EUROBASKET: Hrvatska pobjeda nad Slovenijom u sjeni teškog pada Bogdanovića

•
  •
  •
  •

Hrvatska košarkaška reprezentacija u susretu je prvoga kola skupine C Europskog prvenstva u zagrebačkoj Areni svladala Sloveniju 80:73 (17:23, 27:15, 21:16, 15:19).

Hrvatsku su do pobjede vodili Krunoslav Simon s 20 i Luka Žorić sa 17 koševa, dok je Zoran Dragićubacio 14 za Sloveniju.

Naši su igrači nesigurno ušli u utakmicu, u prva su tri napada izgubili loptu, usto je Ante Tomić nakon samo dvije minute napravio dvije osobne pogreške te je Slovenija preuzela kontrolu rezultata povevši 6:0.

Slovenija je bila u vodstvu sve do sredine druge četvrtine kada je Damjan Rudež tricom doveo Hrvatsku u vodstvo 27:26. Serijom 11:2 tijekom koje je Žorić kontrolirao obranu, a Bojan Bogdanović prodorima pogađao suparnički obruč, Hrvatska je stigla do prednosti 31:27 i više nije ispuštala vodstvo do kraja.

Nažalost, pet minuta i 53 sekunde prije kraja treće četvrtine naš najbolji strijelac Bogdanović udario je snažno glavom u parket nakon prekršaja Joksimovića te se više nije vraćao na parket. Sumnja se da je zadobio potres mozga što bi mogao biti veliki hendikep za ostanak natjecanja.

Ipak, i bez Bogdanovića Hrvatska je otišla na 13 razlike (63:50) i stigla nadomak pobjede. Slovenija je koševima Zupana šest minuta prije kraja utakmice uspjela smanjiti na 67:62, ali bliže od toga nije mogla.

Hrvatska će u nedjelju u 21 sat igrati derbi drugoga kola protiv Grčke koja je bila bolja od Makedonije 85:65. U prvom susretu u zagrebačkoj Areni Nizozemska je iznenadila Gruziju 73:72.