Englezi silovito krenuli, Irancima zabili 6 golova. Igralo se čak 27 minuta nadoknade

•

U prvoj utakmici u skupini B na Svjetskom nogometnom prvenstvu Engleska je na stadionu Khalifa International uvjerljivo svladala Iran sa 6-2 (3-0).

Strijelci za europske doprvake bili su Jude Bellingham (35), Bukayo Saka (43, 62), Raheem Sterling (45+1), Marcus Rashford (71) i Jack Grealish (89), dok je pogoci za Iran djelo Mehdija Taremija (65, 90+13-11m).

Englezi su dominirali od samoga starta utakmice, preselili su igru na polovicu Irana koji se odlučio na iznimno defenzivnu taktiku.

Prvu priliku Engleska je stvorila u 7. minuti kada je Kane prihvatio loptu na desnoj strani, ubacio loptu pred vratar gdje je vratar Beiranvand u posljednji trenutak “skinuo” loptu s glave Sterlinga. No, u nastavku intervencije Beiranvand se sudario sa svojim stoperom Majidom Hosseinijem te zbog ozljede glave ostao ležati na tlu. Nesretnom vrataru pomoć se ukazivala više od 10 minuta, on je potom pokušao nastaviti, ali je nakon minute shvatio kako nije u stanju pa ga je morao zamijeniti Hossein Hosseini.

Dugotrajan prekid utjecao je i na ritam utakmice, Englezima je trebalo više od 10 minuta da se vrate na “radnu temperaturu”, ali kada su ju postigli u samo 10 minuta su postigli tri gola i riješili pitanje pobjednika.

Teškoće po Iran počele su od 30. minute, tada je Sterling proigrao Saku na desnom boku, uslijedio je prizemni ubačaj na peterac, ali Mount je pogodio vanjski dio mreže. Dvije minute potom nakon ubačaja Trippiera iz kuta Maguire je pucao glavom i pogodio gredu.

No, u 35. minuti napokon je probijen iranski “bunker”, Shaw se izborio za prostor za ubačaj s lijeve strane, a Bellingham je odlično reagirao i udarcem glavom s pet metara prebacio nemoćnog Hosseinija.

U 43. minuti Englezi su opet zabili nakon ubačaja Shawa, ovoga puta iz kuta, najviši u skoku ponovno je bio Maguire koji je ovoga puta spustio loptu za udarac Sake, a ovaj je lijepim poluvojelem sa 13 metara zatresao mrežu.

Niti tri minute kasnije već je bilo 3-0, Iranci su podigli svoju zadnju liniju na centar i to platili. Pickford je daleko ispucao loptu, Bellingham je proslijedio loptu na desni bok za Kanea, kapetan je ubacio u srce kaznenog prostora gdj je odlično reagirao Sterling i poslao još jednu loptu iza Hosseinija.

Iranski izbornik Carlos Queiroz na poluvremenu je napravio tri zamjene, ali one nisu niti malo popravile igru njegove momčadi.

Engleska je u drugom dijelu smanjila ritam, ali svejedno je povisila prednost na 4-0. Nakon lošeg ispucavanja iranskog vratara u 62. minuti do lopte je stigao Sterling i proslijedio ju do Sake na desnom krilu. Mladi napadač se “prošetao” kroz obranu Irana te preizemnim udarcem pogodio donji desni kut suparičkog gola.

Iran je iz svog prvog udarca prema golu i postigao pogodak, u 65. minuti Gholizadeh je pronašao Taremija u engleskom kaznenom prostoru, a ovaj je snažnim udarcem poslao loptu pod gredu.

Gareth Southgate čekao je do 70. minute kako bi osvježio svoju momčad, a onda je napravio četiri zamjene pa su na teren stupili Dier, Rashford, Foden i Grealish “gladni” pokazati svom izborniku da zaslužuju veću minutažu.

I niti minutu nakon ulaska na travnjak Rashford je pogodio za 5-1, lijepo ga je proigrao Kane, a napadač Manchester Uniteda je udarcem sa 15-ak metara još jednom poslao Irance na centar.

Za 6-1 ponovno su zaslužni bili igrači s klupe, Wlson, koji je zamijenio Kanea, pobjegao je obrani Irana, a onda povratnom loptom na petercu pronašao Grealisha.

Priliku za ublažiti poraz Irana u osmoj minuti nadoknade imao je Azmoun, ali je pogodio gredu iz izgledne pozicije, da bi u posljendjoj minuti sudačke nadoknade brazilski sudac Claus nakon intervencije VAR-a zbog minimalnog povlačenja za majicu Pouraliganjija od strane Maguirea dosudio kazneni udarac za azijskog predstavnika, a siguran izvođač bio je Taremi.

Susret je na kraju imao ukupno čak 27 minute nadoknade, u prvom poluvremenu 14 minuta opravdano zbog ukazivanja pomoći Beiranvandu, a u drugom još 13 minuta iz prilično nejasnih razloga.

Od 20 sati svoj prvi susret u ovoj skupini igrat će SAD i Wales.

ENGLESKA – IRAN 6-2 (3-0)

Stadion Khalifa International

SUDAC: Claus (Brazil)

GLEDATELJA: 38.000

STRIJELCI: 1-0 Bellingham (35), 2-0 Saka (43), 3-0 Sterling (45+1), 4-0 Saka (62), 4-1 Taremi (65), 5-1 Rashford (71), 6-1 Grealish (89), 6-2 Taremi (90+13-11m)

ENGLESKA: Pickford – Trippier, Stones, Maguire (Dier, 70), Shaw – Bellingham, Rice; Saka (Rashford, 70), Mount (Foden, 70), Sterling (Grealish, 70) – Kane (Wilson, 75)

IRAN: Beiranvand (H. Hosseini, 20) – Moharrami, Pouraliganji, Cheshmi (Kanaani, 46), M. Hosseini, Mohammadi (Torabi, 63) – Jahanbakhsh (Gholizadeh, 46), Nourollahi (Azmoun, 77), Karimi (Ezatolahi, 46), Hajsafi – Taremi