Hrvatska nesretno i uz sudački poguranac izgubila od Francuske 34-32

•
  •
  •
  •

Hrvatska muška rukometna reprezentacije poražena je od Francuske s 34-32 (18-18) na startu druge faze natjecanja na Europskom prvenstvu u Njemačkoj, ali je do posljednjih trenutaka bila u igri za osvajanje barem jednog boda.

Nažalost, što zbog prevelikog broja pogrešaka, što zbog nekolicine dvojbenih odluka norveškog sudačkog para, izabranici Gorana Perkovca još su jednom poraženi od Francuza.

Prvo ime u hrvatskoj reprezentaciji bio je vratar Dominik Kuzmanović s 13 obrana, a najbolji strijelac je sa šest pogodaka bio Zvonimir Srna. Po četiri gola postigli su Igor Karačić, Mateo Maraš, Luka Lovre Klarica i Marin Jelinić.

Dika Mem je sa šest pogodaka predvodio strijelce Francuske. Nikola Karabatić je postigao pet golova, a Nicolas Tournat četiri.

Francuska je na vrhu ljestvice skupine I sa četiri boda. Tri boda ima Austrija, a dva boda Mađarska. Hrvatska je četvrta s jednim bodom, a bez bodova su Njemačka i Island, koji će igrati od 20.30 sati u Lanxess Areni u Koelnu.

Goran Perkovac je u okršaj s Francuzima ušao bez čovjeka koji mu je trebao biti glavni oslonac u obrani, kapetana Domagoja Duvnjaka, koji je zbog bolesti ostao u hotelskoj sobi.

Tako su praktično svi Perkovčevi izabranici imali debi u rukometnom “el clasicu” u koji je Hrvatska krenula vrlo dobro. Luka Lovre Klarica je nastavio igrati kao protiv Rumunja te je postigao prva dva pogotka protiv Francuza za vodstvo 2-1. Kod vodstva 3-2 Hrvatska je iznenada došla u priliku odvojiti se, jer su u razmaku od 20 sekundi isključeni Ludovic Fabregas i Luka Karabatić.

Nažalost, iako je u tom razdoblju Mario Šoštarić postigao tri gola, Francuska je igrom bez vratara uspjela zadržati rezultatski priključak. Dvaput je s desnog krila pogađao Yanis Lenne, a jednom je precizan bio Nikola Karabatić.

Kad se Zvonimir Srna dignuo i pogodio s devet metara Hrvatska je došla do +2 (7-5). Postignuto je 12 pogodaka, a još nije prošlo ni deset minuta igre.

No, uslijedilo je loše napadačko razdoblje za Hrvatsku. Zaredali su naši rukometaši s promašajima i pogrešnim dodavanjima, a iskusni i brzi Francuzi su to znalački koristili. Serijom od tri gola Francuska je u 13. minuti došla do prvog vodstva (8-7), da bi četiri minute poslije njena prednost narasla na +3 (12-9).

U drugoj polovici poluvremena Perkovac je odlučio među vratnice poslati Dominika Kuzmanović umjesto Mateja Mandića, što će se pokazati presudnim za nastavak dvoboja. Francuzi su stalno prijetili stvaranjem ozbiljnije prednosti, ali je u svim tim situacijama Kuzmanović sjajnim obranama držao Hrvatsku u utakmici.

Njegovi su suigrači konačno to uspjeli iskoristiti kad se odvažio Mateo Maraš, koji je zamijenio indisponiranog Klaricu, te s tri pogotka Hrvatsku doveo do izjednačenja (17-17). U završnici je Hrvatska imala i napad za vodstvo, ali s obzirom na razvoj događaja, naš je stožer mogao biti zadovoljan što se na odmor otišlo s 18-18.

Francuska je u drugo poluvrijeme ušla s igračem više i to iskoristila za dva brza pogotka. Hrvatska je držala korak, ali i radila nedopustive pogreške u situacijama kad se to ne bi smjelo događati pa su Francuzi u 41. minuti opet došli na na +3 (24-21). Tada su ostali bez Ludovica Fabregasa koji je zbog trećeg isključenja zaradio crveni karton, ali je do tada nepogrešivi Mario Šoštarić propustio realizirati sedmerac.

Na polovici drugog dijela Francuska je došla do najvećih +4 (26-22), a Nikola Karabatić je tim pogotkom postao najbolji strijelac svih vremena na europskim prvenstvima.

Tad je na scenu stupio Dominik Kuzmanović. Hrvatski vratar je branio udarce Nahija i Karabatića, “skinuo” sedmerac Descata te omogućio Hrvatskoj da se ponovno primakne na samo gol zaostatka (27-26) u 51. minuti.

Kad su obje reprezentacije ostale s igračem manje, zbog obostranog isključenja Načinovića i Mema. Bila je odluka koja je odredila daljnji tijek utakmice.

Sa sucima smo imali Imali smo problem i na kraju prvog dijela kada je norveški sudački par pozvao u pomoć VAR zbog prekršaja Načinovića na Prandiju. VAR je pokazao da je Načinović samo podignuo ruku i da se Prandi zabio u njega, pa iako su mislili pokazati Načinoviću crveni karton, predomislili su se i pokazali mu dvije minute koje nije zaslužio zbog tog starta. No, to je bilo više na autoritet Francuza i da bi suci zaštitili sami sebe.

Perkovac je pokušao doći do prednosti igrajući bez vratara, ali je to bila voda na mlin Francuzima, jer je Luka Cindrić dvaput pogriješio u dodavanjima na crtu, a Francuzi su s dva pogotka otišli na tri gola prednosti (29-26).

Još su jednom hrvatski rukometaši došli na -1 (31-30) golom Marina Jelinića u 57. minuti. Međutim, Francuzi su do kraja utakmice triput srušili hrvatsku obranu i tako došli do pobjede, 16. protiv Hrvatske u 26. susreta na tri najveća natjecanja.

Za dva dana hrvatske rukometaše čeka iznimno važan okršaj protiv Mađarske, dok će Francuzi igrati protiv Islanda.

HRVATSKA – FRANCUSKA 32-34 (18-18)

Koeln. Lanxess Arena. Gledatelja: 19.750. Suci: Lars Jorum i Havard Kleven (Norveška).

HRVATSKA: Kuzmanović 13, M. Mandić 2 obrane; Mihić, Šoštarić 3 (1), Karačić 4, Maraš 4, Načinović 1, Kušan 3, Mamić, Cindrić 2, Lučin, Šipić, Glavaš 1 (1), Srna 6, Klarica 4, Jelinić 4.

FRANCUSKA: Bellahcene 6, Desbonnet 2 obrane; Lenne 3, Remili 3, Prandi 1, Richardson, Mem 6, Tournat 4, N. Karabatić 5, Mahe 2, L. Karabatić 1, Fabregas 3, Descat 3, Porte 1, Nahi 2, Konan.

Isključenja: Hrvatska 10 minuta; Francuska 10 minuta

Sedmerci: Hrvatska 2/3; Francuska 1/2