Donna Vekić u osmini finala Olimpijskih igara. Pobijedila je treću tenisačicu svijeta

•

Hrrvatska tenisačica Donna Vekić plasirala u osminu finala olimpijskog turnira u Tokiju pobijedivši treću tenisačicu Bjeloruskinju Arinu Sabaljenku 6:4, 3:6, 7:6(3).

Za četvrtfinale Vekić će se boriti protiv Kazahstanke Elene Ribakine koja je 6:2, 6:3 izbacila Šveđanku Rebeccu Peterson. S njom se Donna nikad nije sastala.

Vekić je nakon jučerašnje iscrpljujuće pobjede u 1. kolu otkazala nastup na turniru parova s Darijom Jurak jer su joj liječnici savjetovali da štedi bolno koljeno.

To se za sada pokazalo kao ispravan potez jer je u još jednom dramatičnom meču u tri seta na terenu provela dva sata i 36 minuta, odnosno 12 minuta manje nego protiv Francuskinje Garcije.

Nakon što je povela 1:0, Bjeloruskinja je već u drugoj igri imala dvije break-lopte, no Vekić je obje spasila izjednačivši na 1:1. U četvrtom gemu je spasila još jednu break-loptu, da bi u petoj igri oduzela servis trećoj tenisačici svijeta.

U idućoj igri Bjeloruskinja je imala čak četiri break-lopte za izjednačenje, no Vekić je sve izvukla. Do kraja seta Bjeloruskinja je imala još dvije lopte za obrat, no hrvatska tenisačica je sjajnom igrom sve obranila osvojivši set sa 6:4.

U drugom setu je Bjeloruskinja povela 3:0 uz jedan oduzeti servis i bila je to prednost koju više nije ispuštala.

Sabaljenka je i na otvaranju trećeg seta načinila break i povela je 2:0. Donna se uspjela vratiti u osmoj igri izjednačivši na 4:4, nakon čega su obje tenisačice dobile svoje servise, pa je set, a time i meč, razriješen u trinaestoj igri.

Vekić je u tie-breaku odigrala sjajno. Povela je 2:0, imala je 4:1 pa 6:2. Propustila je prvu meč-loptu, ali ne i drugu.

“Da, ponosna i na jučerašnji i na današnji meč. Aryna ove godine igra najbolji tenis ikada,treća je na svijetu i nije je lako pobijediti, čak je i vodila u trećem setu. Ali borila sam kao lavica i nakraju pobijedila”, kazala je Donna, koja je u dva meča u Tokiju provela skoro pet i pol sati po užarenom suncu i nesnosnim uvjetima.

“Ma to je čak i dobro za mene. Falilo mi je treninga nakon operacije koljena, pa dobro iskorištavama svu satnicu ovdje.  Ove pobjede će mi dati dosta samopouzdanja za sljedeće mečeve. Koljeno? Vidjet ćemo….to je nešto što ću morati balansirati sljedećih par mjeseci. Sve je u redu sa koljenom, ali sve je još svježe nakon operacije…Imam dobar tim sa mnom i vjerojatno će biti sve od redu”, kazala je Donna i pritom skoro briznula u plač.

U borbi za četvrtfinale igrat će s Ribakinom.

“Nismo nikad igrale, a niti trenirale, tako da je ne znam. Napravit ćemo analizu i spremit se”, kazala je Osječanka.

Hina/ Foto: REUTERS/Piroschka Van De Wouw/Guliver