Njemačka će sutra najvjerojatnije produljiti lockdown do 1. ožujka, pišu njemački mediji. “Mutanti iz Velike Britanije i drugi će nas pregaziti, virus je dobio raketni pogon”, rekla je virologinja Melanie Brinkmann, savjetnica Angele Merkel.
Kancelarka Angela Merkel i premijeri saveznih država sastat će se sutra i odlučivati o mjerama nakon 14. veljače. Kako piše RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), žele predstaviti sigurnu i poštenu strategiju popuštanja mjera.
“Broj novozaraženih se smanjio, ali postoji opasnost od mutacija virusa. Ovo je mješavina uspjeha i rizika. Moramo pažljivo nastaviti”, upozorili su iz Instituta Robert Koch.
Merkel je jučer upozorila premijere neka budu oprezni s ublažavanjem mjera i inzistirala je na daljnjim mjerama radi smanjenja broja novih zaraza u sljedeća dva tjedna.
Njezina savjetnica virologinja Melanie Brinkmann zalaže se za to da se odmah proglasi potpuna karantena, sveobuhvatna i kratka. Najviše zbog straha od brzoširećeg britanskog soja.
“Mutanti iz Velike Britanije i drugi će nas pregaziti, virus je dobio raketni pogon”, rekla je Brinkmann koja smatra da cjepivo ne može u potpunosti pomoći u borbi protiv novog soja. “Ova je utrka davno izgubljena”, kaže.
“Cjepivo se proizvodi, ali trebat će vremena da ga svi dobiju. Cijepljenje nas neće izvući iz pandemije dok ne popusti u cijelom svijetu. Koronom ćemo se i dalje baviti 2022., a vjerojatno i poslije”, rekla je njemačka virologinja.
Postupno otvaranje škola
Jedna od glavnih tema sastanka kancelarke i premijera njemačkih saveznih država bit će vrtići, škole i frizerski saloni. Moguće je kako će donijeti odluku o postupnom otvaranju škola, odnosno pohađanju školske nastave u grupama i izmjenično.
Čelnici SPD-a žele omogućiti izmjeničnu nastavu u osnovnim školama i ponovo otvoriti dječje vrtiće ondje gdje je sedmodnevna incidencija ispod 100. To bi bio slučaj u većini okruga.
Međutim, Ured kancelarke je strogo protiv. Prema informacijama iz vladinih krugova, kancelarka Angela Merkel i šef Ureda kancelarke Helge Braun ne žele dopustiti otvaranje škola u veljači. S gledišta država koje su pod vladom SPD-a, moguć je dogovor o otvaranju škola s izmjeničnim predavanjem ondje gdje je sedmodnevna incidencija niža, a to znači između 50 i 90 okruga u Njemačkoj.
Trgovine i frizerski saloni
Raspravlja se i o tome mogu li frizeri otvoriti prije trgovina koje, prema informacijama iz državnih krugova, uglavnom ne bi trebale početi s radom prije 1. ožujka.
Predsjednik Središnjeg udruženja njemačke frizerske trgovine Harald Esser upozorio je kako će, ako frizerski saloni ostanu zatvoreni, to ne samo pogoršati egzistenciju frizera nego i problem rada na crno u toj industriji, što je posebno opasno u pandemiji.
Austrija je jučer popustila određene mjere, otvorili su frizerske salone, a mogu primati mušterije samo s negativnim covid-testom koji nije stariji od 48 sati.
Mjere u Njemačkoj
- Škole i dječji vrtići ostaju zatvoreni do 14. veljače.
- Nije uvedena obaveza nošenja skupljih maski FFP2, koja je u Münchenu, ali se u dućanima i javnom prijevozu moraju nositi “medicinske maske”, dakle FFP2 ili jeftinije kirurške, a ne više i obične platnene. FFP2 su obavezne samo za zaposlenike domova umirovljenika, od opće obaveze odustalo se kako bi se izbjegao financijski pritisak na građane
- Najmanje do 15. ožujka tvrtke trebaju zaposlenima omogućiti rad od kuće ako je to ikako moguće, na primjer, svima koji rade u kancelarijama; ako moraju dolaziti na posao, tvrtka im treba osigurati medicinske maske. Ako ne mogu osigurati prozračivanje i razmak, moraju im osigurati FFP2 maske te skraćeno radno vrijeme jer je kroz te maske teže disati. No, to je preporuka, a ne obaveza.
- Nema dodatnog ograničenja kretanja: i dalje se svako kućanstvo smije družiti s jednom osobom koja ne živi s njima.
- Mise su dozvoljene, uz obaveznu distancu i nošenje maski, ali je zabranjeno pjevanje na misama, jer se pjevanjem virus intenzivnije širi.
- Rade samo nužne trgovine s hranom, ljekarne, trgovine za kućne ljubimce i knjižare.
- U okruzima sa 200 novooboljelih na 100.000 stanovnika u sedam dana ostaje zabrana kretanja dalje od 15 kilometara od kuće, policijski sat od 21 do 5 te zabrana napuštanja kuće osim u nužnim slučajevima – radi posla, odlaska u dućan i crkvu, šetnju sa psom ili posjete članovima obitelji.
M. Marković/Foto: schotterstock