Hrvatska uvjerljiva protiv Cipra, Hezonja i Prkačin briljirali u visokoj pobjedi

•

Nakon poraza na otvaranju kvalifikacija u Francuskoj, hrvatska košarkaška reprezentacija je u drugom kolu skupine E kvalifikacija za EuroBasket 2025 u riječkoj dvorani Zamet pobijedila Cipar sa 92:63 (22:8, 26:16, 22:26, 22:13).

Hrvatska je protiv Francuske upisala prvi poraz pod vodstom izbornika Josipa Sesara nakon 12 uzastopnih pobjeda, no protiv Cipra se vratila na pobjedničku stazu.

Sesarovi izabranici otvorili su dvoboj vodstvom 12:0, na kraju prve četvrtine vodili su 22:8, a na poluvremenu 48:24. U trećoj dionici uspio se donekle ravnopravno nositi Cipar pa je zaostajao “samo” 20 poena uoči četvrte, da bi se na kraju opet razigrala Hrvatska i došla do konačnih “plus 29”.

Najučinkovitiji u hrvatskim redovima bio je Roko Prkačin s 24 koša i 10 skokova, i to za samo 21 minutu provedenu na parketu, a Mario Hezonja je bio sjajan s 22 poena, 10 skokova i četiri asistencije za 29 minuta igre. Dario Drežnjak je dodao 11, a Ivan Vraneš 10 koševa. Kod gostiju 17 koševa je postigao Konstantinos Simitzis, a 15 Nikolaos Stylianou.

Dobra je vijest za Hrvatsku i pobjeda Francuske 64:74 na gostovanju u Bosni i Hercegovini, jer s BiH-om ćemo vjerojatno na kraju rješavati plasman na EP.

Drugi krug kvalifikacija, u kojima će ponovno na rasporedu biti dvije utakmice, na rasporedu je 21. i 24. studenog, a tada će hrvatskim košarkašima dvaput suparnik biti reprezentacija Bosne i Hercegovine.

Kvalifikacije će biti zaključene u veljači 2025. godine, kad će Hrvatska biti domaćin Francuskoj i gostovati na Cipru.

Dvije najbolje reprezentacije iz ove skupine plasirat će se na završni turnir uz reprezentaciju Cipra, koji je jedan od domaćina.

Hrvatska – Cipar 92:63 (22:8, 26:16, 22:26)

RIJEKA Dvorana Zamet. Gledatelja 2.500. Suci: Vojinović (Crna Gora), Velikov (Bugarska) i Mavisu (Turska).

HRVATSKA: Perković 7, Filipović 4p, 3a, Kapusta 8a, 3il, Prkačin 24p, 10s, Kalajžić, Hezonja 22p, 10s, 4a, 3il, Vraneš 10p, 5s, 4a, Badžim 9p, 3a, Branković, M. Drežnjak 5, D. Drežnjak 11p, 4s, Nakić 3a.

CIPAR: Loizides, Simitzis 17, Pasiali 4p, 5s, Michail 5, Iliadis 3p, 3s, 3il, Jung 4s, Giannaras, Tigkas 1p, 3s, Tretiakov 2, Willis 16p, 9s, 3a, 7il, Mantovani 3s, 3a, 3il, Stylianou 15.