Teorije zavjere: Jesu li katarski šeici kupili prvenstvo Messiju?

•
  •
  •
  •

Leo Messi je u 23. minuti finala Svjetskog prvenstva zabio za 1:0 vodstvo Argentine protiv Francuske iz penala. Time je srušen rekord po broju dosuđenih jedanaesteraca za jednu reprezentaciju na jednom Svjetskom prvenstvu.

Svi teoretičari zavjera koji su tvrdili kako FIFA i suci na ovom SP-u u Katru otvoreno pomažu Leu Messiju i njegovim Argentincima da dođu do titule svjetskih prvaka sada su došli na svoje.  Plan  B – po jednoj od teorija zavjere  – je da svjetski prvak mora biti u tercetu Argentina, Brazil ili Francuska (Messi,  eymar ili Mbape), a sva trojica  su igrači fransuskog PSG-a kojem su šeici vlasnici.

Nakon današnjeg finala pobornici teorije zavjere došli su na svoje. Vodeći gol Argentina je zabila iz sumnjivo dosuđenog penala, a uU korist Argentinaca je na ovom SP-u dosuđeno čak pet jedanaesteraca! Do sada su rekorderi bili Portugalci i Nizozemcima kojima je 1966. i 1978. godine suđeno po četiri penala.

Od danas u Argentinci postali apsolutni rekordi s pet dosuđenih jedanaesteraca na jednom Svjetskom prvenstvu. Treba li naglašavati da je svih pet na ovom SP-u realizirao – Leo Messi…

Prvi kazneni udarac za Argentinu suđen je u utakmici protiv Saudijske Arabije u prvom kolu. Abdulhamid je rukama držao Paredesa u svojem kaznenom prostoru, a slovenski sudac Vinčić nakon intervencije VAR-a pokazao je na bijelu točku. Siguran izvođač kaznenog udarca u 10. minuti bio je argentinski kapetan Messi.

Drugi penal Argentini je suđen protiv Poljske u 3. kolu. U 36. minuti Argentina je stigla do najveće prilike, MacAllister je sjajno proigrao Alvareza koji je pucao s 10-ak metara, no opet je Szczesny bio na mjestu. U nastavku akcije uslijedio je ubačaj na drugu vratnicu, gdje je bio Messi koji je glavom promašio vrata.

Nakon udarca došlo je do kontakta Messijeve glave i Szczesnyjeva dlana, a nizozemska sudačka postava na čelu s notornim Makkeliem je nakon pregleda snimke odlučila kako je to vrijedno kaznenog udarca. Fantastični Szczesny bravurozno je zaustavio udarac Messija s bijele točke.

Čak tri penala u nokaut-fazi

Treći kazneni udarac dosuđen je protiv Nizozemske u četvrtfinalu. Dumfries je u jednoj akciji srušio Acunu, a s bijele točke je pogodio Messi. Njemu je to bio jubilarni deseti pogodak na svjetskim prvenstvima te se time izjednačio s Gabrielom Batistutom kao najbolji strijelac svih vremena na SP-ima za Argentinu.

Četvrti penal za Argentinu suđen je u utakmici protiv Hrvatske. Za to je najzaslužniji bio mladi, 21-godišnji napadač Alvarez koji je u 34. minuti iznudio jedanaesterac koji je u 1:0 pretvorio Lionel Messi. Sudac Daniele Orsato jedanaestercem je prethodno okarakterizirao sudar Alvareza i Dominika Livakovića.

Peti penal je dosuđen u današnjem finalu s Francuskom. Di Maria je driblingom prošao Dembelea i ušao u šesnaesterac, a ovaj ga je srušio s leđa. Poljski sudac Simon Marciniak je bez puno razmišljanja pokazao na bijelu točku.

Messi  je trofej svjetskog prvaka podignuo ogrnut crnim plaštom, bishtuom, tradicionalnim ogrtačem bogatih katarskih državljana. Kad mu je predsjednik FIFA-e Gianni Infantino uručio mu je pehar i stavio plašt.

To se nije svidjelo umirovljenom argentinskom reprezentativcu Pablu Zabaleti jer je njime prekriven argentinski dres. “Ali zašto? Nije bilo potrebe za time”, rekao je Zabaleta, koji je finale Svjetskog prvenstva između Argentine i Francuske pratio kao stručni komentator BBC-ja.

M.M: /Foto: agencije