezultat koji ga je vodio dalje (3-2), ali je Mumlek u 117. minuti zabio za 4-2 i veliko slavlje u Varaždinu.

Varteks je izborio četvrtfinale, a tamo ga je čekala Mallorca. U prvom susretu 4. ožujka 1999. u Varaždinu je bilo 0-0, a u uzvratu su Španjolci pobijedili sa 3-1. Golove su zabili Ariel Ibagaza (53), Veljko Paunović (55) i Dani Garcia (75), dok je utješni pogodak za Varteks zabio Andrija Balajić (90). Mallorca je u polufinalu izbacila Chelsea, a u finalu izgubila od Lazija.

Četiri godine ranije ‘europsko proljeće’ izborio je i Hajduk koji se plasirao u četvrtfinale Lige prvaka gdje je izgubio od kasnijeg pobjednika Ajaxa.

Nakon što je osvojio naslov prvaka 1994. godine, Hajduk je u kolovozu te godine započeo europski put kvalifikacijama protiv Legije iz Varšave. Splićani su u Varšavi slavili 1-0 golom Milana Rapajića, a potom u uzvratu pred više od 25.000 gledatelja razbili Poljake sa 4-0 golovima Aljoše Asanovića (46, 62), Milana Rapajića (77) i Tomislava Ercega (88) te izborili natjecanje po skupinama.

Hajduk je igrao u skupini C zajedno s Beficom, Anderlechtom i Steauom. Portugalci bili prvi s devet bodova, Hajduk je osvojio drugo mjesto sa šest bodova, Steaua je bila treća (5), a Anderlecht zadnji (4).

Osvojivši drugo mjesto Hajduk se plasirao u četvrtfinale gdje je igrao s Ajaxom predvođenog Luisom van Gaalom. Prvi susret u Splitu završio je bez golova, a ‘kopljanici’ su u uzvratu slavili 3-0 golovima Kanua (39) i Franka de Boera (43, 67). Ajax je u polufinalu izbacio Bayern, a potom u finalu u Beču pobijedio Milan  1-0 osvojivši četvrti europski naslov.

Hajduk je europsko proljeće izborio još šest puta. U sezoni 1972/73. u Kupu kupova je dogurao do polufinala. Splićani su u 1. kolu izbacili norveški Fredrikstad (1-0, 1-0), u 2. kolu velški Wrexham (1-3, 2-0), a u četvrtfinalu škotski Hibernian (2-4, 3-0). Pobjedničku seriju zaustavio je Leeds United u polufinalu. U prvom susretu Englezi su slavili 1-0 golom Allana Clarkea u 21. minuti, a uzvrat na prepunom Starom placu je završio bez golova.

Splićani su vidjeli europsko proljeće i u sezoni 1975/76. kada su dogurali do četvrtfinala Kupa prvaka.

U prvom kolu pala je Floriana (5-0, 3-0), a u 2. kolu Molenbeek (4-0, 3-2). U ožujku 1976. Hajduk je u prvom susretu četvrtfinala pobijedio PSV Eindhoven sa 2-0 golovima Željka Mijača (8) i Ivice Šurjaka (31), no u uzvrat je nakon produžetaka izgubio 0-3. Splićani su u uzvratu pogodili stativu i imali još nekoliko sjajnih prilika, ali nisu uspjeli zabiti.

Četvrtfinale je bilo kobno za Hajduk i 1978. protiv bečke Austrije u Kupu kupova, te 1980. u Kupu prvaka protiv HSV-a.

Nakon što su obje utakmice Hajduka i Austrije završile 1-1, pobjednik je razriješen izvođenjem kaznenih udaraca pri čemu su Austrijanci bili bolji.

Hajduk je nakon drame ispao i dvije godine kasnije u Kupu prvaka. Hajduk je ‘prezimio’ u Europi izborivši četvrtfinale u kojem ga je čekao HSV. Nijemci su u prvom susretu slavili 1-0, a Hajduk je u uzvratu slavio s nedovoljnih 3-2.

Najbliže finalu nekog Kupa Hajduk je bio 1984. u Kupu UEFA. Splićani su u 1. kolu pobijedili Universitateu Craiova, u 2. kolu Honved, a u trećem kolu Radnički iz Niša. Četvrtfinale je donijelo pravu dramu protiv praške Sparte. Česi su u prvom susretu pobijedili 1-0, a Hajduk je golom Ivana Gudelja uzvratio u uzvratu.

Susret je otišao u produžetke, a pobjedu Hajduku i plasman u polufinale donio je Baka Slišković u 119. minuti golom iz slobodnog udarca izazvavši euforiju na Poljudu na kojem se natiskalo skoro 50.000 gledatelja.

Hajduk je u prvom susretu polufinala pobijedio Tottenham sa 2-1. Falco je doveo Spurse u vodstvo u 19. minuti, no rezultat su okrenuli Gudelj (67) i Pešić (77). Tottenham je u uzvratu pobijedio 1-0, a pobjednika je odlučio gol Hazarda u 6. minuti. Londonski sastav je potom u finalu bio bolji od Anderlechta.

Hajduk je euro-proljeće izborio i dvije godine kasnije kada je stigao do četvrtfinala Kupa UEFA. Metz, Torino i Dnjipro ‘pali’ su u prva tri kola, a seriju je prekinuo Waregem u četvrtfinalu. Ponovo su presudili jedanaesterci nakon što su obje utakmice završile rezultatom 1-0.

Rijeka je samo jednom dohvatila ‘proljeće’.

U sezoni 1979/80. je igrala četvrtfinale Kupa kupova izgubivši od Juventusa. U prvom susretu igranom 5. ožujka 1980. na Kantridi je bilo 0-0, a torinska “Stara dama” je u uzvratu slavila 2-0 golovima Franca Causia (5) i Roberta Bettege (72).