VIKTORIJA – DINAMO 2-1 Od euforije do šoka: Modri poveli, Česi okrenuli – video

•
  •
  •
  •

U prvom susretu 16-ine finala Europske lige Dinamo je u Plzenu izgubio od Viktorije sa 1-2, premda su ‘modri’ vodili na poluvremenu.

Kao što se i očekivalo bila je ovo tvrda i čvrsta utakmica, a češki sastav je dokazao kako nije slučajno igrao Ligu prvaka ove sezone osvojivši treće mjesto u svojoj skupini.

Dinamo je poveo u 41. minuti sjajnim golom Dania Olma nakon odlične asistencije Brune Petkovića. Viktorija je izjednačila u 54. minuti golom Ludeka Pernice, a isti je igrač u 83. minuti preokrenuo rezultat.

Nažalost, uoči, ali i za vrijeme utakmice došlo je do sukoba između BBB-a i češke policije. Policija je oko dva sata prije početka susreta pred stadion dopratila oko 1500 navijača Dinama, no samo njih 400-tinjak je imalo ulaznice pa je došlo do sukoba. Nezadovoljni zbog nepuštanja na stadion, BBB-ovci su napali malobrojne redare i policajce bacajući na njih baklje. Kako je češkoj policiji vrlo brzo stiglo pojačanje, situacija se smirila nakon 15-ak minuta.

Dinamo je posljednji put dohvatio euro-proljeće u sezoni 1969/70. plasiravši se u četvrtfinale Kupa pobjednika kupova u kojem je ispao od Schalkea. Dinamo je tada izbacio Slovan iz Bratislave te Olympique Marseille, a potom izgubio obje utakmice od momčadi iz Gelsenkirchena (1-3, 0-1).

Ove sezone ‘modri’ su osvojili prvo mjesto u skupini D ispred Fenerbahčea, Spartaka iz Trnave i Anderlechta. U šest utakmica upisali su četiri pobjede i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 11-3.

Viktorija je europski put započela u Ligi prvaka, a u skupini G je zauzela treće mjesto iza Reala i Rome, a ispred moskovskog CSKA.

Viktoria – Dinamo 2:1 (0:1)

Plzen – Doosan Arena. Gledatelja 10.000.
Prva utakmica šesnaestine-finala Europske lige: Viktoria – Dinamo 2:1 (0:1).
Sudac: Serdar Gözübüyük (Nizozemska) – 6,5.
Strijelci: 0:1 Olmo (41), 1:1 Pernica (54), 2:1 Pernica (83).
Najbolji igrač: Ludek Pernica (Viktoria).
Žuti kartoni: Hubnik, Prochazka, Kovarik (Viktoria); Stojanović, Leovac (Dinamo).

Viktoria (4-2-3-1): Kozačik (6) – Havel (5,5), Pernica (7,5), Hubnik (6), Kovarik (5,5) – Horava (6), Hrošovsky (7) – Ekpai (5,5) (od 70. Petržela -), Čermak (5,5) (od 46. Prochazka 7), Kayamba (5,5) – Beauguel (7) (od 81. Chory -).

Dinamo (4-1-4-1): Livaković (6) – Stojanović (5,5), Theophile (5,5), Dilaver (6), Leovac (5,5) – Ademi (6) – Šitum (5,5) (od 64. Moro -), Gojak (6), Olmo (7,5), Oršić (6,5) – Petković (7).

Uzvratni susret je 21. veljače na stadionu Maksimir u 19 sati.