U dalekoj i toploj Moskvi ovih se dana odvijaju pripreme za promociju knjige posvećenoj čuvenoj ruskoj i svjetskoj izložbi zrakoplovne i svemirske tehnologije koja se tradicionalno održava pod kraticom MAKS ( Međunarodny avaciono-kozmicheskiy salon).
Zrakoplovni spektakl održava se već punih 25 godina (ove godine obljetnica održavanja), svake neparne godine u podmoskovskom gradu Žukovski koji s razlogom nosi prefikse prefikse ‘naukograd’ i ‘aviograd’, jer se radi o središnjem mjestu na kojem se već desetljećima odvijaju najznačajniji događaji vezani za ruske zrakoplovne projekte.
Tamo se nalaze Centralni aerodinamički i hidrodinamički institut (CAGI) i Letački ispitni institut (rus. Letajušii Isledovateljski Institut – LII), koji nosi ime po poznatom ruskom pilotu Mihajlu Mihajloviču Gromovu, glavne su stručne institucije koje su dugo vremena bile označene najvišim stupnjem vojne tajnosti. Svaki ruski vojni ili civilni zrakoplov upravo je u Žukovskom odradio prve letove.
U tom gradu nalazi se i najveća uzletno-sletna pista na svijetu duga čak 5 i pol kilometara.
Knjiga-monografija nosi naslov „Naš MAKS“ i obuhvaća proteklih 25 godina održavanja MAKS-a koji se u počecima zvao Mosaero.
Autori ove raskošne monografije su Hrvati, inženjer Danijel Vuković, Dorijano Mohorović te njihov ruski kolega Mihail Agafonov.
Zahvaljujući Splićaninu Vukoviću, „spiritus movensu“ ove monografije, nedavno je u Aleji velikana grada Žukovski, uz najviše počasti, postavljena bista Riječanina Roberta Bartinija.
Ono što je posebno zanimljivo da je pozdravni slovo za ovu knjigu napisao osobno predsjednik Ruske federacije Vladimir Putin!
Sama promocija održat će se u novom Muzeju kozmonautike u Moskvi te se očekuje dolazak najpoznatijih imena iz ruskog zrakoplovstva i svemirskog programa.
Putinovo obraćanje u knjizi stranih autora dovoljno govori o njezinom značaju, stručnosti, ali i o tome koliko Hrvate cijene u Rusiji, toj svjetskoj velesili koja je, među ostalim, među prvima priznala hrvatsku državnu samostalnost 1992. godine dok su neke druge velesile kalkulirale.
Knjiga od 500 stranica, bogata ekskluzivnim i rijetko viđenim fotografijama, kao i tekstovima renomiranih autora (ruski i hrvatski piloti, admirali, kozmonauti, stručnjaci raznih profila,…) posve je očekivano privukla veliku pažnju u ruskoj prijestolnici, ali i šire.
Među raritetnim autorima tekstova u „Našem MAKS-u“ ističe se i junak Domovinskog rata, pilot Ivan Selak koji opisuje svoja iskustva letenja i rada na MiGu-21, lovcu koji je bio važna karika u velikom Domovinskom ratu i oslobađanju Hrvatske.
Tu je i tekst nekadašnjeg novinara Denis Krnića koji opisuje 500 godina duge i neprekinute povijesti kulturnih, političkih i kulturnih odnosa Hrvatske i Rusije, pri čemu je poseban naglasak autor stavio na Domovinski rat, susrete i međusobno uvažavanje prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana u ruskog šefa države Borisa Jeljcina. Također, istaknuta je i nezaobilazna uloga Rusije u naoružavanju tek stvorene Hrvatske vojske.
Autor navodi i brojne Hrvate i povijesne osobe koji povezuju Hrvatsku i Rusiju među kojima admirala Matiju Zmajevića, osnivača ruske Baltičke i Crnomorske flote, kao i genijalnog Riječanina Roberta Bartinija, bliskog suradnika Sergeja Koroljeva, oca ruskog svemirskog programa.
Upravo je Bartinija i Zmajevića predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović prilikom susreta s Vladimirom Putinom u Sočiju spomenula kao istaknute pojedince koji na najvišoj razini spajaju dvije zemlje.
U knjizi se nalazi i tekst admirala Davora Domazeta Loše, nekadašnjeg načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga OS RH, jedan od planera oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske. U knjizi su također tekstovi ruskih pilota i kozmonauta poput Sergeja Zaljotina koji je ove godine posjetio Hrvatsku gdje je izazvao veliku pažnju.
Čak je službeno primljen i u splitskoj Gradskoj upravi te u centru Splita otvorio izložbu posvećenu Valentini Terješkovoj.
„Naš MAKS“ ne samo da promovira rusku znanost, dostignuća u zrakoplovnoj i svemirskoj tehnologiji, nego istodobno promovira hrvatsko-ruske odnose i slavu o Domovinskom ratu u dalekoj Rusiji s kojom Hrvatska ima samo pozitivna iskustva povijesnih odnosa.
Marko Marković/ Foto: TASS