Hrvatski trener napravio senzaciju i pogurao Juventus u Ligu prvaka

•
  •
  •
  •

U posljednjem kolu Serie A odlučeno je tko će u Ligu prvaka. Plasman su raniej osigrali Inter i Atalanta, a  posljednjem kolu  Ligu prvaka izborili su Milan i Juventus. Otpao je Napoli nakon što nije uspio pobijediti Veronu Ivana Jurića. Jurić je tako pomogao Juventusu i pogurao ga u Ligu prvaka.

Juventus je za ulazak u LP morao pobijediti Bolognu što se i dogodilo (4:1) i čekati kiks Milana ili Napolija. Milan je pobijedio kod Atalante 2:0, a Napoli je na stadionu Diega Armanda Maradone odigrao 1:1 protiv rasterećene Verone hrvatskog trenera Ivana Jurića.

Milan je završio drugi, Atalanta treća, Juventus četvrti, a Napoli peti nakon 90 dramatičnih minuta posljednjeg kola.

Verona šokirala Napoli

Napoli se mučio sat vremena za gol. U 61. minuti momčad Gennara Gattusa povela je golom bivšeg Dinamovog defenzivca Amira Rrahmanija. Rrahmani je zabio nakon kornera s desne strane. Nastala je gužva na petercu, a Rrahmani je to zakucao za vodstvo. Jurić i Gattuso su se potom posvađali i dobili žute kartone.

Jurić se bunio i protestirao smatrajući da je Tiumue Bakayoko napravio prekršaj u napadu nad Korayom Gunterom. Sudac Chiffi nije vidio ništa sporno u toj situaciji.

Verona se vratila u 69. minuti. Davide Faraoni sletio se po desnoj strani te iz koljena opalio u donji desni kut Alexa Mereta. Meret je to imao na ruci, no udarac je bio presnažan. Napoli je nakon toga svim silama krenuo u napad. Prijetili su Lorenzo Insigne i Matteo Politano, no preciznosti nije bilo.

Za Veronu su 63 minute odradili vratar Ivor Pandur i napadač Nikola Kalinić.

Bologna – Juventus 1:4

Juventus je bez Cristiana Ronalda istrčao na gostovanje kod Bologne. Andrea Pirlo ostavio je Portugalca na klupi iz tehničkih razloga, a u napadu su zaigrali Alvaro Morata i Paulo Dybala. Ispostavilo se da je to dobitna kombinacija za Juventus. U šestoj minuti Dejan Kuluševski probio je desnu stranu uz pomoć Alvara Morate i ubacio na suprotnu stranu. Tamo se našao Federico Chiesa i poentirao za vodstvo Stare dame.

Juventus je na 2:0 povisio u 30. minuti. Gol je postigao Alvaro Morata nakon što ga je lijepo poslužio Paulo Dybala. Prebacio je Španjolac Skorupskog i dodatno gurnuo Juve prema važna tri boda. Pobjedu potvrđuje Adrien Rabiot u 45. minuti. Kuluševski je gurnuo loptu Francuzu koji je sam izašao na Skorupskog i bez problema ga matirao za 3:0 poslije prvog poluvremena.

Četvrti gol za Juventus zabio je Morata u 48. minuti. Varkom je Španjolac nadmudrio obranu domaćina i probio vratara. Sudac Paolo Valeri poništio je taj gol, no nakon VAR provjere ispostavilo se da je pogodak regularan. Riccardo Orsolini je u 86. minuti postigao počasni gol za Bolognu.

Milan pobijedio kod Atalantu za Ligu prvaka

Milan je kod Atalante prvenstveno pokušao blokirati prilaze svom golu. Tako je momčad Stefana Piolija, lišena pomoći ozlijeđenih Zlatana Ibrahimovića i Ante Rebića, došla u situaciju za vodstvo. Nakon brze kontre Milanov ponajbolji igrač Theo Hernandez probio je lijevu stranu. U kaznenom prostoru Paola Gollinija Francuza su klizećim startovima srušili Joakim Maehle i Cristiano Romero.

Bio je to 18. dosuđeni jedanaesterac za Rossonere ove sezone, a precizan s bijele točke bio je Franck Kessié. Isti igrač zabio je u 92. minuti za potvrdu pobjede i konačan plasman Rossonera u Ligu prvaka. I taj gol Milan je postigao iz penala. Atalantin Martin De Roon dobio je crveni karton zbog ružnog prekršaja u 91. minuti.

Milan je igrao čvrstu obranu i pokazao zbog čega je najbolji gost sezone Serie A uz učinak od 15 pobjeda, jednog remi i dva poraza. Mario Pašalić igrao je od 80. minute, a Boško Šutalo ostao na klupi Atalante.  Mario Mandžukić ušao je u 79. minuti umjesto Rafaela Leaoa kod Milana. Ante Rebić nije konkurirao zbog ozljede.

Napoli i Lazio će u Europa ligu, a u kvalifikacije za Konferencijsku ligu će Roma. Iz Serie A su ispali Parma, Crotone i Benevento.

Najbolji strijelac Serie A je Cristiano Ronaldo iz Juventusa s 29 golova. Drugi je Interov Romelu Lukaku s 24 gola, a treći Atalantin Luis Muriel koji je zabio 22 gola. Ronaldo je po prvi puta najbolji strijelac talijanskog prvenstva otkako je 2018. stigao u Juventus iz Real Madrida.