•
  •
  •
  •

Ukrajinska grupa Kaluš orkestar pobjednica je ovogodišnje Eurovizije održane u Torinu. Ukrajinci su i prije natjecanja bili najveći favoriti za pobjedu, a osvojili su zahvaljujući glasovima publike koja je uvjerljivo bila na njihovoj strani.

U Areni Pala Olimpico u Torinu održano je finale Eurosonga. Nakon pandemije Eurosong se vratio u punom sjaju, a 25 izvođača dalo je sve do sebe. Glasovi publike i stručnog žirija otkrili su odgovor koji mnoge već danima zanima – tko je pobjednik ovogodišnjeg Eurosonga.

Do samog kraja borba se vodila između Ukrajine i Velike Britanije. Nakon zbrajanja glasova, pobjeda je uvjerljivo otišla u ruke Ukrajini s ukupno 631 bodom. Španjolskoj je pripalo treće mjesto.

Konstrakta je završila na petom mjestu – iako je dobila veliki broj glasova publike, presudilo joj je svega 78 bodova žirija. Daleko najviše bodova publike publike dobila je Ukrajina, 439 bodova, a upravo su joj ti glasovi donijeli pobjedu. Njemačka je završila na zadnjem mjestu sa svega 6 osvojenih bodova.

U finalnoj večeri nastupili su predstavnici 25 zemalja, a ove godine finale je prošlo bez Rusije. Naime, Europska radiodifuzijska unija (EBU) još u veljači je objavila da na ovogodišnjem izdanju Eurovizije ne može nastupiti nijedan ruski izvođač, a isto vrijedi za bliskog saveznika Rusije, Bjelorusiju.

Hrvatski  stručni žiri 12 bodova je dao Srbiji.  Jedan bod dali su Švicarskoj, 2 Nizozemskoj, 3 Grčkoj, 4 Italiji, 5 Švedskoj, 6 Španjolskoj, 7 Litvi, 8 Ukrajini, 10 Portugalu.

Srbija je 12 bodova dala Azerbajdžanu, a Crna Gora 12 bodova Srbiji.

Megy M. /Foto: EBU Twitter