Jučer smo objavili na pokrenut postupak za pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, bivših udbaša osuđenih na doživotni zatvor zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Njemačkoj 1983. godine. Danas smo primili nastavak priče. U Njemačkoj na taj potez ne gledaju blagonaklono.
Molbu za pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, u ime obitelji osuđenika, pripremio je odvjetnik Ante Nobilo. Potporu zahtjevu za pomilovanjem dala je i skupina umirovljenih generala Ivan Čermak, Ante Gotovina, Ljubo Ćesić Rojs, Marinko Krešić, Krešimir Ćosić i admiral Davor Domazet Lošo.
Potpora je motivirana “velikim doprinosom Josipa Perkovića i Zdravka Mustača u Domovinskom ratu, obrani i stvaranju samostalne Hrvatske”.
Po informacijama koje su došle do redakcije Maxportala cijelu operaciju je, na zahtjev predsjednika Zorana Milanovića, vodi njegov savjetnik za veterane, general Marijan Mareković.
Josip Perković ( 77) i Zdravko Mustač (80) su 2014. izručeni Njemačkoj. Mustač je bio optužen da je kao politički šef Službe državne sigurnosti u Zagrebu, u proljeće 1982., dao nalog Josipu Perkoviću koji je u to vrijeme vodio II. odjel (suzbijanje neprijateljske emigracije) u Službi državne sigurnosti u Zagrebu, da izvrši pripremu Đurekovićeva ubojstva u Njemačkoj kojeg su u srpnju 1983. u Wolfratshausenu ubili zasad nepoznati počinitelji.
Vrhovni državni sud u Münchenu osudio ih je u kolovozu 2016. na doživotnu zatvorsku kaznu zbog odgovornosti za ubojstvo Stjepana Đurekovića.
Perković i Mustač su 2019. vraćeni u Hrvatsku na izdržavanje kazne. Županijski sud u Zagrebu je njemačku kaznu doživotnog zatvora za Josipa Perkovića ‘preveo’ u 30 godina zatvora. Vrhovni sud je tu kaznu potvrdio i trenutno je u zatvoru u Glini. Iako im je njemački sud izrekao istu kaznu Županijski sud u Velikoj Gorici Mustaču je odredio 40 godina zatvora.
Prijevremeni otpust iz zatvora mogu tražiti nakon dvije trećine izdržane kazne, a po Zakonu o pomilovanju predsjednik Republike daje pomilovanja osuđenim osobama i ono nije je uvjetovano količinom izdržane kazne.
Molba za pomilovanjem se podnosi Ministarstvu pravosuđa i uprave koje će o njoj obavijestiti zatvor u kojem Perković i Mustač izdržavaju kaznu i zatražiti od njih podatke relevantne za sastavljanje izvješća o molbi.
Predsjednik Milanović je u ranijoj izjavi na temu pomilovanja naglasio da nikoga nije pomilovao niti će pomilovati pa će biti zanimljivo pratiti ovaj slučaj. Hoće li u slučaju Perkovića i Mustača pogaziti javno zadanu riječ?
Dan po objavi informacije o pokretanju postupka za pomilovanje primili smo novu informaciju vezanu za taj slučaj. Do Maxportala je došla neslužbena informacija da je Njemačka diplomatskim kanalima izrazila nezadovoljstvo postupkom pomilovanja i najavila da će suspendirati akt o izručenju ako se to dogodi.
Nijemci nemaju ništa protiv da se osuđenici na doživotnu robiju (odnosno 30 i 40 godina koliko je ta kazna prevedena u Hrvatskoj), u skladu sa zakonskim propisima, puste na uvjetni otpust nakon izdržane dvije trećine kazne, ali se protive prijedlogu pomilovanja, odnosno oprosta kazne.
Jedno je, kažu Nijemci, puštanje na uvjetni otpust, a drugo pomilovanje i oprost kazne. U tom slučaju, stigla je poruka iz Njemačke, spremni su suspendirati akt o izručenju i Perkovića i Mustaća i tražiti da se vrate na služenje kazne u Njemačku.
M. Marković/Foto: pxll