Hrvat u Beču ubio Srbina zbog svađe o Domovinskom ratu. Osuđen je

27 lipnja, 2026 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Svađa oko Domovinskog rata eskalirala je 29. studenog prošle godine u Beču kada je 57-godišnji Hrvat nožem usmrtio poznanika, Srbina Mirka Vereša (49) soboslikara iz Subotice.



“Kad god bi popio, uvijek bi se povela priča o Srbiji i Hrvatskoj”, posvjedočila je svjedokinja na Zemaljskom sudu u Beču. Optuženik je sada osuđen na dvanaest godina zatvora, ali ne za ubojstvo, piše austrijski Krone Zeitung.

Sve je počelo kao druženje u malom stanu u bečkoj četvrti Leopoldstadt, gdje su 57-godišnji optuženik i kasnija žrtva bili gosti kod zajedničke prijateljice.

No, kako je večer odmicala, uz alkohol su se strasti uzburkale oko bolne teme Domovinskog rata. Optuženi Hrvat, po struci bravar i sudionik rata, sukobio se s Verešom, čija je obitelj iz Subotice, ali je pripadala hrvatsko-bošnjačkoj manjini. Domaćica stana je Srpkinja.

Iako je po dolasku Hitne pomoći još bio živ, preminuo je nekoliko minuta kasnije. Policija je pored tijela pronašla krvavi nož i uhitila hrvatskog državljanina i njegovu djevojku, koji su bili vidno pijani. Ona je nakon ispitivanja puštena, a osumnjičeni je priznao zločin.

Ubod nožem u srce

“Svi su bili iznimno pijani”, objasnio je na sudu branitelj Zaid Rauf. “Svađa je išla u svim smjerovima, svo troje je sudjelovalo. Situacija je eskalirala.” Prema iskazima, u jednom trenutku je izbila tučnjava između žrtve i domaćice.

Mirko Vereš, soboslikar iz Subotice.

“Tada je mom klijentu pao mrak na oči. Otišao je do kuhinjske ladice, zgrabio nož i ubo”, rekao je odvjetnik. Državna odvjetnica istaknula je da je ubod u leđa bio toliko snažan da je oštrica duga 25 centimetara prodrla sve do srca, usmrtivši muškarca na mjestu.

“Znam da sam ubio čovjeka. Zaista mi je žao što je mrtav”, izjavio je optuženi Hrvat pred sudom.

Na pitanje predsjednice sudskog vijeća što se dogodi kad se nekoga tako ubode u leđa, odgovorio je: “Možda ozljede? Htio sam ga samo ozlijediti. Uzeo sam nož iz ladice i ubo ga. To je to.”

Osuđen na 12 godina zatvora

Jedina svjedokinja zločina, vidno potresena, izjavila je:

“Ni danas ne mogu shvatiti zašto je moralo doći do takve svađe.” Potvrdila je da 57-godišnjak, koji do sada nije bio kazneno evidentiran, nikada prije nije bio nasilan, ali da su alkohol i priče o ratu bile opasna kombinacija. “Kad god bi popio, uvijek bi se povela priča o Srbiji i Hrvatskoj”, ponovila je.

Porota je na kraju proglasila Hrvata krivim, ali ne za ubojstvo, kako je tražila optužba. Djelo je prekvalificirano u namjerno nanošenje teške tjelesne ozljede sa smrtnom posljedicom. Osuđen je na dvanaest godina zatvora, a presuda još nije pravomoćna.


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->