Na današnji dan Hajduk je igrao pred 110.000 navijača! Na dresu je pisalo Viva Argentina!

•
  •
  •
  •

Na današnji dan, 12. veljače 1953. godine, Hajduk je gostovao kod Boce Juniors u prijateljskoj utakmici koja se igrala kao prva takva pod reflektorima na kultnom stadionu La Bombonera.

Argentinski velikan je na otvaranje nadograđenog dijela stadiona pozvao Splićane koji su tada bili na turneji po Južnoj Americi.

Bila je to prva utakmica pod reflektorima na Bomboneri, a na tribinama se okupilo nevjerojatnih 110 tisuća gledatelja. Među njima je bio i tadašnji argentinski predsjednik Juan Peron.

Velikan ugostio velikana

Hajduk, predvođen Franom Matošićem, Bernardom Vukasom i Vladimirom Bearom, na utakmicu je istrčao složivši na svojim dresovima natpis “Viva Argentina”, što je izazvalo veliki pljesak među fanovima Boce.

U toj utakmici za ‘bijele’ su nastupili i neki igrači koji tada ili kasnije nisu bili dio sastava Hajduka. Među njima je Zlatko Čajkovski koji je tada bio igrač beogradskog Partizana, te Milanov i Rajkovkoji su bili igrači Vojvodine, te Kljajić iz Zagreba.

Utakmica je završila rezultatom 1:1, golovima Navarra u 18. minuti i legendarnog kapetana Hajduka Frane Matošića u 47. minuti.

Spomenimo i da je Hajduku u toj sezoni 1952./53. nanesena jedna od najvećih nepravdi u bivšoj državi. Hajduku je vlast tadašnje države odobrila produženje južnoameričke turneje, ali FSJ nije želio odgoditi utakmice Hajduka pa su Splićani na startu proljetnog dijela morali zaigrati s juniorima i nekolicinom veterana. Baš je poraz od BSK-a u Splitu i remi u Subotici kasnije koštao Hajduka novog naslova prvaka.

Povratkom s turneje proradio je hajdučki dišpet pa je u Beogradu pala Crvena zvezda sa 4:1, dok je u posljednjem kolu pao i Partizan u Beogradu rezutatom 4:2, a Hajduku su nedostajala dva boda za ‘zvezdašima’ za još jednu titulu prvaka.

Sastav Hajduka protiv Boce: Beara, Delić, Broketa, Luštica, Kljajić, Milanov, Rajkov, Čajkovski, Matošić, Vukas, Krstulović.

Megy Matičić/Foto:Facebook