•
  •
  •
  •

Nakon remija 1:1 u Zenici, Irci su na svom stadionu u Dublinu pobijedii BiH 2:0 i postali 22. sudionik Eura 2016. kojeg će sljedeće godine ugostiti Francuska

BiH je loše otvorila utakmicu, nepovezano i bez pritiska na Irce, koji su poveli u 24. minut golomJonathana Waltersa s bijele točke. Lopta je u ruku pogodila Zukanovića, a sudac je pomalo nategnutopokazao na bijelu točku

U 33. minuti priliku za izjednačenje imao je Medunjanin, loptu mu je spustio Džeko, ali ovaj je s 18 metara pucao preko gola. U 50. minuti zamalo je ubačaj Medunjanina u vlastitu mrežu sproveo irski branič, a devet minuta kasnije Pjanić je izblokiran na 10-ak meatar od gola.

Ipak, nije BiH uspjela stvoriti puno pravih prilika, a kad je u 70. minuti Walters zabio svoj drugi gol, sve je bilo gotovo. On je poslao loptu u mrežu nakon ubačaja iz slobodnog udarca i pogreške Vranješa.

U 75. minuti mogla je Irska povesti i s 3:0 nakon pogreške Spahića, koji je poklonio loptu Longu, no ovaj u dvoboju s Begovićem puca pored gola.

U završnici je BiH pokušavala dugim loptama, no bez uspjeha.

BiH je drugi put zaredom nastupala u dodatnim kvalifikacijama u borbi za EP 2012. bolji je bio Portugal. Irska je pak bila uspješna u dodatnim kvalifikacijama za EP 2012. i nastupila je i na prošloj europskoj smotri. Za Irsku će ovo biti ukupno treći nastup na EURU, a drugi uzastopni nakon nastupa u Poljskoj i Ukrajini 2012. Prvi put su nastupili na završnici 1988. godine u Njemačkoj.

Prva utakmica u Zenici prije tri dana okončana je bez pobjednika, BiH je bila na konopcima nakon pogotka Bradyja u 81. minuti, ali izjednačio je Edin Džeko četiri minute kasnije, sačuvavši aktivan rezultat za svoju momčad uoči današnjeg uzvrata.

Nakon što je u nedjelju Mađarska u Budimpešti svladala Norvešku 2:1 i izvadila vizu za Europsko prvenstvo u Francuskoj, dvoboj Irske i Bosne i Hercegovine odlučio je o 22. sudioniku europske smotre.