City osvojio Svjetsko prvenstvo. Kovačić uspio kao nijedan nogometaš u povijesti

•

Manchester City prvi je put u povijesti osvojio Svjetsko klupsko prvenstvo. U finalu ovogodišnjeg izdanja europski prvak pobijedio je južnoameričkog, brazilski Fluminense, 4:0. To je 11. uzastopni naslov za europske klubove i 16. ukupno od 20 mogućih.

City je u finalu poveo već nakon 40. sekundi. Nathan Ake pucao je izvana i pogodio vratnicu, a na odbijenoj lopti prvi je bio Julian Alvarez, koji ju je prsima gurnuo u mrežu.

Na 2:0 momčad Pepa Guardiole otišla je u 27. minuti. Udarac Phila Fodena skrenuo je brazilski branič Nino, kojemu se piše autogol.

Još dva pogotka City je postigao u drugom poluvremenu. Prvo je u 72. minuti Kovačić oteo jednu loptu blizu protivničkog gola i proslijedio je do Alvareza, a on je preciznim dodavanjem pronašao Fodena, koji nije imao težak zadatak. Konačnih 4:0 postavio je Alvarez svojim drugim golom. Na asistenciju Matheusa Nunesa lijepo si je stvorio prostor za udarac i neobranjivo pogodio.

Kovačić za povijest

Oba hrvatska reprezentativca nastupila su za engleski sastav, iako su počeli kao rezerve. Kovačić je u igri bio od 60. minute, a Joško Gvardiol ušao je 14 minuta kasnije.

Osvajanjem ovog trofeja povijest nogometa ispisao je i Mateo Kovačić. Hrvatski reprezentativac postao je prvi igrač ikada s naslovom svjetskog klupskog prvaka u dresovima tri različita kluba. Ranije je ovo natjecanje osvajao kao igrač Real Madrida (dvaput) te Chelseaja.

Kovačić je u City došao iz Chelseaja za 29 milijuna eura. Ove sezone je odigrao 20 utakmica, zabio je jedan gol i to u polufinalu Svjetskog klupskog prvenstva protiv Urawa Red Diamondsa (3:0).

Hina/Foto: pmedia