Više od dva desetljeća nakon rata Crna Gora i Hrvatska riješile su gotovo sve sporove osim jedne: svađu oko 85-godišnjeg Školskog broda Jadran, bivšeg broda za obuku Kraljevske ratne mornarice, piše vodeća svjetska agencija, američki The Associated Press, u svom web izdanju.
Veličanstven jedrenjak Jadran, navodi se u tekstu AP-a, trenutno je dio crnogorske pomorske flote sa sjedištem u luci Tivat. Hrvatska traži povratak broda, a Crna Gora odbija to učiniti.
Neslaganje je toliko ozbiljno da Hrvatska prijeti blokiranju napora Crne Gore za pridruživanje Europskoj uniji, a oživljavaju i stare napetosti.
Kao dio krnje Jugoslavije, crnogorske i srpske trupe započele su napad na srednjovjekovni hrvatski grad Dubrovnik 1991., držeći ga mjesecima pod opsadom. Grad, koji je pod UNESCO-vom zaštitom, bio je granatiran s kopna i mora prije nego što je međunarodna zajednica zaustavila agresiju.
Prije rata između dva jadranskog susjeda, brod Jadran sa 60 metara visoka tri jarbola, bio je usidren u splitskoj luci prije nego što je 1990. prebačena u Crnu Goru na remont.
Hrvatska tvrdi kako je njegova matična luka Split pa se mora vratiti nakon što je “ilegalno preuzet”.
Crna Gora tvrdi da je sporazum izmedu zaraćenih strana nakon krvavog raspada bivše Jugoslavije devedesetih godina definirao da se vojnu opremu koja se nalazila na državnom teritoriju pripada toj državi.
“Jadran je postao dio povijesti ovog grada prije 85 godina i uvjeren sam da će nas nadvladati i u idućih 85 godina i dalje pozdravljati nove generacije, nove pomorce i nove posjetitelje”, izjavio je prošlog mjeseca ministar obrane Crne Gore Predrag Bošković u Tivat tijekom obilježavanja 85. obljetnice Jadrana.
Kazao je kako je vlada Crne Gore 2013. godine osigurala značajna sredstva za remont, naglašavajući da Crna Gora nije spremna vratiti ga Hrvatskoj.
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske kaže kako je povratak Jadrana jedan od glavnih vanjskopolitičkih prioriteta, a neki hrvatski dužnosnici navijestili kako bi, kao država članica Europske unije, mogla blokirati članstvo Crne Gore u Uniji, ako ne vrati brod
“Školski brod Jadran je u vlasništvu Republike Hrvatske i sastavni je dio hrvatske pomorske povijesti”, izjavio je ministar obrane Damir Krstičević. “Hrvatska će poduzeti sve zakonske korake kako bi je vratila na hrvatski luku i zahtijevati da Crna Gora poštuje međunarodne zakone”.
Krstičević je rekao da je Hrvatska “u duhu dobrosusjedskih odnosa i kao gestu dobre volje ponudila obuku crnogorskih kadeta, ali brod se prvo mora vratiti u Split”, piše The Associated Press.
M. Marković:Foto:panoramio.com