JUŽNA KOREJA – NJEMAČKA 2:0 Nijemci ispali sa Svjetskog prvenstva!

•
  •
  •
  •

Njemačka je u odlučujućoj utakmici skupine F s 2:0 izgubila od Južne Koreje i oprostila se od Svjetskog prvenstva već u grupnoj fazi.

U šokantnom raspletu skupinu je osvojila Švedska, Meksiko je drugi, Koreja treća, dok se Njemačka oprašta kao posljednja u skupini. Njemačka je u Kazanju trebala bilo kakvu pobjedu, ali je u trećoj minuti sudačke nadoknade za Korejance zabio Young-Gwon Kim, a u šestoj minuti dodanog vremena strijelac je bio Heung Min Son.

Njemačka ovakvu katastrofu ne pamti još od međuratnih godina: zadnji put su se nakon prve faze natjecanja oprostili davne 1938. godine! To se prvenstvo u cijelosti igralo po nokaut sistemu, što znači da je ovo Nijemcima prvo ispadanje u skupini ikad.

Od 1954. svaki put bili među najboljih osam

Od Svjetskog prvenstva 1954., prvog koje su osvojili, došli su barem do četvrtfinala, odnosno bili među najboljih osam – 1978. četvrtfinala nije bilo, nego su se nakon prvog kruga formirale dvije skupine koje su davale finaliste.

Ovo je već treće uzastopno prvenstvo na kojem branitelj naslova ispada u grupnoj fazi, nakon Italije 2010. i Španjolske 2014. godine. Dodamo li da je Francuska kao branitelj naslova ispala 2002., dolazimo do podatka da je branitelj naslova ispao u grupnoj fazi na četiri od zadnjih pet prvenstava!

Njemačka je odigrala prvenstvo za zaborav na kojem su zabili samo dva gola, oba u utakmici protiv Švedske. Nijemci nisu vodili na poluvremenu u nijednoj od tri utakmice grupne faze, prvi put od 1986. godine.

Žilave Koreja  protiv slabe Njemačke

Prvu priliku na utakmici imali su Korejci. U 19. minuti slobodni udarac Jungaje krivo procijenio Manuel Neuer, ali je u zadnji trenutak izbio loptu ispred Sona.

Svjetski prvaci su igrali nedorečeno, tek u 39. minuti u šansi se našao Hummels, ali mu se južnokorejski vratar hrabro bacio u noge i spriječio udarac.

U 48. minuti velika prilika za Njemačku, Goretzka je ostao sam na osam metara, puca glavom, ali južnokorejski vratar bravurozno brani njegov šut. U 51. minuti Werner puca pored vrata, a u 71. udarac Gomeza je u zadnji trenutak blokiran.

I Korejci su prijetili pa je u 79. minuti udarac Sona prošao tik pored vratnice. U 86. minti Hummels je mogao riješiti utakmicu nakon što je na šest metara ostao potpuno sam, ali pucao je loše, iznad grede.

Dvije minute kasnije udarac Reusa fantastično brani južnokorejski vratar. I onda je uslijedila kazna – u trećoj minuti sudačke nadoknade, nakon udarca s kuta i odbijene lopte, Kim s pet metara postiže gol za Koreju kojeg je sudac priznao tek nakon savjetovanja s VAR-om.

U 96. minuti u napad je krenuo i vratar Neuer, a branič Se-Jong Joo ispucava loptu prema praznom njemačkom golu. Napadač Tottenhama Son imamo je snage za sprint i lako je pogodio za 2:0 i veliku senzaciju u Kazanju.