•
  •
  •
  •

BARCELONA je  pogocima Jordija Albe i Neymara u produžetku pobijedili su Sevillu 2:0 u finalu Kupa Španjolske odigranom u nedjelju na madridskom stadionu Vicente Calderon, te su drugu godinu zaredom osvojili dvostruku krunu.

No, ovo je bio jedan od najteže osvojenih trofeja u eri Luisa Enriquea, u utakmici u kojoj je, netipično za Barcelonu, obrana morala odigrati iznimno važnu ulogu.

Barcelona je od 36. minute ostala s desetoricom igrača na terenu, jer je sudac Carlos Del Cerropokazao izravan crveni karton Javieru Mascheranu, zbog povlačenja i rušenja Kevina Gameira kad je francuski napadač bio u izglednoj situaciji i mogao krenuti sam prema Barceloninim vratima. Kolateralna žrtva tog događaja ispao je hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić, jer ga je trener Katalonaca Luis Enrique u poluvremenu ostavio u svlačionici kako bi osnažio obrambenu liniju ubacivanjem Jeremyja Mathieua.

Ipak, Sevilla nije uspjela materijalizirati brojčanu prednost, iako je momčad Unaija Emeryja u nekoliko navrata opasno zaprijetila Barceloninim vratima. Trostruki pobjednici Europske lige najbliže su pogotku došli u 51. minuti kad je Ever Banega pogodio vratnicu.

Isključenje Mascherana nije bila jedina nesreća koja je zadesila Barcelonu na Vicente Calderonu, jer je katalonska momčad u 55. minuti ostala i bez svog najboljeg strijelca Luisa Suareza. Urugvajac je zbog ozljede desne noge morao napustiti igru. Sve je to dovelo do toga da je Barcelona prvi udarac u okvir gola uputila tek u 76. minuti, kad je iz slobodnog udarca s 25 metara prilično mlako pucao Messi.

U emocijama nabijenom finalu glavni sudac Del Cerro imao je pune ruke posla i u posljednjih pet minuta regularnog dijela te dodatnih pet minuta nadoknade podijelio čak pet žutih i jedan crveni karton. Sevilla je izgubila brojčanu prednost nakon što je crveni karton, u drugoj minuti sudačke nadoknade, zaradio Argentinac Ever Banega zbog rušenja Neymara na rubu kaznenog prostora, kad je Brazilac sam krenuo prema vratima Andalužana.

Kad su ostali s istim brojem igrača na travnjaku, Barcelona je u produžetku preuzela kontrolu igre te postala znatno konkretnija u svojim naletima prema Sevillinim vratima. U 97. minuti Leo Messi je sjajnom dugom loptom prebacio Sevillinu obranu, Jordi Alba je pretrčao svog čuvara Vitola i preciznim udarcem lijevom nogom pogodio suprotni kut Ricovih vrata.

Čuvar Sevilline mreže u toj je situaciji bio nemoćan, ali je u završne dvije minute prvog dijela produžetka dvaput sjajno reagirao i spriječio Barcelonine igrače da udvostruče prednost. Prvo je obranio udarac glavom Piquea iz neposredne blizine, a samo minutu poslije snažan i precizan udarac Danija Alvesa.

Do konačne potvrde obrane naslova u Kupu Španjolske i druge uzastopne dvostruke krune, Barcelona je stigla u 123. minuti, kad je Messi sjajno asistirao za Neymara, a Brazilac poslao loptu u lijevi donji kut Ricovih vrata.

Barcelona je tako na Vicente Calderonu osvojila svoj 28. Kup kralja u svom 38. nastupu u finalu, a Sevilla je ostala na pet naslova. Andalužani su samo su dvaput poraženi u finalu, a posljednji put daleke 1962. godine.