Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ocijenio je subotu da “nikad u suvremenoj povijesti nije vođena takva hajka u medijima u regiji” kao posljednjih dana protiv njega u Hrvatskoj, rekavši kako na tu kampanju neće odgovarati, ali da “treba razmisliti” zašto baš on smeta.
Nakon današnjeg sastanka u Istanbulu s turskim šefom države Recepom Tayyipom Erdoganom, Vučić je rekao novinarima beogradskih medija kako “u svim tim plaćenim tekstovima” ima “nekoliko tema, a onda dolazite do ključne – da li će Srbija sustići Hrvatsku”.
“Ono što im je najbolnije, pored priča o tome kako Srbija nabavlja oružje i priča o srpskoj zastavi je onaj naslov ‘Neće nas Srbija još desetljećima stići'”, rekao je Vučić provladinoj komercijalnoj televiziji Pink.
Navodeći da je Hrvatska i dalje mnogo ispred Srbije, Vučić je rekao je kako Hrvatskoj čestita na postignutim rezultatima i uspješnom ostvarenju ciljeva i snova poput članstva u Europskoj uniji i NATO-u, poručivši da se Srbija neće sramiti svojih uspjeha i nastavit će raditi svoj poao.
“Prije 15 godina bježali su nam za 15 milijardi eura ukupnog BDP-a, a ovu godinu završavamo s razlikom od plus-minus pola milijarde”, rekao je Vučić ocijenivši kako “Srbija sustiže i prestiže Hrvatsku po svim ekonomskim parametrima i to je ono što ih najviše boli”.
“Čestitam im još jednom na fantastičnoj turističkoj sezoni, radujem se zbog njih, ali se radujem i zbog naših tvornica, radnih mjesta, snažnije vojske koja nikog ne napada, niti ima želju, već štiti interese Srbije i srpskog naroda. Jedino što tražim je poštovanje. Ako hoće – u redu, a ako neće – nećemo im odgovarati”, poručio je Vučić.
Vučić je i ranije govorio “Hrvate hvata panika jer ih Srbija prestiže. I mene bi da sam na njihovom mjestu”, na što se većina ljudi u Srbiji smije. Znaju da je njihova prosječna plaća upola manja nego u Hrvatskoj i na razini minimalne plaće u RH koja iznosi 3.400 kuna neto.
Po službenim podacima srbijanskog zavoda za statistiku prosječna plaća u Srbiji travnju 2021. iznosila je 58. 132 dinara. Pretvoreno u eure, po službenom tečaju Narodne banke Srbije – 490 eura.
Prosječna neto plaća u isto vrijeme u Hrvatskoj je kuna 7.104 kuna (u Zagrebu 8.249 kn ). Plaće su u Hrvatskoj, u posljednjih sedam godina prosječno rasle oko 32 eura, a u Srbiji upola manje – oko 16 eura godišnje.
Ključna stvar koju treba istaknuti je razlika između BDP-a po stanovniku, što je najčešće navođena mjera gospodarskog razvitka neke zemlje. Hrvatski BDP po stanovniku je 13 200 eura, a Srbije 6 300 eura. Hrvatska taj ključni pokazatelj ima dvostruko veći od susjedne države.
Po po sadašnjoj stopi rasta, i uz uvjet da Hrvatska stoji na mjestu, Srbiji bi trebala 36 godina da dostigne prosječne plaće u Hrvatskoj.
Hina/Foto:pxll