Dodig slavio u hrvatskom finalu i obranio naslov u Roland Garrosu

•
  •
  •
  •

Hrvatski tenisač Ivan Dodig je u petak s Tajvankom Latishom Chan obranio naslov pobjednika u mješovitim parovima u Roland Garrosu nakon što su u finalu svladali Matu Pavića i Kanađanku Gabrielu Dabrowski 6:1, 7:6 (5) poslije sat i dvadeset minuta igre.

Današnje finale je bilo repriza prošlogodišnjeg, kad su Dodig i Tajvanka svladali Pavića i Dabrowski u odlučujućem tie-breaku.

Prvi set su Dodig i Chan lako dobili nakon što su suparnicima dva puta uzeli servis. U drugom setu Pavić i Dabrowski pružaju čvršći otpor, svaki par po jednom gubi servis, no u tie-breaku bolji su Dodig i Chan koji su zahvaljujući današnjoj pobjedi postali prvi par u Open eri koji je obranio naslov u Roland Garrosu.

Repriza finala u ovoj konkurenciji posljednji put se dogodila u šezdesetim godinama prošlog stoljeća kada su Margaret Court i Ken Fletcher od 1963. do 1965. triput zaredom u finalu pobjeđivali Lesley Turner Bowrey i Freda Stollea.

Dodig i Chan su za finale svladali prve nositelje Amerikanku Nicole Melichar i Brazilca Brunu Soaresa sa 6:2, 6:1, dok su Pavić i Dabrowski za mjesto u finalu nadigrali Ukrajinku Nadiju Kičenok i Pakistanca Aisala Ul-Haqa Qureshija sa 6:7 (4), 6:1, 10-8.

Prošlogodišnji pariški pobjednici su na iznimno uvjerljiv način, bez izgubljenog seta, stigli do drugog uzastopnog finala u Roland Garrosu. Za 29-godišnju Chan je ovo treće finale na Grand Slam turnirima u konkurenciji mješovitih parova jer je osim s Dodigom bila i finalistica Australian Opena 2011., s Australcem Paulom Hanleyjem. Chan je u konkurenciji ženskih parova na Grand Slam turnirima bila još triput finalistica i jednom pobjednica, 2017. na US Openu u paru s Martinom Hingis.

Za 34-godišnjeg Međugorca ovo je treće finale mješovitih parova u Parizu, a ukupno četvrto na Grand Slam turnirima.

Osim s Chan, dvaput je u finalu bio u paru s Indijkom Sanijom Mirzom, 2016. u Roland Garrosu i 2017. na Australian Openu. Ivan je u muškim parovima s Marcelom Melom bio pobjednik Roland Garrosa 2015. godine i finalist Wimbledona 2013.

Za 25-godišnjeg Splićanina Matu Pavića ovo je bilo četvrto finale u mješovitim parovima.

S Njemicom Laurom Siegemund osvojio je US Open 2016. godine, a s Dabrowski bio pobjednik Australian Opena 2018. te prošlogodišnji finalist u Parizu. Tome treba dodati i još dva seniorska finala u muškim parovima i jedan naslov, a sva tri rezultata ostvario je s Austrijancem Oliverom Marachom. Finalisti su bili u Wimbledonu 2017. i prošle godine u Roland Garrosu, a pobjednici na prošlogodišnjem Australian Openu.

Oba para su ulaskom u finale osvojili novčanu nagradu od 60.500 eura. Pobjednički par će, osim s trofejem, iz Pariza otići bogatiji za 120.000 eura.