Hoće li Marina Dalić kupiti agro biznis Forntenove. Hrvati navijaju za nju

28 veljače, 2024 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić svojevremeno je medijima izjavila kako će o potencijalnoj kupnji agrara Fortenove pričati kad i ako za to dođe vrijeme.



U medijima se naveliko špekulira da je Upravo Podravka moguć, ali i idealan kupac ovog biznisa, čiji portfelj vrijedi oko 400 milijuna eura. Koprivnička internacionalka nije prezadužena, kreditno je potentna. Nije i da nema vlastitog novca spremnog za takvu akviziciju.

“Belje, Vupik i PIK Vinkovci, ukupno proizvode više od 35 posto svinjogojske proizvodnje. Usto i 34 posto stočne hrane, 20 posto junadi, 17 posto povrća te 10-ak posto vina i mlijeka”, piše portal agroklub.hr

Iako je proizvodnja hrane nacionalni strateški interes, barem deklarativno, hrvatska vlada može se samo nadati da njegova trgovačka logika neće biti jedini kriterij kojim će se voditi. Ali, može učiniti i nešto drugo…

Nije to trgovina krumpirima

Treba postojati koncept koji mora zadovoljiti i druge elemente, ne samo tržišne, kazao je na tu temu Ljubo Jurčić, sveučilišni profesor i bivši ministar gospodarstva.

Prodaja poljoprivrednih kompleksa potpada pod više interesa, smatra on, što političkih, razvojnih, strateških. “Nije to kao trgovina krumpirima, to je puno više od toga“, našalio se Jurčić rekavši da se “poljoprivredne tvrtke Fortanove tretiraju kao roba s pijace, a zapravo su kompanije od strateškog interesa“.

On smatra da se proizvodnja hrane ne smije prepustiti tržištu, te da treba direkno ili indirektno ostati pod strateškom kontrolom države, kao i INA i Petrokemija, koje se moraju naći i u poljoprivrednoj i energetskoj strategiji naše zemlje.

U današnje vrijeme blokada, ratova, pandemija, vidimo da su hrana, energija, medicina i malo oružja, zapravo strateške grane koje nekoj zemlji trebaju i ne mogu se prepustiti tržištu“, rekao je Jurčić.

Upozorava da je riječ o bogatstvu koje pripada nacionalnim rezidentima, odnosno svakoj pravnoj i fizičkoj osobi koja ima stalno mjesto boravka u Hrvatskoj. “Oni su ti koji stvaraju nacionalni dohodak i od kojih država živi. Ako dohodak od proizvodnje ode strancima u ruke, zarada koja se ostvari na domaćim poljoprivrednim dobrima, ne pripada hrvatskim građanima nego strancima“, zaključio je profesor Jurčić.

Država nije nemoćna

Njegovo mišljenje dijeli i Vlado Čondić, predsjednik Udruženja poljoprivrede HGK i član uprave PP Orahovice, koji je dio svoje karijere proveo i u Agrokoru.

Strani investitor neće odnijeti zemlju, ali pitanje je kako će voditi strategiju firme. Hoće li im te tvrtke biti sirovinska baza ili će imati dodatnu vrijednost prerade, hoće li neke farme zatvoriti i slično – na to država ne može utjecati“, kaže Čondić.

Smatra da je to i sigurnosno pitanje zbog granične pozicije, ne samo Belja, jer i Vupik je na granici na Dunavu, a prema spačvi su PIK Vinkovci. “To su velike firme koje nadrastaju interes samo poljoprivredne proizvodnje i koje zapošljavaju puno ljudi, pa je to i demografsko pitanje“, ističe.

Ključni uvjet prodaje – korištenje državnog zemljišta

Za poljoprivrednog analitičara Miroslava Božića, ključno je pitanje vezano uz reguliranje statusa korištenja državnog poljoprivrednog zemljišta.

Važno je osigurati plaćanje fer cijene za korištenje državnog zemljišta sve dok je u vlasništvu države, te stalnu provjeru usklađenosti njegovog korištenja s programima na temelju kojeg je odobreno korištenje, kako za navedene tvrtke iz Fortenove, tako i za sve druge korisnike“, kazao je.

Kakvi su vlasnici poželjni?

Da je pitanje korištenja državnog zemljišta jedan od ključnih uvjeta prodaje koji će za buduće kupce morati biti jasno unaprijed riješen, smatra konzultantica Zvjezdana Blažić.

Svi ostali kapaciteti ovih kompanija neće imati vrijednost bez osnovne pretpostavke za poljoprivrednu proizvodnju, a to je svakako poljoprivredno zemljište. Tvrtke koje budu novi vlasnici trebat će garanciju da će dobiti ugovore o zakupu državnog zemljišta koje sada koriste Belje, Vupik i PIK Vinkovci“, kaže Blažić.

Poželjno da novi vlasnik bude netko iz biznisa, po mogućnosti netko kome je poljoprivreda core business, kako bi u kompanije mogao dovesti nova znanja i svjetske prakse te iskoristiti novostvorene sinergije za stvaranje dodatne vrijednosti.

Isto razmišlja i Ivan Malić, konzultant i investitor, a za prodaju poljoprivrednog dijela Fortenove kaže “što prije to bolje“.

To je spirala polaganog umiranja koja predugo traje i što duže traje to se više gubi vrijednost koja je ključna za hrvatsku poljoprivredu, jer su unutar Fortenove neki od ključnih resursa u segmentima proizvodnje povrtlarstva, mesa i mlijeka u RH gdje smo ionako problematični s ostvarivanjem stateških ciljeva“, rekao je Malić.

U tom kontekstu spominjana Podravka je dobra opcija kao kupac, smatra on, jer bi se time bolje povezala primarna proizvodnja i najjači hrvatski prehrambeni brend.

Većina stručnjaka s kojima smo razgovarali o ovoj temi smatra da je Podravka u kombinaciji s mirovinskim fondovima najpoželjniji vlasnik.

Upitali smo Delta Holding, srpsku kompaniju koja se spominje kao jedan od mogućih kupaca Belja, Vupika i PIK Vinkovaca, jesu li zainteresirani za kupnju. Odgovorili su da kao regionalna kompanija i lider u poljoprivrednoj proizvodnji, svakako gledaju dobre prilike za dalji razvoj u regiji.

Načelno jesmo zainteresirani za kupovinu kompanija iz poljoprivredne grupe Fortenove, ali nismo imali konkretne razgovore sa Fortenova grupom na tu temu“, kažu.

Belje, Vupik i PIK Vinkovci su veliki “zalogaj” za bilo koga. “Po meni bi domaći investitor bio najbolji izbor, a ako bude strani, država treba naći način u promjeni zakonodavstva, jer to je resurs države i ona mora imati jasnu smjernicu što s njim“, zaključio je Vlado Čondić.

Na kraju će se ipak pitati Pavao Vujnovac koji drži konce u rukama nakon preuzimanja Fortenove, a odluka je i na Martini Dalić.

Portal agroklub.hr je otvorio  anketu među građanima i pitao ih tko bi bio najbolji kupac. Navedeni su Podravka, slavonsko Žito, Osatina grupa, mađarski ulagači… Možda arapski ili srpski Delta holding i evo što su rekli građani

Gotovo 50 posto anketiranih slaže se da bi kupac trebala biti Podravka. Njih 15 posto je za slavonsko Žito, tamošnju vodeću prehrambenu grupaciju.

M.Marković /Foto: Podravka


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->