ARMENIJA – HRVATSKA 0-1 Vatreni pobjedom u Erevanu preuzeli vrh ljestvice

•
  •
  •
  •

Hrvatska nogometna reprezentacija zasjela je na vrh ljestvice skupine D kvalifikacija za odlazak na EURO 2024. 1-0 gostujućom pobjedom protiv Armenije u Erevanu.

Nakon uvjerljivog slavlja protiv Latvije u Rijeci, Hrvatska je ovaj “mini ciklus” zaokružila i minimalnom pobjedom u Armeniji.

Pogodak odluke zabio je Andrej Kramarić u 13. minuti postigavši 26. gol u 77. nastupu u hrvatskom dresu i trenutačno je peti strijelac u povijesti naše reprezentacije.

Hrvatska je dominirala od prve minute, kontroliravši ishod. Pobjeda “Vatrenih” je mogla biti i uvjerljivija što i potvrđuje podatak od čak 25 udaraca prema suparničkim vratima, dok je domaćin uputio sedam udaraca, pri čemu samo dva u okvir gola.

Hrvatska sada ima 10 bodova iz četiri susreta, isti broj bodova, ali uz susret više ima i druga Turska, dok je Armenija treća sa sedam bodova iz pet susreta. U skupini su još Wales s četiri i Latvija bez bodova. Te dvije reprezentacije igrat će od 20.45 sati u Rigi.

Izbornik Zlatko Dalić je u odnosu na utakmicu protiv Latvije napravio dvije izmjene. Borna Sosa i Josip Juranović su preselili na klupi, dok su Borna Barišić i Josip Stanišić dobili priliku od prve minute. Mateo Kovačić niti ovoga puta nije bio u prvom sastavu, međutim bio je klupi. U Armeniju nije doputovao Domagoj Vida. Iskusni stoper je propustio utakmicu zbog bolesti.

Bilo je to prvo gostovanje hrvatske vrste u Armeniji. Ove dvije reprezentacije do večerašnjeg ogleda u Erevanu igrale su samo jednom, prije dvije godine u Velikoj Gorici kada je bilo 1-1. Radilo se o pripremnom dvoboju uoči EURO-a, a strijelac za Vatrene bio je Ivan Perišić.

Hrvatska je od prve minute zagospodarila terenom i baš kao i na Rujevici protiv Latvije, rano je povela. Luka Modrić je u 13. minuti ubacio iz kornera, a Kramarić na drugoj stativi skrenuo loptu u mrežu. Situacija se provjeravala zbog mogućeg zaleđa, a francuski sudac Clement Turpin je na kraju pokazao na centar. Bio je “Kramin” 26. gol u 77. nastupu u hrvatskom dresu i trenutačno je peti strijelac u povijesti naše reprezentacije.

Samo minutu kasnije domaćin je imao prvu priliku na utakmici. Eduard Spertsjan je pucao s ruba kaznenog prostora, no Dominik Livaković je potvrdio odličnu formu.

U 28. minuti Hrvatska je imala novu priliku, Perišić je probio desnu stranu gurnuvši loptu do Ivanušeca koji je s ruba kaznenog prostora pucao, ali je udarac odbila domaća obrana u korner. U 35. minuti utakmica je nakratko prekinuta jer je nad stadionom proletio dron s armenskom zastavom.

Domaćin je opasno živio i u 38. minuti, ovoga puta je stranu probio Ivanušec, pucao je Kramarić, ali je armenski branič dobro reagirao. U posljednjim trenucima prvog dijela odličnu priliku imao je i Perišić, koji je pucao na Kramarićevu povratnu loptu, no Ognjen Čančarević je odlično reagirao.

Brončani s posljednjeg World Cupa su na otvaranju drugog dijela krenuli po novi pogodak kako bi mirno priveli kraju. Odličnu priliku imali smo u 55. minuti. Perišić je odlično uposlio Kramarića koji je izašao ispred domaćeg vratara, no Srbin s armenskom putovnicom je odlično obranio. U nastavku akcije s ruba kaznoeg prostora je pucao Petković, no njegov je udarac nakon bloka završio u korneru.

Kramarić je zaprijetio u 60. minuti udarcem s ruba kaznenog prostora, no pucao je pored gola. U 62. minuti Modrić je “ukrao” jednu loptu, te sjajno uposlio Perišića, no Ivanov udarac sjajno je zaustavio Čančarević. Domaći vratar je u 65. minuti obranio i Ivanušecov udarac.

U 73. minuti je nakon akcije u kojoj je sudjelovalo sedam, osam hrvatskih igrača, Josip Stanišić došao u sjajnu priliku, ali je pucao pored gola. Domaćin je prvu priliku u nastavku imao u 75. minuti nakon ubačaja iz kornera, no srećom Serobjan je pucao loše. Dvije minute kasnije opasno je zaprijetio i Briasco, ali je i on pucao pored gola.

U 86. minuti “Vatreni” su mogli zaključiti priču, Perišić je ubacio pred vrata, Musa je pucao, ali je domaći vratar još jednom obranio. U nastavku je pokušao Brozović, no iz te akcije Hrvatska je dobila samo korner.

Do kraja kvalifikacija Hrvatsku čekaju još četiri utakmica, a prve dvije ekipe iz svake grupe idu direktno na Euro 2024.

Nastavak kvalifikacija je 12. listopada kada će “Vatreni” u Osijeku dočekati Tursku, a tri dana kasnije gostuju u Walesu. Zadnji “prozor” je u studenom, 18. listopada Hrvatska gostuje u Latviji, a kvalifikacije će zaključiti 21. studenog u Zagrebu protiv Armenije.

ARMENIJA – HRVATSKA 0-1

EREVAN. Stadion Vazgen Sargsjan – 14.400 gledatelja, Sudac: Clement Turpin (Francuska)

Strijelci: 0-1 Kramarić (13)

Žuti kartoni: Gvardiol, Stanišić

Crveni kartoni:

ARMENIJA: Čančarevič – Arutiunian, Calisir, Mkrtčjan, Tiknizjan – Iwu (od 57. Hovhannisjan), Dašjan – Bičahčjan (od 57. Serobjan), Ranos (od 68. Briasco), Spertsjan – Zelarajan

HRVATSKA: Livaković – Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Barišić – Modrić, Brozović, Ivanušec (od 74. Majer) – Kramarić (od 68. Pašalić), Petković (od 84. Musa), Perišić