O premještanju spomen ploče poginulim pripadnicima HOS-a na izvanrednoj pressici govorio je i premijer Andrej Plenković:
– Spomen ploča u Jasenovcu je postavljena u studenom, a u grbu je i slogan ZDS koji je neprihvatljiv u Jasenovcu, a to smo riješili na način da smo vodili dijalog s udrugom koja je postavila ploču uz poseban pijetet žrtvama i obiteljima. Našli smo rješenje, ploča je premještena u Novsku, u Trokut.
Tamo su već postavljana spomen-obilježja hrvatskim braniteljima. Na taj smo način riješili prvu fazu.
PVRH @AndrejPlenkovic: S udrugom koja je postavila ploču vodili smo dijalog, uz poseban pijetet prema hrv. braniteljima.
— Vlada R. Hrvatske (@VladaRH) 7. rujna 2017.
Druga je sustavno zakonsko reguliranje simbola totalitarnih sustava. Ono nije regulirno. Ti slogani i grbovi su bili dopuštani u razliitim vlastima i koalicijama i u tom su pogledu zakonuto registrirane.
Dogovorili smo da Vijeće radi na preporukama za cjelovito zakonsko rješenje. Ono će nakon rada vijeća predložiti vlada Saboru. Onda ćemo riješiti ZDS i ostale simbole totalitarnih sustava kako bi nestale dileme te kako te teme ne bi vraćale Hrvatsku unatrag. Zahvaljujem svima koji su pristali na to da kroz dijalog riješimo to pitanje.
[Apsolutno je netočno da je nešto legalizirano. Nikakva se lagalizacija nije dogodila jer je već otprije registrirano. Radi se o tehničkom pitanju. Nema mjesta nikakvom trijumfalizmu kakav se dao nazrijeti u izjavama HOS-a. Nema nikakvog rješenja, nikakve legalizacije, nikakvog akta koji bi bio konstitutivan za nešto novo.
Vlada je u ožujku kazala Vijeću da imaju godina dana da riješe to pitanje, onda ćemo im dati taj rok kako bi se moglo ići s cjelovitim zakonskim rješenjem.
Novinari su ga upitali hoće li se sankcionirati HOS-ovce koji su na presici pozdravili sa ZDS.
“Nisam gledao presicu HOS-a, bila je za vrijeme sjednice Vlade. Takva je praksa policije i presuda, to je kontekstualiziranje. Zbog toga, a i zato jer su jedino važna imena 11 poginulih, pristupili smo na delikatan i human način. Nisam vidio i ne znam da se to dogodilo”, rekao je pemijer Plenković
PVRH @AndrejPlenkovic: Druga faza ove teme je sustavno i jasno zakonsko reguliranje korištenja simbola i znakova totalitarnih sustava.
— Vlada R. Hrvatske (@VladaRH) 7. rujna 2017.
Dodao je da se netom prije presice čuo sa Zvonkom Kusićem, predsjednikom HAZU-a, koji je ujedno i predsjednik tzv. Vijeća za suočavanje s prošlošću, te su dogovorili da Vijeće intenzivira svoj rad.
‘I to Vijeće sastavljeno je, poput Posebnog stručnog povjerenstva za kurikularnu reformu, od ljudi različitih svjetonazora, koji će raditi na preporukama za cjelovito zakonsko rješenje. Tada ćemo nastojati riješiti pitanje pozdrava ‘Za dom spremni’ i ostalih simbola na cjelovit način, kako bi nestale dileme, dvojbe i kako se te teme ne bi zlorabile da Hrvatsku 21. stoljeća’, kazao je Plenković.
Upitan vrijeđa li njega osobno pozdrav ‘Za dom spremni’, premijer je odgovorio potvrdno.
‘Meni taj pozdrav nije prihvatljiv, ima predominantne konotacije na NDH’, odgovorio je Plenković.
MP/Foto:vladahr