•
  •
  •
  •

U Banjoj Luci je preminuo proslavljeni banjolučki boksač Marijan Beneš koji je tijekom svoje amaterske karijere osvojio četiri naslova prvaka Jugoslavije. Uz to je bio europski prvak u amaterskom i profesionalnom boksu

Marijan Beneš je bolovao od Alzheimerove bolesti i mjesecima je bio u bolnici, potvrdili su članovi njegove obitelji.

Tijekom svoje amaterske karijere Beneš (rođen 11. lipnja 1951. u Beogradu) osvojio je devet naslova prvaka Bosne i Hercegovine, četiri naslova prvaka Jugoslavije i nebrojen broj revijalnih titula. Uz legendarnog hrvatskog boksača Matu Parlova mnogi ga smatraju jednim od najvećih boksača Jugoslavije svih vremena. U karijeri je nastupio na 299 amaterskih i profesionalnih mečeva (272 pobjede, 16 poraza i 11 bez pobjednika).

Na Europskom amaterskom prvenstvu u boksu održanom 1973. godine u Beogradu osvojio je titulu prvaka Europe u lako-velter kategoriji, a ubrzo nakon tog uspjeha razbolio se od hepatitisa. Deset godina kasnije povukao iz boksa zbog teške ozljede i gubitka oka što je posljednica njegova stila boksanja. Naime, Beneš je slovio za neustrašivog boksača koji je na protivnika uvijek jurišao ne brinući se na rizik i mogućnost od ozljede.

Treba reći kako je Beneš tijekom karijere imao ukupno 39 profesionalnih mečeva od kojih je 32 puta iz ringa izašao kao pobjednik (21 pobjeda nokautom). Podatak kako je bio europski prvak u amaterskom i profesionalnom boksu dovoljno govori kakav je trag ostavio, a u karijeri je uz sve to bio prvak Mediterana, prvak Balkana, najbolji sportaš bivše Jugoslavije, a osvojio je i Zlatnu rukavicu. Ukratko, ušao je u legendu.

Beneš je na prostorima bivše Jugoslavije bio poznat i kao pop-ikona, sjajno je svirao violinu i flautu i pisao je poeziju.

Tijekom ratnih devedesetih godina protjeran je iz Banja Luke jer nije Srbin, ali se ipak u taj grad vratio nakon što je rat završen. U ratu mu je ubijen brat, a usprkos svim titulama i slavi često puta je bio ponižen zbog svog podrijetla.