Finale Davis Cupa: Del Potro nadvisio Karlovića i izjednačio na 1-1

•
  •
  •
  •

U drugom meču finala Davis Cupa najbolji argentinski tenisač Juan Martin del Potro savladao ke Ivu Karlovića 6:4, 6:7 (6), 6:3, 7:5 te tako izjednačio rezultat na 1-1.

Karlović, s 37 godina najstariji igrač koji je u zadnjih 96 godina nastupio u finalu Davis Cupa, ipak nije uspio iznenaditi favoriziranog Del Potra u meču koji je trajao 3 sata i 20 minuta igre. “Div sa Šalate” nije uspio doći do nijedne “break lopte” protiv Del Potra, imao je 35 aseva, ali i 12 dvostrukih pogrešaka pri servisu, dok je Argentinac meč okončao s 15 aseva i bez ijedne dvostruke.

Karlović se borio, zadržao Del Potra više od tri sata na terenu Arene Zagreb, bacio u delirij hrvatske navijače kad je u tie-breaku drugog seta izvukao dvije set-lopte (4-6) i izjednačio na 1:1, ali do pobjede nad Argentincem nije stigao.

U svakom od tri seta koja je izgubio Karlović je po jednom izgubio servis, ponudivši nešto svom suparniku, a ovaj je to znao iskoristiti.

U prvom gemu nije pogodio nijedan prvi servis i Del Potro je na idelan način otvorio meč. Drugi set je otišao u tie-break u kojem je Del Potro poveo sa 6-4 i imao dvije set lopte, ali se Karlović čudesno vratio dobivši četiri poena zaredom za poravnanje u setovima.

Treći set je odlučen u osmom gemu, kada je Argentinac napravio break za 5:3, kojeg je svojim servisom pretvorio u vodstvo 2:1 u setovima. U četvrtom setu nije bilo breaka sve do 5:5. Onda je u 11. gemu Ivo imao 30:15 i već spakiran poen, ali njegov smeč nije bio dovoljno snažan ni precizan, pa je Del Potro uspio odigrati idealan pasing. Dva poena poslije došao je sjajnim reternom do novog breaka i prednosti 6:5, a potom je u svom servis-gemu potvrdio pobjedu.

Karlović je primijenio najavljenu intenzivnu terapiju asevima, zabio ih 35 u četiri seta, ali napravio i 12 dvostrukih pogrešaka, koje su ga skupo stajale. Ni 64 posto pogođenih prvih servisa neće zadovoljiti njegove visoke standarde početnog udarca. Del Potro je Karlovića ostavio bez ijedne prilike za break, napravio je samo 19 neforsiranih pogrešaka i time ispunio osnovne preduvjete za pobjedu.

Bio je ovo šesti međusobni dvoboj Karlovića i Del Potra te peta pobjeda Argentinca.

Hrvatska je do prvog boda stigla zahvaljujući Marinu Čiliću koji je propustio vodstvo od 2:0 u setovima, ali nakon tri sata i 30 minuta borbe ipak uspio svladati Federica Delbonisa sa 6:3, 7:5, 3:6, 1:6, 6:2.

Odluka o pobjedniku Davis Cupa 2016. godine past će tako u nedjelju, a koja će reprezentacija u posljednji dan dvoboja ući s vodstvom 2:1, bit će poznato nakon subotnje igre parova u kojoj su za Hrvatsku nominirani Ivan Dodig i Franko Škugor, a za Argentinu Guido Pella i Leonardo Mayer. No, Marin Čilić je već izjavio kako ne osjeća umor, što znači da će vjerojatno s Ivanom Dodigom pokušati doći do treće uzastopne pobjede. Tko će im stajati s druge strane, ponajviše će ovisiti o fizičkom stanju Juana Martina del Potra, koji se ‘opekao’ u Glasgowu, kad je igrao s Mayerom u subotu, a onda mu prepustio mjesto u petom, odlučujućem pojedinačnom meču za plasman u finale.

Ulog u parovima je nakon početnih 1-1 ogroman. Koliko velik, najbolje će posvjedočiti sljedeći podatak: hrvatska Davis Cup reprezentacija nikada nije izgubila meč u kojem je nakon subote vodila 2-1.