ŠVEDSKA HRVATSKA 2:1 Raštimana Hrvatska bez šanse u Solni – video

•
  •
  •
  •

Hrvatska nogometna reprezentacija ugrozila je ostanak u elitnom razredu Lige nacija nakon što je u susretu petog kola skupine 3 u Solni izgubila od Švedske s 2:1.

Golove za Švedsku zabili su Dejan Kuluševski (36) i Marcus Danielson (45+2), koji je u 82. minuti pogodio i u vlastitu mrežu za 2:1.

Hrvatska je imala posjed lopte 56 posto, ali je tijekom cijele utakmice napravila jednu šansu ( Vlašić) tri poluprilike i sretno i spretno zabila gol.

Hrvatska je u Švedsku doputovala s tri boda više od večerašnjeg suparnika i svjetskim doprvacima je bio dovoljan i bod kako bi osigurali ostanak u elitnom razredu najmlađeg Uefinog natjecanja. Nažalost, nismo uspjeli. Iako je izbornik Zlatko Dalić najavio kako će igrati na pobjedu, Hrvatska je u dvoboj protiv Švedske ušla neambiciozno, prvenstveno s mišlju kako sačuvati svoju mrežu, a ne ugroziti suparničku.

Izbornik nije mogao računati na stoperski par Dejan Lovren – Domagoj Vida, te veznjaka Marcela Brozovića. Lovren je otpao zbog žutih kartona, a Vida i Brozović zbog koronavirusa. Od prve minute priliku su dobili stoperi Marin Pongračić i Duje Ćaleta-Car, te Mateo Kovačić je uskočio umjesto Brozovića, a mjestu u vhu napada zauzeo je Ante Budimir.

Hrvatska je u prvie dvije-tri minute lijepo pritisnula domaćina. Nakon brze akcije loptu je u drugoj minuti na rubu kaznenog prostora dobio Vlašić, ali umjesto udarca pokušao je petom uposliti Modrića.

No, vrlo brzo su kontrolu igre preuzeli domaćini i prva prava opasnost rodila se u šestoj minuti pred hrvatskim vratima nakon što je naša obrana neoprezno izgubila loptu. Srećom, Livaković je odlično obranio udarac Kuluševskog s 10-ak metara.

Nova velika prijetnja hrvatskom golu došla je u 16. minuti, no Livaković brani udarac Forsberga iz dobre pozicije na 12 metara.

Prve znakove života dala je Hrvatska u 21. minuti, kad je Perišić izborio udarac iz kuta. Nije bilo nabačaja, a nakon nekoliko dodavanja lopta je došla na krilo do Brekala, koji je prevario svog čuvara i iz teške pozicije sa strane pokušao iznenaditi vratara Olsena.

Uslijedio je pritisak Vatrenih, pa je dvije minute kasnije Vlašić dodao Perišiću, koji je odlično pucao pod prečku s 20-ak metara, no sjajno je obranio švedski vratar. U 28. minuti Forsberg je lukavo pucao iz slobodnog udarca s 25 metara. Lopta je nezgodno odskočila, ali Livaković brani.

Šveđani su poveli u 36. minuti nakon situacije koja nije toliko mirisala na pogodak. Lijepo se Kovačića u kaznenom prostoru oslobodio Dejan Kuluševski i svojom boljom, lijevom nogom s osam metara lijepo poslao loptu u suprotni kut.

U 41. minuti umjesto Uremovića, koji se ozlijedio u jednom duelu bez jačeg kontakta, u igru je ušao Josip Juranović.

I kad je već trebao biti kraj poluvremena Švedska je u drugoj minuti sudačke nadoknade povela 2:0 pogotkom nečuvanog Danielssona glavom nakon kornera Larssona!

Početkom drugog poluvremena terensku dominaciju uspostavila je Hrvatska, no bez pravih prijetnji po švedski gol. Prva prijetnja po gol došla je opet na drugoj strani u 62. minuti, a izvor opasnosti opet je bio Kuluševski. On je prošao kroz obranu Hrvatske i poslužio Ekdala, no on sam na pet metara od gola šalje loptu u kirivom smjeru. Propustili su Šveđani priliku za definitivno rješenje pitanja pobjednika.

Nova velika šansa za Šveđane uslijedila je u 69. minuti. Berg je pucao s desetak metara iskosa, lopta je išla u gol, ali joj se na putu ispriječio Perišić.

U 77. minuti uslijedila je trostruka zamjena kod Hrvatske, ušli su Rog, Melnjak i Petković umjesto Pongračića, Brekala i Kovačića.

I onda je švedski strijelac iz prvog poluvremena Danielsson u 81. minuti ramenom proslijedio bezopasnu loptu Perišića loptu u vlastitu mrežu, pa je Hrvatska uz puno, puno sreće smanjila zaostatak na 2:1.

Bilježimo po jednu veliku priliku na obje strane u 89. minuti. Prvo su Šveđani mogli povesti 3:1, no sjajno je udarac glavom Lustiga skinuo Livaković, a onda je na drugoj strani Vlašić propustio u pogodak pretvoriti odličnu povratnu loptu Juranovića! Posljednju priliku za poravnanje na 2-2 imao je Vlašić koji je u trećoj minuti sudačke nadoknade pucao s 20-ak metara, ali Olsen je to lako obranio.

Kako je prije mjesec dana Hrvatska upravo s 2:1 svladala Švedsku, uoči posljednjeg kola ove dvije momčadi su potpuno izjednačene, imaju po tri boda, identičan omjer u međusobnim susretima i razliku pogodaka -6, pa će ostanak u Ligi A ostvariti ona reprezentacija koja ostvari bolji rezultat u utorak. Tada će Hrvatska u Splitu ugostiti Portugal, dok će Švedska gostovati u Saint-Denisu kod Francuske.

U drugom susretu petog kola ove skupine Francuska je kao gost u Lisabonu svladala Portugal sa 1:0 (0:0) golom Kantea (54) i tako kolo prije kraja osigurala prvo mjesto i plasman na završni turnir. Kolo prije kraja Francuska ima 13 bodova, tri više od drugog Portugala, ali i bolji omjer u međusobnim susretima.