Čelnici zemalja članica postigli su nakon pet dana maratonskih pregovora dogovor o planu oporavka EU-a teškom 750 milijardi eura i sedmogodišnjem proračunu od 1074 milijarde eura.
Hrvatskoj su, prema konačnom dogovoru, na raspolaganju oko 22 milijarde eura, dvostruko više novca nego što je dosad imala na raspolaganju kroz sve EU fondove.
Premijer Andrej Plenković objavio je to u ranim jutarnjim satima na svom Twitteru.
“Završio je sastanak. Usvojili smo budžet za idućih sedam godina. U Hrvatsku donosimo 22 milijarde eura koje su jamstvo brzog gospodarskog oporavka i daljnjeg ravnomjernog razvoja zemlje”, napisao je Plenković u 5:30 sati.
“Uspjeli smo. Vjerujem da će ovaj dogovor biti promatran kao ključni trenutak na europskom putovanju, ali će nas također uvesti u budućnost”, izjavio je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel”, u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima.
Završio je sastanak #EUCO. Usvojili smo #NextGenerationEU i #EUBudget za idućih sedam godina. U 🇭🇷 donosimo 22 milijarde € koje su jamstvo brzog gospodarskog oporavka i daljnjeg ravnomjernog razvoja zemlje! pic.twitter.com/ZC2e51b0Ju
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) July 21, 2020
Nakon pet dana maratonskih pregovora lideri zemalja članica Europske unije, okupljeni u Europskom vijeću pod vodstvom Charlesa Michela, konačno su postigli dogovor oko fonda pomoći Next Generation EU i višegodišnjeg financijskog okvira, to jest proračuna EU za narednih 7 godina.
Ukupno je dogovoreni paket težak čak 1824 milijarde eura. Od toga na fond pomoći otpada 750 milijardi eura, a na sedmogodišnji proračun EU 1074,3 milijarde eura.
– Uspjeli smo. Vjerujem da će ovaj dogovor biti promatran kao ključni trenutak na europskom putovanju, ali će nas također uvesti u budućnost, izjavio je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima.
We did it! We have reached a deal on the recovery package and the European budget for 2021-2027.
This is a strong deal. And most importantly, the right deal for Europe right now. #EUCO pic.twitter.com/c6fQ5ppwpf
— Charles Michel (@eucopresident) July 21, 2020
Oko fonda pomoći državama članicama pogođenima koronakrizom su se najviše lomila koplja. Nakon mnogo kompromisa on je prihvaćen u Europskom vijeću tako da 390 milijardi eura bude u obliku bespovratne pomoći, a 360 milijardi u obliku povoljnih zajmova.
Početni prijedlog Angele Merkel i Emmanuela Macrona bio je 500 milijardi eura bespovratne pomoći i 250 milijardi zajmova, ali na njega nije pristala skupina četiri “štedljive članice” – Austrije, Nizozemske, Švedske i Danske.
M. Marković/Foto:Twitter AP