AMERIČKI HRVAT: Pogledajte kadrove zbog kojih noćas cijeli svijet nije spavao

•
  •
  •
  •

Momčad New England Patriotsa koju vodi američki Hrvat Bill Belichick osvojila je 51. Super Bowl, odnosno naslov prvaka profesionalne lige američkog nogometa (NFL)…

New England Patriots su noćas u Houstonu na NRG stadionu pred 73.000 gledatelja u produžetku pobijedili Atlanta Falconse sa 34:28, osvojivši peti naslov (2002, 2004, 2005, 2015, 2017), sve pod vodstvom američkog Hrvata Billa Belichicka, legende ovog sporta.

Bill Belichick (AFP)

Bio je to jedan od najboljih Super Bowla u povijesti i najveći preokret svih vremena, jer je Atlanta sredinom treće četvrtine vodila 28:3.

Atlanta na polovici utakmice vodila 21:3

Na startu utakmice dominirale su obrane, pa je prva četvrtina završila 0:0. No, u drugoj Atlanta je pomela New England.

Prve poene Atlanta je ubilježila nakon nepune tri minute igre u drugoj četvrtini. Quarterback Matt Ryan dva je puta svojim dodavanjima pronašao najboljeg hvatača lige Julia Jonesa, a potom je running back Devonta Freeman sa dva probijanja doveo svoju momčad na pet jardi od “end zone”, da bi na kraju Freeman upisao touchdown i Atlanta je povela 7:0.

Uslijedio je još jedan odličan napad Falconsa koji je završio dodavanjem od 19 jardi Matta Ryana za Austina Hoopera i novi touchdown za vodstvo Atlante 14:0 polovicom druge četvrtine.

Treći napad New England Patriotsa u drugoj četvtrtini napokon je izgledao da bi mogao uroditi poenima, došli su na 23 jarde od “end zone”, ali onda je dodavanje Toma Bradyja presjekao Robert Alford, koji je otrćao 82 jarda za novi touchdown i vodstvo 21:0.

Ipak, u posljednjem napadu prije poluvremena Patriotsi upisuju prve poene, kicker Stephen Gostkowski sa 41 jarda pogađa field goal i smanjuje zaostatak na 3-21.

Drugi dio krenuo s 28:3, a onda kreće…

Drugo poluvrijeme loše je počelo za New England, budući da je Atlanta došla do novog touchdowna i vodstva 28:3 osam i pol minuta prje kraja treće četvrtine.

Dvije minute prije kraja treće četvrtine Patriotsi napokon dolaze do prvog touchdowna na utakmici, ali kicker Gostkowski promašuje pretvaranje za jedan poen i tako se u zadnjih 15 minuta utakmice ušlo sa vodstvom Atlante 28-9 i samo je čudo moglo spasiti Patriotse od poraza.

Prvi napad u zadnjoj četvrtini imali su Patriotsi. Oni su došli do 10 jardi od “end zone”, ali nisu uspjeli doći do touchdowna, već su se morali zadovoljiti sa field goalom, odnosno sa tri poena, čime su smanjili vodstvo Atlante na 12-28 deset minuta prije kraja susreta.

Nakon toga obrana Patriotsa uspijeva odraditi najbolju akciju utakmice, obara quarterbacka Matta Ryana i oduzima loptu Atlanti na 25 jardi od “end zone”. Patriotsi potom dolaze do touchdowna i pretvaranja za dva poena, pa je šest minuta prije kraja vodstvo Atlante smanjeno na 20:28.

Atlanta je potom protratila obećavajući napad i priliku da field goalom riješe utakmicu, pa je New Englandu ostalo tri i pol minute da dođe do izjednačenja.

19:0 u posljednjoj četvrtini

I uspjeli su ostvariti touchdown i pretvaranja za dva poena za izjednačenje 28:28, što znači da su u posljednjoj četvrtini Patriotsi napravili 19:0.

Tom Brady i Gisele (AFP)

Po prvi puta u povijesti Super Bowl je otišao u produžetak. U produžetku svaka momčad ima pravo na jedan napad, ali ako momčad koja prva napada ostvari touchdown oni su pobjednici.

Patriotsi su dobili bacanje novčića i krenuli su u napad, koji su klinički precizno izveli i na kraju je James White sa dvije jarde ostvario touchdown za pobjedu 34-28.

Patriotsima je ovo bio rekordni deveti nastup u Super Bowlu, od toga su čak sedam puta u finale stigli u 21. stoljeću, odnosno otkako su u tom klubu Bill Belichick kao glavni trener i 39-godišnji Tom Brady kao quarterback. Za Falconse ovo je bio drugi nastup u Super Bowlu, prije 18 godina izgubili od Denver Broncosa.

Brady je proglašen najkorisnijim igračem (MVP) utakmice i time je postao rekorder, jer je po četvrti puta u karijeri postao MVP Super Bowla (2002, 2004, 2015, 2017).

Osim što je najvažniji sportski događaj u SAD-u, Super Bowl ima najveću televizijsku gledanost koja redovito premašuje 100 milijuna gledatelja. Također, za marketinšku industriju to je najvažniji dan u godini, a reklamni prostor za vrijeme trajanja Super Bowla je najskuplji na svijetu, pa je ove godine za 30 sekundi televizijske reklame trebalo platiti pet milijuna dolara, što je pola milijuna dolara skuplje negoli prošle godine.

Na kraju treba dodati da je na poluvremenu utakmice nastupila jedna od najvećih svjetskih glazbenih zvijezda Lady Gaga.