Hrvatska pobijedila Ukrajinu 90:85, protiv Srbije ili Slovenije tek u finalu

•
  •
  •
  •

Hrvatska košarkaška reprezentacija je u posljednjoj utakmici skupine D u ključnoj utakmici za plasman pobijedila Ukrajinu 90:85 i osigurala je treće mjesto pred nokaut fazu Eurobasketa. Može biti i druga ako Italija ne pobjedi Veliku Britaniju što je pak malo za vjerovati

Hrvatska će tako u osmini finala igrati protiv drugoplasirane ekipe iz skupine C.  Važno je bilo pobijediti bilo kojim rezultatom Ukrajinu jer se jedino tako moglo izbjeći četvrto mjesto u grupi,

Hrvatka će, po trenurnom stanju na ljestvici i očekivanim rezultatima tijekom večeri, vjerojatno naa Finsku, a dalje na pobjednika dvoboja Španjolskae i Litve. Sa Srbijom ili Slovenijom, koji slove za najmoćnije reprezentacije na Euru,  može se sresti tek u finalu.

Ako ne kiksaju u nekom od ranijih mečeva   Srbija i Slovenija igrać će u polufinalu, a u Hrvatskoj dijelu ždrijeba su Grčka i Španjolska

U prvoj četvrtini smo gledali izjednačenu košarku. Dosta smo se mučili i u napadu i u obrani, a nakon prvih deset minuta rezultat je bio 21:21.

Sjajna dionica Dominika Mavre

U drugoj četvrti sjajni Dominik Mavra je odigrao nekoliko nevjerojatnih minuta i odveo je Hrvatsku na ogromnih +9. Ipak, klasična hrvatska crna rupa do kraje druge četvrtine i Ukrajina se vratila na samo -3. Rezultatom 45:42 za Hrvatsku otišlo se na poluvrijeme.

Hrvatska je bila bolja u trećoj dionici i da nije bilo sjajnog Geruna koji je trpao hrvatski koš, utakmica je mogla već tada biti riješena. Hrvatska je imala i +8 sredinom treće četvrtine, ali nova crna rupa i pad koncentracije i Ukrajinci su još jednom vratili dramu u utakmicu.

Drama u zadnjoj četvrtini

U zadnjoj minuti treće četvrtine Bogdanović je promašio, a Bobrov je zabio tricu za ukrajinskih +2. Bogdanović je s dva bacanja izjednačio i s tih se 67:67 ušlo u zadnjih deset minuta.

Tamo smo gledali pravu dramu. Sanon je pogađao trice, Simon je uzvraćao, a Hrvatska se vratila nakon -4 i otišla je na +7. No nakon nesportske pogreške Bogdanovića nova drama.

U zadnje dvije minute se ušlo s 86:83 za Hrvatsku. Bogdanović je pogodio, Bližnjuk je promašio i rezultat je bio 88:83 za Hrvatsku 50-ak sekundi do kraja. Ukrajinci su izgubili loptu i to je bio kraj utakmice.

Prvi hrvatski strijelac bio je Bojan Bogdanović s 27 poena, a imao je i sedam skokova te tri asistencije. Dominik Mavra je dodao 13, a Kruno Simon 11 uz šest skokova.

Kod Ukrajine najbolji su bili Volodimir Herun s 21 poenom i Bogdan Bliznjuk sa 16.

MILANO – Dvorana „ Mediolanum Forum ”. Hrvatska – Ukrajina 90:85 (21:21,24:21, 22:25, 23:18)

Suci: Luis Castillo (Španjolska), Nicolas Maestre (Francuska) i Zafer Yilmaz (Turska).

HRVATSKA: Perković, Smith(7),Prkačin, Šarić(3), Simon(11), Hezonja(6),, Gnjidić, Matković(10), Ramljak(3), Mavra(13), Zubac (10), Bogdanović (27).

UKRAJINA:Lukašov(5), Bližnjuk(16), Mihajljuk(14), Herun(21), Len(6), Tkačenko, Bobrov(8), Pustovoj(4), Sanon(11), Skapincev, Zotov, Sidorov.