HRVATSKA – ISLAND 23:22 Ante Gadža u posljednim sekundama za važnu pobjedu

•
  •
  •
  •

Ante Gadža zabio je pobjednički gol za Hrvatsku nekoliko sekundi prije kraja. I dalje smo u igri za treće mjesto u skupini.

Hrvatskoj  je u čudnoj utakmici 3. kola drugoga kruga pobijedila Island 23:22 golom Gadže u posljednjim trenucima susreta. Momčad Hrvoja Horvata imala je sredinom drugog poluvremena pet golova prednosti, ali je sve prosula u samo devet minuta. Island se vratio, ali je Pešić s nekoliko obrana zaustavio njegov nalet i Hrvatska je u dramatičnoj završnici došla do pobjede.

Hrvatska je vrlo loše ušla u susret i na početku razbranila Halgrimssona koji je u prvih devet minuta ostavio Hrvatsku na samo jednom golu. No nije ni Island pretjerano briljirao, ali je polako povećavao svoju prednost i u 19. minuti vodio velikih 9:4.

Očajno poluvrijeme Hrvatske

Hrvatska se mučila u napadu, igrala je sporo i bezidejno i samo ju je Pešić držao koliko-toliko u igri te nije Islanđanima dozvolio da odu na preveliku razliku. Minutu prije kraja prvog dijela Island je vodio 12:8, ali je dopustio Hrvatskoj da se do poluvremena preko Martinovića i Lučina vrati na samo dva gola zaostatka, što je s obzirom na prikazanu igru bilo i više nego dobro.

Na početku drugog dijela Hrvatska je bila puno razigranija i aktivnija u igri i u 35. minuti je preko Martinovića povela 14:13. Island je potpuno stao, Halgrimsson više ništa nije mogao obraniti, a razmahao se Pešić koji je počeo skidati čiste zicere.

Proradila je obrana, Island nije imao nikakvih rješenja i kad je Jelinić u 44. s gola na gol zabio za 19:14 izgledalo je kao da je Island slomljen. U 46. je Čupić iz sedmerca pogodio za 20:15, a nakon dva gola Islanda Lučin je u 49. minuti zabio za 21:17, što će biti jedini gol Hrvatske u sljedećih deset minuta.

Iz potpuno neobjašnjivih razloga, Hrvatska je stala, a preporođeni Island počeo je smanjivati prednost i u samo devet minuta se od -5 golom Ageirssona vratio na 21:21 osam minuta prije kraja.

Potpuni preokret pa pad Islanda

U 55. minuti Porkelsson je zabio za vodstvo Islanda 22:21. Potom je Asgeirsson promašio veliku šansu, Marić na drugoj strani u čistom ziceru neshvatljivo radi prijestup, a Vidarsson sa šest metara promašuje za dva razlike.

U ludoj završnici Načinović s crte pogađa za 22:22, Asgeirsson promašuje zicer za vodstvo i onda Gadža dvanaest sekundi prije kraja zabija za vodstvo i, pokazalo se, pobjedu Hrvatske. Island je pokušao izjednačiti, sa sirenom je izborio prekršaj na devet metara, ali Asgeirsson s istekom vremena nije uspio pucati preko bloka Hrvatske.

Sjajni Tin Lučin utakmicu je završio sa šest golova, a Martinović i Čupić zabili su po pet golova. Ključan je bio Ivan Pešić koji je upisao 13 obrana, od kojih je većina bila u presudnim trenucima, a kod Islanda je najbolji bio Thorkelsson sa šest golova.