•
  •
  •
  •

Hrvatska je u polufinalu Svjetskog prvenstva! Na jedanaesterce je pao i moćni Brazil.Poveli su Brazilci u produžecima preko Neymara, ali Bruno Petković zabio je za 1:1 i odveo utakmicu na penale.

Hrvatska iskoristila četiri penala, a Brazil tek dva. Dominik Livaković jedan penal je obranio, a drugi su Brazilci promašili.

Hrvatska je drugi puta uzastopno prošla u polufinale SP-a, a ukupno treće, eliminiravši peterostruke prvake svijeta Braziilce na kaznene udarce. Po osmi puta u zadnjih devet utakmica, Hrvatska je igrala produžetke, a četvrti puta pucali penale i po četvrti puta prošli na SP nakon penala.

Vatreni su Brazilcima nametnuli svoj ritam, s dovoljno destruktivnosti za osujećenje brazilskoga napada, te sjajno postavljenom obranom, na čelu s maestralnim Livakovićem, koju je vezni red upotpunjavao i osiguravao.

No, ta odlična obrana pala je u 105. minuti, s trenutkom genijalnosti superstara Neymara i činilo se da će prvi favorit prvenstva u polufinale.No, hrabra Hrvatska se nije predala i u 117. minuti stigla je do izjednačenja.

Mario Pašalić je dobio povjerenje izbornika Zlatka Dalića i započeo je četvrtfinalni dvoboj Hrvatske s Brazilom, a Andrej Kramarić je ponovno bio u ulozi središnjeg napadača.

U početni sastav se na lijevi bok vratio Borna Sosa, a preostalih devet igrača su započeli sve utakmice u dosadašnjem dijelu prvenstva.

Hrvatska je utamicu započela posve mirno, organizirano i taktički savršeno, te se Vatreni pokazali nimalo impresionirani jakim Brazilcima.

U 13. minuti brza i precizna kontra Hrvatske, Pašalić je ubacio s desnog krila, a na loptu u petercu ne uspijeva zahvatiti Juranović, a potom niti Perišić.

U 20. minuti Gvardiol u zadnji trenutak blokira šut Viniciusa, a još jedan dobar proboj Juranovića Perišić okončava lošim udarcem.

Dokraja poluvremena tek je Neymar slabašno pokušao iz slobodnog udarca, a posjed lopte je u prvom dijelu bio 51-49 u korist Carioca.

Tek što je počeo drugi dio, Brazilci su došli do prve šanse jer je ubačaj Militaa s desne strane Gvardiol skrenuo prema našem golu, ali LIvaković brani nogom.

U nastavku akcije uslijedila je panika u hrvatskoj obrani, Juranovića je lopta pogodila u ruku, ali je VAR, srećom, pronašao zaleđe Richarlisona.

U 55. minuti nova šansa za Brazil, Richarlison je proigrao Neymara, čiji šut s pet metara brani Livaković. Vratar Dinama je prsima obranio i šut Paquete u 66. minuti nakon smušene reakcije hrvatske obrane.

U 72. minuti umjesto Kramarića i Pašalića ulaze Petković i Vlašić, a Livaković u 76. minuti skida još jedan udarac Neymara iskosa, a sjajni Dominik kroti i opasan šut Paquete u 80. minuti.

U samoj završnici Brazilci su pristisnuli, no preslabo za hrvatsku obranu, pa je Hrvatska i osmi puta u zadnjih devet nokaut utakmica morala u produžetke.

U 104. minuti Petković je maestralno prošao tri Brazilca, dao za Brozovića, koji s 18 metara puca iznad vrata u najboljoj šansi Hrvatske na utakmici.

U sudačkoj nadoknadi prvog produžetka Brazil je poveo. Neymar je uzeo loptu i odigrao dva filigranski točna dupla pasa, sjurio se u peterac, prošao i Sosu i Livakovića, te zabio pod gredu.

U igru su ušli Majer i Budimir, a Hrvatska je krenula po izjednačenje. I ono je stiglo u 117. minuti kada je Vlašić proigrao Oršića, a ovaj dodao do Petkovića, čiji šut od noge Marquinhosa odsjeda u mreži.

U 121. minuti Livaković brani udarac Casemira i utakmice je otišla u penale.

Hina/Foto:epa-efe