Vesna Vučemilović: “Milanovića očito možemo zvati Vidoviti Zoran”

22 srpnja, 2021 maxportal
Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Članica Predsjedništva Domovinskog pokreta, zastupnica u Hrvatskom saboru i sestra Miroslava Škore, Vesna Vučemilović, za RTL je pričala o ostavci njenog brata, o tome hoće li stranku sada preuzeti Mario Radić i razmišlja li i ona da preuzme Domovinski pokret.Na početku je upitana je li razgovarala sa svojim bratom.

– Razgovarali smo. Odluka me iznenadila kao i cijelu javnost, sve naše članove, simpatizere i volontere koji zovu od jučer i pitaju što se događa, što je razlog. Razlog je poznat samo njemu. Koliko znam, njegovo zdravstveno stanje nije ništa lošije nego je bilo prije.

Čini mi se da je to pomalo emotivna i ishitrena odluka kojoj su kumovale ove tri kampanje u kojima se on istrošio i bio na jednoj meti, malo i na vjetrometini. I on i njegova obitelj. Očigledno je to ostavilo i malo više traga nego smo svi mi primjećivali i očekivali, rekla je Vučemilović za RTL.

Na pitanje je li se danas čula s njim i je li je Škoro možda otkrio neke dodatne razloge za odlazak, poručila je:

– Ništa više od onoga što je rekao jučer. Sada se to sve malo sleglo. Tako je kako je. Mislim da je sada na gospodinu Radiću, kao zamjeniku, da sazove Predsjedništvo i da se provede procedura koja je propisana našim statutom. Sukladno svim propisima i ustrojstvu koji ima Domovinski pokret kao stranke.

Radić treba podnijeti ostavku’

Rekli ste da se radi o ishitrenoj odluci vašeg brata Miroslava Škore. Upravo je za ishitrenost vas optužio spomenuti gospodin Radić – rekla je novinarka.

– Ne znam što sam ja to ishitreno učinila ili rekla ovih dana. Mene je ova odluka zatekla. Po prirodi nisam ishitrena osoba, kao ni pretjerano emotivna. Vrlo racionalno sugeriram što treba napraviti. I zahtijevam, kao član Predsjedništva, kao saborska zastupnica Domovinskog pokreta i jedan od osnivača Domovinskog pokreta da se u što skorijem roku sazove Predsjedništvo stranke, a potom i Domovinski odbor.

Na opasku novinarke da je Mario Radić rekao da neće sazvati Predsjedništvo stranke i da će on voditi stranku do jeseni, odnosno do rujna, Vučemilović je rekla:

– Ako situacija kad predsjednik stranke podnese ostavku, a za njim i glavni tajnik, nije situacija kada treba sazvati Predsjedništvo stranke, onda stvarno ne znam što bi se to trebalo dogoditi u stranci, a da se sazove Predsjedništvo.

Upitana iznenađuje li ju što gospodin Radić ne želi podnijeti ostavku na mjesto političkog tajnika, zastupnica Vučemilović je rekla:

– Ne vidim razlog zašto to ne bi učinio budući da je glavni tajnik Dario Žepina podnio ostavku. To su funkcije koje se ne biraju nego predsjednik stranke imenuje glavnog tajnika i političkog tajnika. Logično je da oni njegovom ostavkom ponude i svoje ostavke jer to nisu izabrane nego imenovane funkcije. Vjerujem da će gospodin Radić, kao moralna osoba, to i učiniti.

Vjerujete zaista u to? – pitala je novinarka.

– Ne vidim razloga zašto to ne bi učinio. On i dalje ostaje potpredsjednik stranke, samo neće biti politički tajnik, poručila je Vučemilović za RTL.

Na pitanje ima li ona ambicije preuzeti Domovinski pokret, Vučemilović nije dala konkretan odgovor.

– Prerano je o tome govoriti. Najprije trebamo imati sjednicu Predsjedništva, razmotriti novonastalu situaciju, sjednicu Domovinskog odbora i Sabor stranke, a onda ćemo vidjeti tko će biti kandidati za novog predsjednika stranke. A možda nam se predsjednik i predomisli, nikada nije kasno da se predomisli.

Mislite da je to realna opcija nakon, kako je sam naveo, neopozive ostavke? – pitala je novinarka.

– Ne znam, teško je govoriti o tome. Ako je on tako odlučio, naravno da se svi mi moramo pomiriti s njegovom ostavkom. Ali ako će Sabor stranke biti za koji mjesec ne vidim razlog zašto ne bi vodio stranku ovih par mjeseci. To je čisto stvar nekakve tehnike.

Na pitanje misli li da je ostavka ili iznuđena ili da je Škoro bio prisiljen ili ucijenjen napraviti taj potez, Vučemilović je kazala:

– I ovo pitanje potvrđuje ono što sam rekla. Kada se dvoje ili troje ljudi sastane pa onda imaju nekakav sastanak, onda se špekulira. Vidim i danas da mnogi analitičari koji nisu ni članovi stranke niti znaju što se u stranci događa, spekuliraju i s istragama i s ucjenama i s ovim i s onim…

Novinarka je potom podsjetila da je Škoro a zadržao svoj saborski mandat, što mu omogućuje saborski imunitet. Upitala je stoga Vučemilović je li logično da se oporba pita je li razlog to što se boji mogućeg kaznenog progona.

– On je zadržao saborski mandat jer ima obvezu prema ljudima koji su glasali za njega. Nemojmo zaboraviti na prošlim lokalnim izborima je u gradu Zagrebu dobio više od 100 tisuća glasova. Mi imamo svi obvezu najprije prema našim biračima, a potom prema našim članovima, simpatizerima, volonterima i svim ljudima koji žive za taj Domovinski pokret.

Domovinski pokret nije ničija imovina. Nije imovina ni Miroslava Škore, ni Marija Radića, ni Vesne Vučemilović, ni Ćipe Mlinarića, ni Stjepe Bartulice, rekla je Vučemilović.

Upravo je spomenutog Mlinarića, u posljednjem intervju za RTL spomenuo predsjednik Republike. On je u tom intervju javno zazivao ostavku ili odlazak Škore s čelnog mjesta Domovinskog pokreta i upravo je njega naveo kao osobu koja bi ga mogla naslijediti – napomenula je novinarka.

– Mislim da je predsjednik Milanović zadnja osoba koja će kadrovirati u Domovinskom pokretu, dokle god sam ja član Predsjedništva i jedan od osnivača stranke.

Na opasku novinarke da je Milanović “očito bio vidovit”, Vučemilović je kazala:

– Predsjednik Milanović je uistinu jedna onako osebujna ličnost, a sada ga možemo zvati i vidoviti Zoran.

Na pitanje ima li Domovinski pokret budućnost bez Miroslava Škore, Vučemilović je poručila.

– Domovinski pokret nije stranka koja počiva na jednom čovjeku i naravno da ima budućnosti. On je čovjek koji je jako puno dao za Domovinski pokret, založio se maksimalno, i sebe i svoju obitelj. Uložio je puno sredstava, kako financijskih, tako i svog vremena i truda i to treba respektirati.

m.m/foto:croopix

 


Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  


-->