HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 39:29 Briljatna Hrvatska razbila Furiju na startu Eura

•
  •
  •
  •

Hrvatska muška rukometna reprezentacija u briljantnom je izdanju započela nastup na Europskom prvenstvu u Njemačkoj svladavši u SAP Areni u Mannheimu reprezentaciju Španjolske s 39-29 (18-14).

Igračem utakmice proglašen je Ivan Martinović koji je postigao osam pogodaka, koliko ih je imao i Mario Šoštarić. Pet golova je upisao Tin Lučin, a po tri su postigli Zvonimir Srna i Luke Lovre Klarica. Matej Mandić je u drugom dijelu imao pet obrana, a Filip Ivić je u prvom dijelu obranio tri šuta.

U španjolskoj reprezentaciji je osam golova postigao Aleix Gomez Abello. Španjolski vratari su imali samo jednu obranu.

Po četvrti put u povijesti Hrvatska je europsko prvenstvo otvorila protiv Španjolske. U prethodna tri navrata obje su reprezentacije ostvarile po jednu pobjedu, a jedan je dvoboj završio neodlučeno. Nošeni glasnom podrškom oko 8000 hrvatskih navijača u SAP Areni u Mannheimu izabranici Gorana Perkovca odlučno su krenuli po pobjedu od prve sekunde.

Španjolci su djelovali zatečeni brzinom hrvatskog napada i obrambenom čvrstinom. Za pet minuta su Zvonimir Srna, Veron Načinović, Tin Lučin i Marin Jelinić pogađali španjolsku mrežu, donijeli Hrvatskoj vodstvo od 4-1 i natjerali španjolskog izbornika Jordija Riberu na prvu minutu odmora.

Španjolci su se uspjeli malo oporaviti i do 11. minute prepoloviti zaostatak na dva gola (7-5), da bi u sljedećih 90 sekundi Ivan Martinović, Načinović i Šoštarić odveli Hrvatsku na najvećih +5 (10-5). To je ponovno Riberu natjeralo na minutu odmora.

Pokušavao je španjolski izbornik i igrom bez vratara, ali mu se taj rizik obio o glavu, jer su hrvatski rukometaši svaku izgubljenu loptu Španjolaca pretvarali u lagane pogotke.

Osim toga, Hrvatska je, kao nikada do sada, koristila gotovo svaku priliku za “brzi centar”, što je Španjolcima također predstavljalo velik problem.

Iako je Hrvatska u prvom poluvremenu odigrala momčadski sjajno, istaknuo se Tin Lučin, koji je svojom prodornošću bušio španjolsku obranu iz svih pozicija i postigao pet pogodaka. Onime što je pokazao zaslužio je da njegova “bomba” sa 10 metara donese Hrvatskoj opipljiva četiri pogotka prednosti (18-14) za drugih 30 minuta.

Kao što su to učinili na početku utakmice, izabranici Gorana Perkovca su na prepad uhvatili suparnike i na početku drugog dijela. Brza četiri pogotka bez španjolskog odgovora odveli su Hrvatsku do +8 (22-14) u 34. minuti. Kad je u 36. minuti Šoštarić realizirao još jedan sedmerac hrvatski rukometaši su pobjegli Španjolcima na +9 (25-16). I nisu se time zadovoljili.

Od 46. do 50. minute Igor Karačić, Martinović i Šoštarić su svojim golovima odveli Hrvatsku na nevjerojatnih +11 (34-23). Hrvatska ni u jednom trenutku nije popustila ili zastala. Kad se samo učinilo da bi prednost njegove momčadi mogla početi padati, Perkovac je minutom odmora smirio svoje izabranike i odvesti ih do velike pobjede. Bolji start na njegovom prvom velikom natjecanju ni hrvatski izbornik nije mogao zamisliti.

Rijetko kada su hrvatski rukometaši ovako moćno započeli nastup na velikom natjecanju. Ova pobjeda ima još veću težinu kad se zna da je s druge strane bila momčad koja je na posljednjih pet europskih smotri dvaput osvojila zlato i svaki put osvojila odličje.

Hrvatska je zasjela na vrh ljestvice u skupini B, a za dva dana će novu pobjedu tražiti protiv reprezentacije Austrije koja je u petak s uvjerljivih 31-24 nadigrala Rumunjsku te je pokazala da nije momčad za podcjenjivanje.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 39-29 (18-14)

Mannheim. SAP Arena. Gledatelja: 13.293. Suci: Vaclav Horaček i Jiri Novotny (Češka).

HRVATSKA: M. Mandić, Ivić; Mihić, Duvnjak 1, Šoštarić 8 (3), Karačić 2, Načinović 4, Mamić, Cindrić 2, Lučin 5, Martinović 8, Šipić, Glavaš 2 (2), Srna 3, Klarica 3, Jelinić 2.

ŠPANJOLSKA: Perez de Vargas, Hernandez; Pecina, Maqueda 2, Fernandez Perez 2, A. Dujshebaev, Figueras 1, Garciandia 3, Serdio 3, Canellas 3, Casado 4, Gomez 8 (5), Tarrafeta 2, Sanchez-Migallon, D. Dujshebaev, Odriozola 1, Fernandez Jimenez, Gurri.

Isključenja: Hrvatska 4 minute; Španjolska 2 minute

Sedmerci: Hrvatska 5/5; Španjolska 5/5