Među brojnim apsurdnim poslovima Ministarstva gospodarstva ističe se naručivanje studije vrijedne deset i pol milijuna kuna, koja na koncu uopće nije upotrijebljena – od tvrtke naftnog lobista Jasminka Umičevića
Kao što smo već pisali – troškovi arbitraže RH i MOL-a vrlo su visoki, prije svega kad se radi o plaćama konzultanata, odvjetnika i troškovima njihovog stalnog putovanja i boravka u Parizu. Ali i unutar tog raskošnog financijskog okcira, ističe se biser: naružba studije o izgubljenoj dobiti, plaćene 10,5 milijuna kuna, koja na kraju uopće nije upotrijebljena. Tako se i tih 10,5 milijuna pridružilo ‘izgubljenoj dobiti’ o kojoj govori studija.
Kao što je široko publicirano u medijima bliskim ministru Vrdoljaku, studija o poslovanju najveće hrvatske naftne kompanije naručena je prošle godine kako bi Hrvatskoj poslužila u arbitražnim postupcima protiv MOL-a. Za nju je plaćen navedeni visok iznos iz državnog proračuna i predstavljena je kao ključni dokaz, no usprkos tome nije korištena u arbitražnim postupcima, otkrivaju insideri.
Još u svibnju prošle godine, ministar Vrdoljak je u javnom istupu spomenuo važnost sporne studije. Ustvrdio je da je ona omogućila preciznu kvantifikaciju štete. Istodobno, kako je doznao novopokrenuti portal Telegram, Ministarstvo je odbilo objaviti cijeli dokument i dati ga na uvid Nadzornom odboru Ine.
Stručni su krugovi sasvim različito interpretirali objavljeni dio studije – a ocjene su se kretale od toga da je ona samo medijski pritisak na Mađare prije početka arbitraža, pa do zaključaka da je utemeljeni krunski dokaz o sustavnom uništavanju INA-e.
Opisanu je studiju, velebnu po metodama i zaključcima ali očito neupotrevljivu, ministar Ivan Vrdoljak naručio od grupacije A. T. Kearney i Oil and Gas Consulting Internationalu (OGC) koji je u vlasništvu Jasminka Umičevića. On je bivši član uprave INA-e, danas naftni lobist. Konkurentska konzultantska tvrtka na natječaju je odbijena iz sasvim prozaičnog razloga – navodno su pogrešno obračunali PDV u svojoj ponudi (?!).
Kako tvrde insideri, ukupi troškovi konzultanata i odvjetnika angažiranih na arbitraži u Parizu mogli bi za državu narasti na 35 milijuna dolara.
Autor: direktno.hr