Netko tko se krije iza skrbničkog računa Raiffeisen banke već danima kupuje dionice Kraša i diže im cijenu. U jednom trenutku u ponedjeljak dionica kojom se još prije deset dana trgovalo po cijeni od 380 kuna skočila je na 890 kuna.
Tajni investitor na kupnju dionica do sada je u nekoliko dana akcije uložio više od 60 milijuna kuna, a od 6. rujna do ponedjeljka na dionicama Kraša ostvaren je promet od 75 milijuna kuna.
Kako doznaje Jutarnji.hr, taj tajni investitor navodno je Nebojša Šaranović, srbijanski gospodarstvenik rođen u Prištini i s destogodišnjim poslovnim iskustvom u Moskvi.
Riječ je o jednom od najpoznatijih srpskih poduzetnika u čijem je vlasništvu ciparska grupacija Kappa Star Limited, u regiji najpoznatija po Jaffa keksima.
Nekoliko izvora Jutarnjem je neslužbeno potvrdilo da je Šaranović “treći igrač” koji je od 5. rujna započeo s agresivnom kupnjom dionica Kraša. Ipak, teško je dokučiti njegov ekonomski rezon ako se zna da su do sada iz Mesne industrije braće Pivac i Kraš-Esopa dolazile poruke kako neće prodavati svojih zajedničkih 51 posto dionica s pravom glasa.
Pokušali su dobiti potvrdu ove informacije i u predstavništvu Kappa Star Limiteda u Beogradu, ali novinarima je rečeno kako je Šaranović na službenom putu.
Budući da Kappa Star u svom portfelju ima i kompanije Avala ada, Umka, Papir Servis, te Geomašinu, koje se bave proizvodnjom wc papira, salveta, maramica ili, pak, novinskog papira (koje godišnje uprihode oko 200 milijuna eura), ne čudi da Šaranovića na srpskom tržištu zovu “kraljem papira”.
No, kupnjom Baninija 2017., čiji su keksi također popularni u Hrvatskoj, Šaranović je jasno dao do znanja da svoje poslovanje širi i na konditorsku industriju.
Po zakonu o tržištu kapitala kupac je dužan u roku od tri dana objaviti da posjeduje više od pet posto udjela u najvećoj konditorskoj industriji, a tada otkriti i svoj identitet. Tako bi do petka mogla biti i službeno otkrivena misterija o tome tko i zašto kupuje dionice Kraša.
Srpski mediji su 2010. pisali kako je Kraš htio kupiti tvornicu slatkiša Jaffa Crvenka, a Šaranović ih je tad odbio. Međutim, Kraš nikad nije poslao službenu ponudu, a Šaranović je tada poručio da planira širiti svoju tvrtku. Navodno je ranije već htio kupiti Kraš.
Šaranović je bio bliski suradnik tajkuna Miroslava Miškovića s kojim je osnovao najveće srpsko društvo Delta Holding koje posluje na tržištima Srbije, BiH, Crne Gore, Albanije, EU, Rusije i Švicarske.
Kad su hrvatski mediji (prvi je bio Jutarnji list) objavili informaciju da Nebojša Šaranović juriša na Kraš u oko nam je upalo da nigdje nema njegove fotografije.
Više sati smo pretraživali internet, nismo je uspjeli pronaći. Nema je na službenim stranicama ni jedne od njegovih kompanija, nema je na stranicama Kluba privrednika, (fotke ostalih članova su objavljene), nema ga u susretima s Miškovićem (u Delta holdingu bio je komercijalni direktor), niti slika s političkih i gospodarskim druženja. Pojavljuju se direktori njegovih kompanija, no Nebojše Šaranovića nema.
Probali smo i kod kolega u Beogradu pribaviti fotografiju, no u tri redakcije nisu ju imali. Iz jedne su bili najavili poslati ju za par minuta, a nakon sat vremena i sami iznenađeni, poslali su poruku – no picture, sorry
Bivši zagrebački novinar ( do 1990. ), a danas producent u jednoj beogradskoj tv kući prenio nam je kako neki srpski gospodarstvenici bježe od javnosti iz više razloga, neki da bi imali mir, drugi se osobno ne vole eksponirati, a neki zbog sigurnosnih razloga.
Podsjeća nas da je u vrijeme kad je Srbijom gospodario Zemunski klan ( do ubojstva Zorana Đinđića, 12. ožujka 2003.) za manje od pet godina oteto 27 poznatih srbijanskih biznismena, a najpoznatija je otmica Miroslava Miškovića, za čiju otkupninu je plaćeno 7,5 milijuna eura te Milije Babovića za čiju slobodu je plaćeno 11 milijuna eura.
Zašto nema javno dostupnih fotografija Nebojše Šaranovića i koji je razlog tomu nije nam poznato, ali svakako izaziva čuđenje. Zamislio nekoga sličnog ranga u Hrvatskoj, npr, Tedeschi, da nema ni jednu dostupnu fotografiju.
M. Marković/Foto:press