Na sastancima održanim u Požegi i Osijeku ministar Vlajčić s predstavnicima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugim nadležnim institucijama razmotrio je aktualnu epidemiološku situaciju vezanu uz afričku svinjsku kugu i usuglasio je daljnje aktivnosti s ciljem sprječavanja njezina širenja, učinkovitije kontrole i konačnog iskorjenjivanja bolesti.
Poseban naglasak stavljen je na dosljednu provedbu bio sigurnosnih mjera na svim svinjogojskim objektima, jačanje međuresorne suradnje te prilagodbu operativnih aktivnosti epidemiološkoj situaciji na terenu.
Dogovorena je provedba koordiniranih nadzora svinjogojskih gospodarstava, nastavak pojačanog odstrela divljih svinja na sigurnosnim područjima u suradnji s lovačkim društvima i Ministarstvom unutarnjih poslova te intenziviranje kontrola prijevoza živih životinja radi smanjenja rizika od širenja bolesti.
“Na sastanku smo potvrdili da je epidemiološka situacija u Požeško-slavonskoj županiji pod kontrolom, ali da nema mjesta opuštanju te smo dogovorili nastavak koordiniranog djelovanja svih nadležnih institucija uz pojačane bio sigurnosne mjere, veterinarske i policijske nadzore te pojačan odstrel divljih svinja”, rekao je ministar Vlajčić.
Ministar Vlajčić izvijestio je o trima novim potvrđenim slučajevima afričke svinjske kuge u Osječko- baranjskoj županiji.
“Kakva je to delicija koju se šverca iz Srbije, države pune zaraze, bez ikakve oznake izvornosti i onda se podvaljuje turistima u restoranima pod domaću kvalitetu?! Naši se uzgajivači bore i s rekordno niskim otkupnim cijenama, svako se jutro bude u neizvjesnosti, a sve da bi proizveli kvalitetno domaće meso i suhomesnate proizvode.
Uskratiti im priliku plasirati kvalitetne proizvode turistima veće platežne moći u trenutcima kad se bore za opstanak – to je za svaki prezir. Pritom još i kršiti zakone Republike Hrvatske – za svaku osudu.
Ugrožavati kompletno hrvatsko svinjogojstvo mogućim širenjem bolesti po cijeloj Hrvatskoj zbog vlastitog profita – to mora biti najstrože kažnjeno”, kazao je ministar.
Tomislav Radić/ Foto: T.R












