•
  •
  •
  •

Hrvatska rukometna reprezentacija pobjedom je protiv Njemačke (33:30) izborila nastup na Olimpijskim igrama u Parizu ove godine.

Hrvatska je na kvalifijacijskom turniru pobijedila Austriju i Njemačku, a matematička potvrda plasmana doći će možda već večeras ako Austrija očekivano pobijedi Alžir koji može poremetiti planove našoj reprezentaciji tek u nekom najluđem i nevjerojatnom scenariju koji je malo vjerojatan.

Dakle, nakon Atlante, Atene, Pekinga i Rija vraćamo se na OI nakon što smo propustili nastup u Tokiju. Dagur Sigurdsson se drugi puta plasirao za Pariz nakon što je to učinio s Japanom.

Dva mjeseca nakon pobjede u Kölnu bili smo protiv Njemačke u ZAG Areni gdje su, unatoč neobičnom terminu, tribine bile pune i atmosfera odlična.

Nijemci su igrali su u najjačem sastavu, ali u prvih 30 minuta ništa nam nisu mogli. Hrvatska je razvalila Njemačku u prvom poluvremenu. Svašta smo im priuštili, malo 6-0, pa 5-1 s Duvnjakom, pa 5-1 sa Srnom, pa je Kuzmanović napravio ludnicu na golu, a dobro ga pamte nedavno iz Kölna.

Vrhunac je bio kada je u 27. naš vratar obranio penal Kasteningu uhvativši živu loptu, što je pravo rijetkost u rukometu kada su sedmerci u pitanju.

S druge strane naš je napad bio prebrz za Nijemce koje je samo Wolff spašavao od totalne katastrofe. Opet je desna strana našeg napada Martinović Šoštarić radila dar – mar.

Počeli smo s Cindrićem na sredini Srnom lijevo, onda je ušao za Srnu Duvnjak, za Načinovića je došao Šipić i Hrvatska je na poluvremenu imala šest velikih golova prednosti. Imali smo i leteću izmjenu na desnoj strani kada su za Martinovića i Šoštarića došli Klarica Glavaš.

Da igramo u Njemačkoj pokazali su nam španjolski suci na početku dok smo vodili 3:0 i 4:1, svašta su dozvolili Njemačkoj, kao da se nije vidjelo, a bilo je očito. Zaboravili su suditi čisto isključenje Njemačkoj nakon kontre Jelinića, sudili su im penal koji nije bio, nisu svirali očite korake Knorra, pa faul na Načinoviću pri realizaciji, ali sve to se na njihovu veliku sreću nije vidjelo. Njemačkoj to nije trebalo. Bila je slabija, to je u prvih 30 minuta bilo očito i Hrvatska ih je doslovno razvalila. A još smo promašili penal (Šoštarić), zicer (Srna), a ništa od toga nije nam nedostajalo.

Izgledali smo vrlo odlučno i raspoloženo. Dobro smo se pripremili za utakmicu, imali smo plan – očigledno. Nije to bila bajka kao protiv Španjolske, ali opet smo igrali pragmatičan rukomet, smetali Nijemcima koliko se to god moglo i to je ta kvaliteta koju nažalost nismo iskoristili u Njemačkoj na Euru. Šteta. A uopće nije izgledalo komplicirano.

Drugi dio smo otvorili sporije i lošije, a nismo se mogli ni obraniti, pa je Njemačka prepolovila prednost za 8 i pol minuta. I to je bio dokaz da ćemo se za pobjedu još i te kako morati potruditi. Kuzmanović nije uspio obraniti ništa, pa je Sigurdsson morao nakon 10 minuta nastavka pozvati time out.

Onda su Španjolci zaigrali na strani Njemačke, pa smo ostali bez dva igrača, a domaćini su bili osokoljeni ulaskom u nastavak susreta

No, Hrvatska je držala distanc i čekali neki plus od obrane i vratara. Deset minuta prije kraja na +2 na gol je došao Mandić. Nismo dočekali, ali nas je počastio Uscins, pa je zbog udaranja Duvnjaka crveni karton sedam minuta prije kraja zaradio Heymann. Igralo se gol za gol. Nijemci  su izvodili brze napade pa su počeli i promašivati i poraz je bio neminovan.

Pariz nam jee otvorio vrata! Hrvatska je dobila i drugu utakmicu na turniru i praktički izborila nastup na Olimpijskim igrama u Parizu ove godine.

M.M. /Foto: Jozo Čabraja / Kolektiff Images