Sparta – Dinamo 4:1 Večeras očajni Dinamo ispao iz Europa lige

•
  •
  •
  •

Dinamo  je u uzvratnoj utakmici play-offa Europa lige izgubio u Pragu od Sparte 4:1 i nije uspio obraniti veliku prednost od 3:1 iz prve utakmice.

Sparta je već nakon 24 minute vodila 2:0 golovima Haraslina i Sorensena da bi Panak u 67. povećao na 3:0. Onda je Baturina fantastičnim golom u 71. vratio Dinamo u igru, ali je Spartu u Europa ligu odveo Olatunji golom u 87. minuti.

Dinamo je doživio težak poraz u Pragu, nije sačuvao prednost iz Zagreba i svoj europski put nastavlja u Konferencijskoj ligi. Modri su osim u jednom razdoblju drugog poluvremena odigrali iznimno slabo, u nekim trenucima i očajno. Sparta je zbog loše igre Modrih izgledala kao Manchester City, a to je velika pljuska Dinamu.

Nakon dvije uzastopne pobjede, Sergej Jakirović doživio je uistinu jako, jako bolan poraz. Ovakav krah je jedan od težih poraza zagrebačkog kluba u europskim natjecanjima i dugo će se pamtiti. Prvo ništa od Lige prvaka, sad ništa od Europske lige.

Dinamo je iz prvog razreda europskog nogometa ispao u treći. Prošle godine se igrala Liga prvaka. Pitanje je kako će se Dinamo oporaviti od noćne more u Pragu, od katastrofalnog poraza.

Krenulo je da nije moglo gore. Sparta je navalila na Modre kao roj bijesnih stršljenova, a prvi udarac prema vratima Nevistića završio je u mreži.

U tim prvim trenucima Modri su izgledali poprilično zbunjeno. Kao da ih je iznenadio takav goropadni start domaćina.

Ipak, nakon tog starta i ogromnog šoka, Jakirovićeva momčad došla je k sebi, uskoro je pogodila mrežu, ali nažalost po Modre, taj pogodak je poništen jer je Špikić bio u zaleđu. Modri su odigrali finu i brzu tranzicijsku akciju nakon petnaestak minuta igre, Špikić je odlično našao Marina čiji je udarac s nekih 16 metara vratar Vindahl obranio.

No bio je to kratkotrajni bljesak Dinama. Sparta je već nakon 24 minuta nadoknadila zaostatak iz Maksimira. Užasno loša reakcija obrane nakon Spartinog kornera i Nevistić je opet morao po loptu u mrežu.

Prvu dionicu Dinamo je zaista odigrao jako loše, baš ništa ‘plavim bluzama‘ nije uspijevalo. Vrlo su teško mogli povezati kakvu smislenu napadačku akciju, ako bi nešto i prošlo na polovicu domaćina, u konačnici je završilo slabim i nepreciznim dodavanjem.

Jakirovićeva momčad nije mogla povezati dva točna pasa. Vjerojatno ih je šokirao pogodak koji su primili na startu utakmice, moguće da im je ubio samopouzdanje.

Obrana Dinama  je izgledala šuplje, gotovo svaka akcija češkog prvaka bila je opasnosti za Nevistića.

Posebno je bilo opasno nakon prekida, uvijek je izgledalo kao da domaćih igrača ima više u šesnaestercu, da će svaka lopta doći do njih. Već dugo nitko nije nadigrao Dinamo u jednom poluvremenu, kao što je to jučer napravila Sparta.

Ne sjećamo se da su Modri posljednjih godina u Europi odigrali tako groznih, očajnih 45 minuta. Najbolja vijest za njih bila je kad je sudac odsvirao kraj te za njih užasne dionice.

Opet nakon jednog prekida u samom začetku drugog poluvremena, Olatunji je pucao glavom, ali je Nevistić loptu koja je išla pod gredu izbacio u korner. A onda je Dinamo imao mrtvu šansu. Bruno Petković i Robert Ljubičić ponovili su akciju protiv AEK-a u Ateni.

Petković je sjajnom loptom uposlio ‘modrog čupavca‘, ovaj je bio sam pred Vindalhom, ali ga nije uspio svladati, ovaj je obranio. Velika je to bila prilika.

A ubrzo nakon toga uslijedila je još jedna. Lopta se šetala po šesnaestercu domaćina, na kraju je nitko nije uspio dohvatiti, ali ke ipak završila kod Baturine, koji puca s nekih petnaest metara ali za koji centimeter pokraj vratnice. Dinamo je u tim trenucima postao mnogo agresivniji i hrabriji, napadački konkretniji. Bilo je najbolje razdoblje modre igre.

Međutim, kad smo očekivali da će Dinamo zabiti, zabila je – Sparta.

Opet se radilo o smušenoj reakciji plave obrane. No onda na scenu stupa Martin Baturina koji velemajstorskim potezom postiže pogodak koji Modre vraća u život.

Ipak, u samoj završnici utakmice, Olatunji postiže četvrti pogodak za Spartu i češkom prvaku donosi igranje u grupnoj fazi Europske lige.